|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۳۷

مقامات ارشد ژاپنی از المپیک پکن کنار می روند

مقامات ارشد دولت ژاپن احتمالاً بازی های المپیک زمستانی پکن در ماه فوریه را کنار می گذارند .

روزنامه یومیوری روز شنبه به نقل از منابع متعدد مطلع گزارش داد که مقامات ارشد دولت ژاپن احتمالاً بازی های المپیک زمستانی پکن در ماه فوریه را کنار می گذارند و در یک تحریم دیپلماتیک به ایالات متحده می پیوندند. در اوایل این هفته، کانادا به استرالیا، بریتانیا و ایالات متحده پیوست و اعلام کرد که مقامات ارشد را به بازی‌ها اعزام نمی‌کنند و دلیل آن نگرانی‌های دیرینه در مورد سابقه حقوق بشر چین است.

چین این تحریم‌ها را «جذابیت سیاسی» و یک کمپین بدنام کردن خوانده است. یومیوری گفت ژاپن احتمالاً تا پایان ماه تصمیم رسمی خواهد گرفت. پخش ملی ژاپن NHK نیز این گزارش را تایید کرد که توکیو "به سمت عدم اعزام وزیران کابینه به المپیک آتی پکن تمایل دارد".

این روزنامه گفت که تنها مقاماتی که اکنون انتظار می رود در آن شرکت کنند، پرسنل مرتبط با المپیک، از جمله سیکو هاشیموتو، رئیس سابق کمیته سازماندهی المپیک توکیو هستند. روز جمعه، سخنگوی ارشد ژاپن گفت که هیچ تصمیمی در مورد اینکه آیا این کشور قصد دارد مقاماتی را برای شرکت در این مراسم بفرستد یا خیر، قطعی نشده است.

NHK اضافه کرد که مقامات در حال ارزیابی اقدامات اخیر واشنگتن و سایر کشورها هستند، "و این واقعیت که چین رئیس اداره کل ورزش را به عنوان سرپرست تیم خود به بازی های 2020 توکیو فرستاد." ژاپن متحد نزدیک ایالات متحده در آسیا و اقیانوسیه است.

روز دوشنبه، ایالات متحده با استناد به نقض "فحش" حقوق چین، تحریم دیپلماتیک خود را اعلام کرد، اقدامی که دولت چین گفته است با "اقدامات متقابل قاطعانه" مواجه خواهد شد. از جمله دلایل دیگر، کاخ سفید به رفتار پکن با مسلمانان اویغور در منطقه سین کیانگ غربی خود در توجیه تحریم این کشور اشاره کرد.

روابط ایالات متحده و چین در سال های اخیر به دلیل مسائلی از جمله رفتار تایوان، هنگ کنگ و چین با اویغورها تیره شده است، حتی زمانی که بایدن و رئیس جمهور چین شی جین پینگ در ماه گذشته در یک تماس مجازی بر روابط نزدیک خود تأکید کردند. چین انتقادات و تحریم‌های بین‌المللی را درباره وضعیت سین‌کیانگ رد می‌کند، جایی که سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشر معتقدند حداقل یک میلیون اویغور و اعضای دیگر اقلیت‌های عمدتا مسلمان زندانی شده‌اند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین