|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۸۵

جنگ‌های هوایی ایالات متحده در خاورمیانه "عمیقاً ناقص" است

جنگ‌های هوایی آمریکا در خاورمیانه با «اطلاعات ناقص» و «هدف‌گیری اشتباه» تا به حال منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، اسناد تازه به دست آمده پنتاگون نشان می دهد که جنگ های هوایی ایالات متحده در خاورمیانه با "اطلاعات عمیق ناقص" و "هدف گیری نادرست" مشخص شده است که منجر به کشته شدن بیش از 1000 غیرنظامی در دهه گذشته شده است. این نشریه گفت که این گزارش بر اساس مجموعه ای از اسناد محرمانه پنتاگون که بیش از 1300 گزارش از تلفات غیرنظامیان را پوشش می دهد، تصویر دولت ایالات متحده از جنگی را که با بمب های دقیق انجام شده است، تضعیف می کند.

این روزنامه در گزارشی که اولین مورد از یک مجموعه دو قسمتی بود، گزارش داد: «هیچ سابقه ارائه شده شامل کشف تخلف یا اقدامات انضباطی نیست. در حالی که چندین مورد از موارد ذکر شده توسط تایمز قبلا گزارش شده است، این روزنامه گفت که تحقیقات آن نشان می‌دهد که تعداد کشته‌های غیرنظامی "به شدت کمتر از شمارش" بوده است، حداقل چند صد نفر. نیویورک تایمز در گزارش خود مواردی را بررسی کرد که در آن غیرنظامیان کشته شدند، که هیچ یک منجر به اعتراف به تخلف نشد.

این گزارش به کشته شدن 120 روستای سوری در حومه روستای توخار در حمله ژوئیه 2016 اشاره کرد که در آن زمان گزارش ها حاکی از کشته شدن 85 جنگجو بود. نمونه دیگر در اجرای یک حمله هوایی در نوامبر 2015 در منطقه الرمادی در عراق، پس از مشاهده فردی در حال کشیدن یک "شیء ناشناس و سنگین" به محل داعش (داعش) بود. در گزارشی که پس از بررسی تهیه شده بود مشخص شد که شی کودکی بود که در این حمله جان باخت. در این گزارش آمده است که فیلم‌های نظارتی ضعیف یا ناکافی اغلب به شکست‌های مرگبار هدف‌گیری کمک می‌کنند. اخیراً، ایالات متحده مجبور شد ادعاهایی مبنی بر اینکه خودرویی که در ماه اوت توسط یک هواپیمای بدون سرنشین در خیابانی در کابل پایتخت افغانستان منهدم شده بود، مملو از بمب بود، پس بگیرد. بعدها مشخص شد که قربانیان این اعتصاب 10 نفر از یک خانواده بودند.

این گزارش می‌گوید بسیاری از غیرنظامیان بازماندگان حملات ایالات متحده با معلولیت‌هایی روبه‌رو شدند که نیاز به درمان گران قیمت داشتند، اما تعداد پرداخت‌های تسلیت کمتر از دوازده نفر بود. 

کاپیتان بیل اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، به تایمز گفت: «حتی با بهترین فناوری در جهان، اشتباهاتی رخ می‌دهد، چه بر اساس اطلاعات ناقص باشد و چه بر اساس تفسیر نادرست اطلاعات موجود. و سعی می کنیم از این اشتباهات درس بگیریم. ما با پشتکار تلاش می کنیم تا از چنین آسیبی جلوگیری کنیم. ما هر یک از نمونه های معتبر را بررسی می کنیم. و ما برای هر از دست دادن زندگی بیگناه متأسفیم.»

کمپین هوایی ایالات متحده در خاورمیانه در سال های پایانی دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق، به سرعت رشد کرد، زیرا حمایت عمومی از جنگ های زمینی کاهش یافت.

اوباما گفت که رویکرد جدید، اغلب با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کنترل شده از راه دور، نشان دهنده "دقیق ترین عملیات هوایی در تاریخ" است که می تواند مرگ غیرنظامیان را به حداقل برساند. پنتاگون گفت: فن آوری جدید امکان تخریب بخشی از یک خانه پر از جنگنده های دشمن را در حالی که بقیه سازه ایستاده است را ممکن می سازد.

اما در این گزارش آمده است که طی یک دوره پنج ساله، نیروهای آمریکایی بیش از 50000 حمله هوایی را در افغانستان، عراق و سوریه انجام دادند که بسیار کمتر از دقت اعلام شده بود. روزنامه تایمز در تهیه گزارش خود گفت که خبرنگاران آن "از بیش از 100 محل تلفات بازدید کرده و با تعداد زیادی از ساکنان بازمانده و مقامات فعلی و سابق آمریکایی مصاحبه کرده اند". این روزنامه اسناد پنتاگون را از طریق درخواست های آزادی اطلاعات که در مارس 2017 آغاز شد و شکایت هایی علیه وزارت دفاع و فرماندهی مرکزی به دست آورد. یک کت و شلوار جدید به دنبال رکورد از افغانستان است. قبل از انجام حملات هوایی، ارتش ایالات متحده باید پروتکل های دقیقی را برای برآورد و به حداقل رساندن مرگ و میر غیرنظامیان دنبال کند.

اما چندین راه وجود دارد که هوش موجود می تواند گمراه کند، کوتاه بیاید، یا گاهی منجر به خطاهای فاجعه بار شود. به عنوان مثال، تایمز گفت، ویدئویی که از هوا گرفته شده است، افراد را در ساختمان ها، زیر شاخ و برگ یا زیر برزنت ها یا پوشش های آلومینیومی نشان نمی دهد. و داده‌های موجود را می‌توان به اشتباه تفسیر کرد، به‌عنوان زمانی که تصور می‌شود افرادی که به محل بمب‌گذاری جدید می‌روند جنگنده هستند، نه نجات‌دهنده احتمالی. گاهی اوقات، تایمز می‌گوید: «مردان سوار بر موتورسیکلت که «در حالت» حرکت می‌کردند و «امضای» یک حمله قریب‌الوقوع را نشان می‌دادند، فقط مردانی بودند که سوار موتور سیکلت بودند. اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی، گفت که برنامه ریزان جنگ هوایی در شرایط بسیار دشوار تمام تلاش خود را انجام می دهند. اما او افزود که «در بسیاری از موقعیت‌های جنگی، جایی که هدف‌گیران با جریان‌های تهدید معتبر مواجه می‌شوند و فرصت تجملاتی را ندارند، مه جنگ می‌تواند منجر به تصمیم‌هایی شود که به‌طور غم‌انگیزی منجر به آسیب غیرنظامی می‌شود».

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار