|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۹۵

پس از سال ها اسناد محرمانه ترور جان اف کندی توسط آمریکا منتشر شد

مقامات ایالات متحده آمریکا هزاران صفحه از اسناد محرمانۀ مرتبط با ترور جان اف کندی را منتشر کردند.

مقامات ایالات متحده آمریکا هزاران صفحه از اسناد محرمانۀ مرتبط با ترور جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس‌جمهور این کشور را که در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳میلادی با شلیک گلوله به قتل رسید، منتشر کردند.

تروری که اگرچه در همان روز واقعه، فردی به نام لی هاروی اسوالد به نام قاتل معرفی شد، اما رد این اتهام از سوی اسوالد و سپس کشته شدنش دو روز پس از آن در ایستگاه پلیس دالاس، گمانه زنی‌ها دربارۀ وجود دسیسه‌ای برنامه‌ریزی شده در پشت این ماجرا را تقویت کرد. اسناد منتشر شده نشان می‌دهد که دو سازمان سیا و اف‌بی‌آی، شبکه تحقیقاتی گسترده و عمیقی بوجود آورده بودند تا دریابند آیا اسوالد در ماجرای قتل، همدستی داشته است یا خیر و در این راستا، سرنخ‌های بسیاری را از سازمان اطلاعات شوروی پیشین گرفته تا گروه‌های کمونیستی و مافیای ایتالیایی تعقیب کرده‌اند. این اسناد همچنین از تلاش‌های گسترده ایالات متحده برای جاسوسی و نفوذ در دولت کمونیستی فیدل کاسترو در کوبا پرده برمی‌دارد؛ کشوری که اسوالد با افرادی در آنجا در تماس بوده است.

از جمله تئوری‌های توطئه مطرح شده در پی این قتل، انجام آن به دستور کوبا یا اتحاد جماهیر شوروی پیشین، یا برنامه ریزی و اجرای آن توسط فعالان ضدکوبا با حمایت سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اف بی‌آی، و یا دست داشتن رقبای سیاسی کندی در داخل خاک آمریکا است. پرونده‌های منتشر شده، شامل ۱۴۹۱ سند است و بسیاری از آنها گزارش‌های مفصلی تحت عنوان سوابق ترور جان اف کندی هستند که تا کنون در آرشیو ملی این کشور نگهداری می‌شده است.

چهار سال پیش از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا مطابق قانونی که در سال ۱۹۹۲ میلادی تصویب شده بود و دولت را ملزم می‌کرد تمام سوابق دولتی در مورد این ترور را افشا کند و در اختیار مردم قرار دهد، بیش از ۵۳ هزار سند را در هفت مرحله از حالت محرمانه خارج کرد و به این ترتیب، حدود ۸۸ درصد از اسناد مرتبط با این ترور در دسترس عموم قرار گرفت. با این وجود هزاران سند همچنان به دلایل امنیتی در حالت محرمانه باقی مانده‌اند.

 

حجم ویدیو: 16.72M | مدت زمان ویدیو: 00:02:50

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار