|
|
کدخبر: ۱۹۱۸

پوتین:

رئیس جمهور روسیه ساعاتی پیش اعلام کرد که در صورت بدست‌آمدن هرگونه فرصت مناسبی افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا خاک این کشور را ترک خواهد کرد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، پایگاه خبری اسپانیایی زبان «پیپل دیلی» اظهار کرد: ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ساعاتی پیش اعلام کرد که در صورت بدست‌آمدن هرگونه فرصت مناسبی ادوارد اسنودن، افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا خاک این کشور را ترک خواهد کرد.

پوتین در دیدار با دانشجویان یکی از دانشگاه های این کشور در خصوص اسنودن گفت: ما اسنودن را به کشورمان دعوت نکردیم و او نیز به ما پناه نیاورده است بلکه او نیز همچون دیگر مسافران، مسافری بیش نیست که در ترانزیت فرودگاه ما به سر می‌برد.

رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود: اسنودن تنها به این دلیل که مقامات واشنگتن پاسپورت وی را باطل کرده‌اند نمی تواند راهی دیگر کشورها شود.

وی در ادامه افزود: مقامات کاخ سفید دیگر کشورها را به نحوه های مختلف تهدید کرده و ترسانده اند و هیچ کشوری جرات نکرده است تا در خواست اسنودن برای اعطای پناهندگی بپذیرند.

پوتین همچنین شایعات در خصوص تصمیم گرفتن برای آینده وی را انکار کرد و گفت: چگونه می توانم برای آینده او تصمیم بگیرم. آینده هر فردی تنها از آن اوست. اسنودن نیز استثنا نیست. با این وجود تنها چیزی که می دانم این است که سرانجام اسنودن کشور ما را ترک می کند و برای همیشه به کشوری دیگر پناه می‌برد.

او در ادامه اضافه کرد: هر زمانی که این فرصت پیش آید اسنودن کشور ما را ترک خواهد کرد و به کشوری خواهد رفت که او را برای همیشه بپذیرند.

پوتین در انتهای اظهاراتش گفت: همگان باید آگاه باشند که ما به هیچ عنوان روابط خود با آمریکا را از دست نخواهیم داد. ما تا زمانی که مسائل به حقوق بشر مربوط می‌شود از اسنودن دفاع می کنیم.

این در حالی است که پنجشنبه هفته گذشته اسنودن در نشست با برخی از وکیلان بین المللی و همچنین نمایندگان حقوق بشر به صورت رسمی از مقامات روسیه درخواست پناهندگی کرد.

از تاریخ ۲۳ ژوئیه که اسنودن از هنگ کنگ وارد فرودگاه مسکو شد در سالن ترانزیت این فرودگاه به سر می‌برد و منتظر است تا از کشوری پناهندگی دریافت کند.

از ۲۱ کشوری که اسنودن از آن ها درخواست پناهندگی کرده است تنها کشورهای نیکاراگوئه، بولیوی، اکوادور و ونزوئلا برای اعطای پناهندگی به وی اعلام آمادگی کرده‌اند.

آمریکا نیز کشورهای آمریکای لاتین را تهدید و اعلام کرده است که در صورت اعطای پناهندگی به کارمند سابق سازمان سیا می بایست منتظر پیامدهای بسیار ناگوار اقدام خود باشند.

ارسال نظر