|
|
کدخبر: ۱۹۳۸

نمایندگان مجلس با دو فوریت طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن تسویه بدهی‌های دولت به بانک مرکزی پس از تأیید هیئت نظارت آن بانک صورت می‌گیرد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز مجلس، دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۲ و مصرف سودحاصل از آن را مورد بررسی قرار دادند.

بهارستان‌نشینان پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان، دو فوریت این طرح با ۱۷۸ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

این طرح که به امضای ۲۱ تن از نمایندگان مجلس رسیده، دارای یک مقدمه توجیحی و یک ماده واحده است که در صورت تصویب نهایی آن در صحن علنی مجلس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف می‌شود بر مبنای قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ نسبت به تشخیص و محاسبه سود حاصل از تغییر برابری‌های قانونی دارایی‌ها و بدهی‌های خارجی آن بانک اقدام کند.

در خصوص سود حاصل از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی به شرح زیر اقدام می‌شود:

۱ - تسویه بدهی‌های دولت به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پس از تائید هیئت نظارت آن بانک.

۲ - مازاد سود حاصل در حساب ویژه‌ای ذیل وام‌ها و سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی نگهداری شده و ظرف ۵ سال صرف موارد زیر می‌شود:

۲-۱ - بازپرداخت بدهی‌های حسابرسی‌شده دولت به بانکها

۲-۲ - افزایش سرمایه بانکهای دولتی

۲-۳ - پرداخت یارانه سود تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی که وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت آنها را در اولویت پرداخت تسهیلات قرار می‌دهند.

تبصره - بدهی‌های دولت به بانکها،(موضوع جزء ۲-۱ - فوق) توسط سازمان حسابرسی رسیدگی شده و به تائید دیوان محاسبات کل کشور می‌رسد. بازپرداخت این بدهی‌ها مانع از پیگرد قانونی متخلفان که موجب ایجاد بدهی‌ها برخلاف قانون موضوعه شده‌اند، نیست و دیوان محاسبات باید خارج از نوبت به این گونه موارد رسیدگی کند.

پس از تصویب دو فوریت طرح مذکور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خواست تا جزئیات این طرح را به صورت فوری در جلسه عصر امروز این کمیسیون بررسی کرده و گزارش کمیسیون را برای بررسی در صحن علنی فردا آماده کند.

ارسال نظر