|
|
کدخبر: ۱۹۹۱

آیت‌الله محمد‌مهدی شب‌زنده‌دار طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب شد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، رهبر معظم انقلاب، طی حکمی آیت‌الله محمد‌مهدی شب‌زنده‌دار را به‌عنوان عضو فقهای شورای نگهبان جایگزین مرحوم آیت‌الله رضوانی منصوب کردند.

آیت‌الله محمد‌مهدی شب‌زنده‌دار متولد سال ۱۳۳۲ در داراب، فرزند حضرت آیت‌الله حاج شیخ حسین شب زنده‌دار جهرمی(از شاگردان حضرت امام خمینی رحمة الله علیه) و نواده‌ مرحوم آیت‌الله حاج شیخ غلامحسین شرعی شیرازی است.

وی در سال ۱۳۴۵ تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و دروس مقدمات و سطح را نزد پدر بزرگوار خود و آیات سیدحسن طاهری خرم‌آبادی، علی مشکینی، محمد مؤمن، احمد جنتی، جعفر سبحانی، مرحوم مصلحی اراکی و مرحوم ستوده فرا گرفت.

اساتید برجسته وی در دروس خارج فقه و اصول، آیات عظام مرحوم میرزا کاظم قاروبی تبریزی، ‌ مرحوم حاج شیخ مرتضی حائری یزدی، مرحوم حاج میرزا جواد تبریزی، حاج شیخ حسین وحید خراسانی و حاج آقا موسی شبیری زنجانی بوده‌اند.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار سال‌های متمادی دروس سطح و مقدمات حوزه علمیه قم را تدریس کرده‌ و قریب ۱۰ سال است به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد.

همچنین تألیفات متعددی در فقه و اصول دارد که اهم آنها، کتاب ذبایح از مجموعه الموسوعة‌ الفقهیة(۱۰ جلد)، شرح بخش‌هایی از تحریر الوسیله مرحوم امام خمینی(ره)، الجامع فی الاصول و تقریرات آیات عظام مرحوم شیخ کاظم تبریزی و حاج شیخ حسین وحید خراسانی است.

آیت‌الله شب‌زنده‌دار از اعضای شورای عالی حوزه علمیه و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است و نمایندگی شورای عالی را در هیأت امنای مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس و حوزه‌های علمیه خارج از کشور به‌عهده دارد. همچنین طرح نوین آموزش دروس خارج حوزه علمیه قم در مؤسسه آموزشی تحقیقاتی بقیة‌‌ الله‌ الاعظم(عج) تحت اشراف و مدیریت وی اجرا می‌شود.

آثار و تألیفات آیت‌الله شب‌زنده‌دار:

۱ - نام کتاب: موسوعة فتاوای فقهاء الشیعة و ادلتها

کوششی است جمعی که به‌منظور دستیابی فقهای عظام به اجماع و شهرت محصل و مسائل و فروعات فقهی و وقوف به سیر تاریخی مسائل و اطلاع از اقوال و ادله و پژوهش‌ها و تحقیقات فقهی در حال انجام است. بخش ذبایح این مجموعه که چندین مجلد خواهد شد مراحل نهایی خود را می‌گذراند.

۲ - نام کتاب: الجامع فی الاصول:

کتاب الجامع فی الاصول در صدد است که عمده تحقیقات انجام گرفته علم اصول را در اختیار پژوهشگران این علم قرار دهد. این بخش متعلق به مباحثبرائت یا احتیاط در شبهات حکمیه است که ادله قرآنی و روایی و عقلی طرفین را مورد بررسی قرار می‌دهد.

۳ - نام کتاب: شرح بخش‌هایی از تحریر الوسیله حضرت امام خمینی(ره)

۴ - نام کتاب: تقریرات دروس آیات عظام مرحوم میرزا کاظم قاروبی تبریزی و حاج شیخ حسین وحید خراسانی.

ارسال نظر