|
|
کدخبر: ۲۰۵

استاد‌ روابط بین الملل کالج سلطنتی لندن در گفتگو با شبکه ۱ فرانسه پیش بینی کرد ارتش برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در مصر قدرت را به دست خواهد گرفت.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، شبکه ۱ فرانسه اظهار کرد: دومینیک مویزی، استاد روابط بین الملل کالج سلطنتی لندن در گفتگو با شبکه یک تلویزیون فرانسه گفت: «ارتش مصر برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی قدرت را در دست خواهد گرفت.»

وی افزود: «جریان اخوان المسلمین یک سال پس از به قدرت رسیدن نشان داد که توانایی مدیریت مصر را ندارند و اکنون مشروعیت این گروه نیز از دست رفته است.»

به نظر این استاد دانشگاه بی‌کفایتی محمد مرسی، عدم تساهل وی در مقابل جامعه و اعمال مدیریت مصر بر اساس یک ایدئولوژی گروهی و مذهبی باعثشد که حتی طرفدارن وی نیز از این دولت روی برگردانند. اکنون مردم مصر وی را شایسته مقام ریاست جمهوری کشوری با سابقه تمدنی مصر نمی‌دانند.

وی در پاسخ به این سوال که آینده سیاسی مصر را پس از اتفاقات چند روز اخیر چگونه پیش‌بینی می‌کنید گفت: سه سناریو قابل پیش بینی است. اول، رئیس جمهور مصر تاریخ مشخصی را برای برگزاری انتخابات پیش از موعد تحت نظر ارتش تعیین‌کند. دوم، مرسی درخواست استعفا را نپذیرد و در نتیجه احتمال وقوع یک جنگ داخلی در مصر تقویت می شود، گزینه‌ای که با توجه به وخیم شدن وضع سوریه شانس‌کمی دارد.

گزینه سوم، ورود ارتش و نظامیان به بحران و به دست گرفتن قدرت از سوی ارتش مصر برای ممانعت از وقوع جنگ داخلی است. البته ارتش پس از بازگرداندن نظم و آرامش به خیابان‌ها قدرت را به گروه‌های سیاسی و مدنی در چهارچوب انتخابات پس‌ خواهد داد. با توجه به شرایط فعلی مصر که در وضع آشفتگی بالایی به سر می‌برد گزینه سوم به احتمال زیاد اتفاق خواهد افتاد.

این استاد روابط بین الملل، آینده سیاسی مصر را مبهم دانست و گفت: در مورد جایگزین مرسی هرگزینه‌ای ممکن است. اپوزیسیون می‌تواند شخصیت‌های کاریزماتیک خود را مطرح کند، اما هنوز هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. چیزی که مسلم است این است که جنگ داخلی و بی‌ثبانی طولانی مدت سیاسی عواقب ناگواری در بردارد. مصر قلب جهان عرب است و نقش موازنه کننده در منطقه بازی می‌کند.

در پی تشدید اعتراضات مردمی در مصر ارتش مصر دیروز(دوشنبه) با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که اگر دولت مرسی نتواند تا ۴۸ ساعت آینده بحران سیاسی را حل و فصل کند، نیروهای ارتش دخالت خواهند کرد.

مخالفان مرسی خواستار کناره گیری وی از قدرت و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستند.

ارسال نظر