|
|
کدخبر: ۲۱۰۸

تیم بازرسان سازمان ملل هفته آینده برای انجام تحقیقات درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه عازم دمشق می شود.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، «روسیا الیوم» اظهار کرد: مارتین نسرکی، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که تیم تحقیقات سازمان ملل درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه هفته آینده عازم دمشق می شود.
آکی سلستروم، رئیس تیم تحقیقات و آنجلا کین، نماینده دبیرکل سازمان ملل در جلوگیری از گسترش سلاح های شیمیایی نیز این هیات را همراهی می کنند.
سازمان ملل ۱۰ جولای موافقت خود با دعوت دمشق از بازرسان برای انجام تحقیقات درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه را اعلام کرد.
" ویتالی چورکین "، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که مخالفان مسلح سوری از سلاح‌های شیمیایی در حلب استفاده کردند.
چورکین در ادامه افزود: روسیه مدارک و اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد مخالفان مسلح از سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان سوری در حلب استفاده کرده است.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: مسکو این مدارک و اسناد را تقدیم بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل کرد.
وی در ادامه افزود: نتایج بررسی‌های انجام شده و نمونه‌هایی را که کارشناسان روسی از محل اصابت سلاح‌های شیمیایی و خمپاره در خان العسل حلب برداشته‌اند، تقدیم دبیرکل سازمان ملل کردم.
وی همچنین گفت: نمونه‌های اخذشده در آزمایشگاه روسی که مورد تأیید رسمی سازمان منع استفاده از تسلیحات هسته‌ای است، مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت.
این تحقیقات به‌طور دقیق نشان می‌دهد که گروه‌های شورشی در نوزدهم ماه مارس گذشته[۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۱] چندین موشک غیرمجاز به‌سمت خان العسل برای تسلط بر ارتش سوریه شلیک کردند.
به‌گفته چورکین، نتایج تحقیقات به‌طور واضح نشان می‌دهد که مهماتی که از آن در خان العسل استفاده شده بود در یک قالب غیرصنعتی ساخته شد.
این در حالی است که ائتلاف مخالفان سوریه اظهارات مقامات روسیه مبنی بر استفاده شورشیان سوری از تسلیحات شیمیایی در حلب را رد و اسناد و مدارک مروبط به آن را جعلی خواند.
ارتش سوریه هفته جاری در عملیاتی یک انبار نگهداری مواد شیمیایی متعلق به گروه‌های تروریستی را در منطقه " جوبر "، واقع در حومه دمشق کشف و محتویات آن را ضبط کرد.
دو هفته گذشته نیز نیروهای ارتش سوریه در شهر بانیاس در یک انبار از مواد شیمیایی را که غرب و حامیان وابسته منطقه ای آنها در اختیار شورشیان مسلح سوریه قرار می دهند، کشف کردند.
در این شهر انباری حاوی ۲۸۱ بشکه مواد شیمیایی و متعلق به گروه های مسلح سوری کشف شد.
تلویزیون سوریه گزارش داد که این ۲۸۱ بشکه شامل ۷۹ بشکه پلی اتیلین گلیکول، ۶۷ بشکه مونواتیلین گلیکول، ۲۵ بشکه مونواتانول و ۶۸ بشکه دی اتانولامین و ۴۲ بشکه تری اتانولامین است.

ارسال نظر