|
|
کدخبر: ۲۲۰۵

رسانه‌های ضدانقلاب در حالی سخنان اخیر حسن روحانی را درخواستی برای تساهل نظام در برابر فتنه‌گران قلمداد می‌کنند که بررسی این سخنان و مواضع پیشین رئیس‌جمهور منتخب نشان از چیز دیگری دارد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب همزمان با هفتمین روز ماه مبارک رمضان در جمع پیشکسوتان جهاد و شهادت سخنانی را بیان کرده که برداشت‌های متعدد و مختلفی از آن صورت گرفته است.
وی در این سخنان، با اشاره به رفتار پیامبر اعظم(ص) با منافقین و افرادی که فتنه‌گری می‌کردند، تأکید کرد: پیغمبر با همه رفتار برادرانه می‌کرد، آن منافق را هم پیغمبر می‌شناخت ولی می‌آمد در نماز جماعت پیغمبر، می‌آمد کنار سفره پیغمبر، همین که در مقام عمل اقدام عملی نمی‌کرد یا اقدامی کرده بود و توبه می‌کرد، چه کرد پیغمبر؟

رئیس‌جمهور منتخب همچنین با یادآوری نقش " ابوسفیان " در گرفتاری‌ها، جنگ‌ها و فتنه‌های دوران پیامبر اعظم(ص)، به نوع برخورد پیامبر با وی تصریح کرد: از پیغمبر بیاموزیم و بگذریم و گذشت داشته باشیم.

حسن روحانی این را هم گفته که باید راه را برای افرادی که آماده بازگشت هستند و به خطای خود اعتراف کرده و توبه می‌کنند و آماده فداکاری هستند، باز کرد و آنها را پذیرفت.

برخی افراد و تعدادی از رسانه‌های بعضاً خارجی از این سخنان حسن روحانی این‌گونه برداشت کردند که روحانی خواستار رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده است.

این در حالی است که حسن روحانی در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری به سؤال یکی از خبرنگاران اصلاح‌طلب در این زمینه پاسخ مثبتی نداد و با بی‌اعتنایی از کنار آن گذشت و علاوه بر آن در سال ۸۹ و پس از وقایع ۲۵ بهمن آن سال که طرفداران موسوی و کروبی اقدامات ساختارشکنانه‌ای از خود به نمایش گذاشتند، علیه آنها موضع تند و شدیدی گرفت و اقدام آنها را به‌شدت محکوم کرد.

روحانی در آن زمان، به شعارهای ضدانقلابی‌ای که در روز ۲۵ بهمن سال ۸۹ سر داده شده بود، اشاره کرده و آن را موجب خوشحالی و بهره‌برداری آمریکا، رژیم صهیونیستی و ضدانقلاب و نیز ناراحتی قاطبه مردم شریف ایران دانسته بود.

وی با ضداسلامی و ضدملی خواندن واقعه ۲۵ بهمن، از آن به‌عنوان " وسیله‌ای برای انحراف افکار مردم منطقه از دشمنان اصلی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی و شکست اخیر آنان(در بیداری اسلامی) یاد کرده و گفته بود: " اقدامات نابخردانه و فتنه‌گرانه صورت گرفته در روز ۲۵ بهمن تنها به‌نفع استکبار و ضدانقلاب بود ".

رئیس‌جمهور منتخب امروز، عاملان حرکت ۲۵ بهمن را " گروهی فریب‌خورده " عنوان کرده و با محکوم کردن این اقدام، از قوه قضاییه خواسته بود: " براساس وظایف ذاتی خود نسبت به این حرکت ضدانقلابی اقدام کند ".

با این وجود، به نظر نمی‌رسد منظور حسن روحانی از باز کردن راه برای افرادی که خواهان بازگشت هستند و توبه کرده‌اند، میرحسین موسوی و مهدی کروبی باشد، چراکه از یک‌سو روحانی در سخنان خود صراحتاً به ۳ پیش‌شرط " اعتراف به خطا "، " توبه " و " آمادگی برای بازگشت و فداکاری " اشاره کرده از سوی دیگر هیچ‌یک از این نشانه‌ها در رفتار موسوی و کروبی در سال‌های پس از فتنه ۸۸ دیده نمی‌شود.

در واقع موسوی و کروبی در سال‌های گذشته نه‌تنها از اقدامات خود در فتنه سال ۸۸ ابراز پشیمانی و توبه نکرده‌اند بلکه خود و اطرافیان‌شان هنوز بر ادعاهای سال ۸۸ خود اصرار می‌ورزند و رفتار خود را مورد تأیید می‌دانند.

علاوه بر آن شخص حسن روحانی نیز موضع کاملاً روشن و مشخصی نسبت به فتنه ۸۸ داشته و آن را محکوم نیز کرده است.

لذا به نظر می‌رسد منظور رئیس‌جمهور منتخب، پذیرفتن درخواست برای بازگشت برخی دیگر از چهره‌هایی است که در فتنه ۸۸ با اتخاذ مواضعی غلط موجبات وارد آمدن لطماتی به حیثیت نظام شدند که در این زمینه نیز دو پیش‌شرط دیگر مدنظر آقای حسن روحانی یعنی " توبه " و " آمادگی برای فداکاری " باید به‌وضوح و روشنی از سوی این افراد برداشته شود. ضمن اینکه پیش‌شرط ‌دیگری نیز از سوی بزرگان نظام تعیین شده است، یعنی " عذرخواهی رسمی " و " جبران همه خسارت‌های وارده " که البته این شروط اخیر را نیز می‌توان در راستای همان توبه واقعی که آقای رئیس‌جمهور منتخب نیز بر آن تأکید دارند تفسیر کرد چرا که هیچ توبه‌ای در مواردی همچون فتنه ۸۸، بدون عذرخواهی رسمی و جبران خسارت، تحقق واقعی نمی‌یابد.

ارسال نظر