|
|
کدخبر: ۲۵۳۱

یک دیپلمات سفارت ایران در صنعا:

یک دیپلمات سفارت ایران در یمن تاکید کرد: دولت یمن در تامین امنیت دیپلمات‌های ایرانی کوتاهی کرده است و ما این موضوع را رسما به دولت این کشور اعلام کردیم.

به گزارشامیدنیوز، این دیپلمات کشورمان در صنعا در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: هنوز هیچ خبری از وضعیت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن وجود ندارد و تاکنون کسی رسما مسوولیت آن را بر عهده نگرفته است. اما مرتب پیگیر این موضوع از طریق مقامات یمنی هستیم.

وی با تاکید بر این که مسوولیت حفظ جان این دیپلمات بر عهده دولت یمن است، گفت: دولت یمن وظیفه داشته و دارد که امنیت دیپلمات‌ها را تعیین کند. ما منتظر اقدامات مقامات یمن در این باره هستیم و این پرسش را مطرح کرده‌ایم که با توجه به هشدار چند روز پیش سفارت آمریکا در صنعا به شهروندانش و نمایندگی سازمان ملل به کارمندان این نمایندگی در مورد تردد و حفظ امنیت‌شان و آماده باش کامل نیروهای امنیتی یمن چگونه این اتفاق در روز روشن، در یک خیابان اصلی و در منطقه‌ای که محل سکونت بسیاری از مقامات این کشور است رخ داد.

این مقام مسوول در سفارت ایران در یمن اضافه کرد: منتظریم و امیدواریم که مسوولین یمن به خصوص وزیر کشور که مسوولیت تامین امنیت بر عهده‌ آنها است در مورد این موضوع پاسخگو باشند. آنها باید در مورد تامین امنیت به افکار عمومی خودشان هم پاسخ دهند که چگونه در شرایطی که عنوان کرده‌اند در آن نیروهایشان به حالت آماده باش هستند این اتفاق رخ داده است.

وی با بیان این که هنوز هویت ربایندگان مشخص نیست و هیچ اطلاعاتی از آنها به دست نیامده گفت: اینکه ربایندگان چه کسانی هستند و با چه هدفی این کار را انجام داده‌اند چیزی از مسوولیت دولت یمن کم نمی‌کند. متاسفانه مقامات یمن تاکنون به صورت رسمی بیانیه و اظهاراتی در این باره نداشته‌اند. ما انتظار داشتیم حداقل برخی از مقامات یمن از جمله وزیر کشور که مسوولیت اصی را بر عهده دارد از این موضوع ابراز تاسف می‌کرد و آن را محکوم می‌کرد این مساله برای ما جای تعجب دارد.

این دیپلمات ایران در یمن گفت: این کمترین کاری است که دولت یمن با توجه به کوتاهی که در تامین امنیت این دیپلمات ایرانی داشت می‌توانست انجام داده باشد. برای ما قابل قبول نیست که دیپلمات کشورمان در روز روشن و در یک مکانی که عنوان می‌شود کاملا حفاظت شده ربوده شود.

وی اضافه کرد: سفارت به طور جدی از طرق مختلف و تمامی کانالهای رسمی پیگیر وضعیت آقای نیکبخت است. حتی اگر ایشان شهروند عادی هم بود وظیفه‌ ما این بود که تمام امکانات را برای آزادی‌اش بسیج کنیم.

ارسال نظر