|
|
کدخبر: ۲۵۵۱۳

گروهی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا تاکید کردند منتظر نتیجه مذاکرات هسته ای با ایران نمی مانند و در جهت وضع تحریم های جدید علیه این کشور تلاش خواهند کرد.

به گزارشامید، روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی طی گزارشی نوشت: سناتورهای جمهوری خواه در نخستین واکنش خود به مذاکرات هسته ای ایران و ۵ + ۱ در ژنو تاکید کردند با خط مشی اوباما در قبال ایران مخالف اند و به رغم مخالفت کاخ سفید برای تصویب طرح تشدید تحریم ها علیه ایران در این زمینه تلاش خواهند کرد. کاخ سفید معتقد است که باید برای تصویب هرگونه طرح جدیدی در مورد ایران، تا پایان دور فعلی مذاکرات هسته ای منتظر ماند.

بر اساس این گزارش رویارویی جمهوریخواهان با اوباما در مورد موضوع هسته ای ایران ممکن است بر پیشرفت مذاکرات هسته ای که هفته گذشته مجددا در ژنو از سر گرفته شد، تاثیر منفی بگذارد.
سناتور مارک کیرک، یکی از اعضای کمیته بانکی سنا که از طراحان تشدید تحریم ها علیه ایران است، گفت، پایان مذاکرات ژنو بدون تغییر رفتار حکومت ایران بدین معناست که به رغم مخالفت های کاخ سفید، سنا باید برای تشدید تحریم ها اقدام کند.
سناتور کیرک در بیانیه ای رسمی که به همراه دو سناتور دیگر یعنی لیندزی گراهام و کلی آیوت آورده است: «اکنون زمان تشدید تحریم های آمریکا و جامعه بین المللی است، نه تضعیف آنها.»

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که دولت اوباما در حال بررسی کاهش تحریم ها علیه ایران از طریق آزادسازی دارایی های نقدی بلوکه شده ایران در خارج از کشور است.
کاخ سفید این گزارش ها را تکذیب نکرده، اما برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی اوباما گفت: «سخن گفتن در مورد نوع خاصی از کاهش تحریم ها پیش داورانه و بر اساس قضاوت شخصی است.»
میهان افزود، در شرایطی که گفت‌وگو ها نوید بخش بوده است برای تحریم های جدید باید منتظر ماند و کنگره باید اقدامات خود را با استراتژی مذاکراتی کاخ سفید هماهنگ کند.
وی ادامه داد: «ما معتقدیم این مفید است که اجازه بدهیم مذاکرات دیپلماتیک فعلی قبل از اینکه قانون تحریم های جدید را بررسی کنیم، به پیش برود…ما به مشورت نزدیک با کنگره همانند گذشته ادامه خواهیم داد، تا همینطور که پیش می رویم هرگونه اقدام کنگره با استراتژی مذاکراتی ما هماهنگ باشد.»
سناتورهای پیشنهاد دهنده افزایش تحریم ها علیه ایران استدلال می کنند که رویکرد ایران در مذاکرات هفته گذشته اثبات می کند که تحریم های فعلی کارساز بوده اند و تهدید به تحریم بیشتر شانس موفقیت مذاکرات را افزایش خواهد داد.
سناتور مارک روبیو گفت، چنین طرحی ضروری است تا نگذارد دولت اوباما به ایران اجازه دهد به اهداف خود در زمینه لغو تحریم ها که اقتصاد این کشور را فلج کرده است، دست یابد.
روبیو افزود: «ایران با یک هدف مشخص وارد این مذاکرات شده و آن برداشته شدن این تحریم ها بدون تسلیم کردن هر موضوع اساسی است.»
طرح پیشنهادی افزایش تحریم ها احتمالا پس از بازگشت سناتورها از تعطیلات در ۲۸ اکتبر در کمیته بانکی به بحثگذاشته خواهد شد. این طرح، درآمدهای ایران، ذخایر ارزی این کشور و پول ملی ایران را هدف قرار می دهد و به گفته مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها، قصد دارد «دارایی هایی که ایران برای غلبه بر وضعیت بغرنج اقتصادی اش نیاز دارد را مسدود کند.»
همچنین طرح تحریمی دیگری که در ماه جولای در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده است احتمالا پس از برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱ + ۵ در ۷ نوامبر، برای رای گیری به سنا خواهد رسید.
مقامات وزارت امور خارجه آمریکا مذاکرات روزهای سه شنبه و چهارشنبه با ایران را امیدوارکننده توصیف کردند. مقامات جزئیات پیشنهاد ایران در این نشست را فاش نکرده اند.
روبیو گفت، وی و دیگر سناتورها هرگونه توافق با ایران برای تعلیق یا توقف تحریم های بیشتر را رد خواهند کرد، «مگر اینکه آنها موافقت کنند، از کل فعالیت های غنی سازیشان دست بردارند.»
میهان افزود: «قبل از اینکه ما بتوانیم به صورت جدی برداشتن گام هایی برای کاهش تحریم ها را بررسی کنیم، ایران باید با انجام اقدامات معنادار، شفاف و قابل تایید موافقت کند.»

ارسال نظر