|
|
کدخبر: ۲۶۷۷

همزمان با دیدار حدود ۴۰ نماینده مجلس با رئیس جمهور منتخب، منابع رسانه‌ای اسامی برخی نامزدهای تصدی وزارت و معاونت را منتشر کرده‌اند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از کیهان، برخی از این افراد به اعتبار نقش‌آفرینی در فتنه سال‌های ۷۸ و ۸۸ در موضع اتهام قرار دارند و بعید است بتوانند رأی اعتماد مجلس برای تصدی وزارتخانه‌هایی چون علوم را به دست آورند. همچنین نام ‌کسانی چون ظریف و محمدعلی نجفی در کنار اسامی جعفر توفیقی و فرجی دانا مطرح شده که احتمالاً در صورت معرفی به مجلس کار سختی برای جلب اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس در پیش خواهند داشت.

براساس برخی اخبار و در حالی که منتفی شدن معاون اولی عارف قطعی است، بخت اسحاق جهانگیری فزونی یافته و نام محمد فروزنده رئیس بنیاد مستضعفان که به عنوان نامزد سمت معاون اولی مطرح بود به حاشیه رفته است. جهانگیری در پی نامزدی ریاست جمهوری بود اما با اسم‌نویسی هاشمی منصرف شد و به مرکزیت ستاد وی پیوست. او پس از رد صلاحیت هاشمی، ‌ وارد ستاد روحانی شد و عضو مرکزیت حزب کارگزاران است.
در همین حال مشرق در خبری نوشت: تیمی از نزدیکان و حامیان حسن روحانی مأموریت یافته‌اند درباره گزینه پیشنهادی وزارت ارشاد دولت یازدهم و نحوه اطلاع‌رسانی و کار‌ رسانه‌ای به بحثو بررسی بپردازند. «هادی خانیکی»، «محمود سریع‌القلم»، «رضا صالحی»، «محمدرضا صادق»، «علی ربیعی» و «محمد قوچانی» از اعضای این کمیته هستند.

هفته‌نامه آسمان که به سردبیری محمد قوچانی منتشر می‌شود، در خبری نوشت اسامی نامدار زنگنه، ویسه، ‌ظریف، نجفی، آخوندی، هاشمی، سلطانی‌فر، امیری، نیلی جهانگیری، و فروزنده برای وزارت نفت، صنعت، خارجه، ‌آموزش و پرورش، مسکن، بهداشت، ورزش، دادگستری، سازمان برنامه، معاون اولی رئیس جمهور و دبیری شورای امنیت ملی قطعی شده است.

این نشریه همچنین محمد شریعتمداری، علی جنتی و فیروزآبادی را گزینه‌های احتمالی وزارت کار، ارشاد و ارتباطات معرفی کرد. این در حالی است که گفته می‌شود گزینه اصلی وزارت کار و تعاون، علی ربیعی از اعضای سابق دبیرخانه شورای امنیت ملی است و انتخاب وی قطعی شده است.
سایت بولتن‌نیوز هم در خبری به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: نام علی جنتی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سلطانی‌فر برای وزارت ورزش و جوانان نهایی شده است.
بولتن نیوز می‌افزاید: آقای روحانی یکشنبه۱۳ مرداد اسامی کابینه خود را به مجلس اعلام خواهد کرد.

این خبر تأکید می‌کند: اسامی فرجی دانا(از عناصر دخیل در فتنه ۷۸) برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طیب‌زاده برای وزارت اقتصاد و دارایی، علی جنتی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ربیعی برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسعود سلطانی‌فر برای وزارت ورزش و جوانان و نعمت‌زاده برای وزارت صنعت، معدن و تجارت نهایی شده است. البته رحمتی یا بخشنده هم برای وزارت جهاد کشاورزی مطرح هستند.
در این میان وزارت علوم و نقشه چینی افراطیون برای این وزارتخانه مهم، مورد توجه ناظران قرار گرفته و دو گزینه مورد اشاره(توفیقی - فرجی دانا) فاقد کمترین صلاحیت‌ها ارزیابی شده‌اند. حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی امام جمعه موقت تهران روز جمعه گذشته درباره سپردن وزارت علوم به کسانی که بوی فتنه می‌دهند هشدار داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سالک از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز در گفت‌وگویی تأکید کرد: اصلاح‌طلبان برای چندین وزارتخانه مشخص تلاش می‌کنند. وزارت آموزش عالی، وزارت آموزش پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این وزارتخانه‌ها هستند. چرا؟ چون مغز حرکت در کشور همین چند وزارتخانه هستند. این وزارتخانه‌ها، یا با دانش‌آموزان، یا با دانشجویان و یا با مسائل فرهنگی در ارتباط هستند. اینها با انتخابی هدفدار، دست روی این وزارت‌خانه‌ها گذاشتند و آقای روحانی باید در این زمینه توجه کافی را داشته باشد و این مسائل را مد نظر قرار دهد.

وی تأکید می‌کند: اگر وزیر ارشادی بیاید که سابقه در مسائل فتنه دارد، یا سکوت کرده است و یا منصوب به آنها است نمی‌تواند مفید به فایده باشد. از طرفی باید فردی به عنوان وزیر ارشاد معرفی شود که سابقه انجام امور فرهنگی داشته باشد. اگر غیر از این باشد، مسلماً نمی‌تواند وزیر ارشاد مطلوبی باشد. وزیر ارشاد باید عملکردی در مسائل فرهنگی داشته باشد، شجاع باشد، مجموعه و زیر مجموعه‌های وزارت ارشاد را بشناسد. ولایت‌پذیر باشد. چنین کسی می‌تواند موجبات تقویت زیرساخت‌های فرهنگی کشور را فراهم آورد.
یادآور می‌شود بیش از ۲۵۰ نماینده مجلس را اصولگرایان تشکیل می‌دهند که در قالب دو فراکسیون گردهم آمده‌اند. حدود ۴۰ نماینده نیز منفرد و اصلاح‌طلب محسوب می‌شوند. کابینه پس از معرفی باید از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد بگیرد.

ارسال نظر