|
|
کدخبر: ۲۷۲

سران کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز در دومین نشست خود در مسکو توافق کردند که سطح هماهنگی جهانی خود را برای حفظ منافع این مجمع بالا ببرند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از ایسنا، دومین نشست سران مجمع در کاخ کرملین به میزبانی ولادیمیر پوتین و با حضور الجزایر، بولیوی، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، عمان، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات و ونزوئلا و با حضور اعضای ناظر شامل عراق، هلند، نروژ برگزار شد.

پوتین ابتدا طی سخنانی نشست را افتتاح کرد و خلاصه ای از وضعیت بازار گاز را ارائه و چالشهای پیش روی مجمع و اعضای آن را تشریح کرد ولی وارد جزئیات نشد.

سران کشورهای عضو و نمانیدگان بلندپایه به تبادل نظر درباره تحولات اخیر بازار جهانی گاز و دیگر مسائل کلیدی مرتبط با این بازار پرداختند.

نتیجه نشست " بیانیه مسکو " بود که در آن آمده است: کشورهای عضو به طور قاطع از تقویت مجمع صادرکنندگان گاز، افزایش هماهنگی جهانی برای حفظ منافع مجمع، حفظ اصول تجارت بین المللی و ارتقای نقش اساسی قراردادهای بلندمدت برای تعیین قیمتها براساس قیمت نفت و فرآورده های نفتی حمایت کردند.

سران حاضر در نشست همچنین تعهد خود را نسبت به تقویت رشد دائم استفاده از گاز طبیعی، توسعه بهره گیری از گاز طبیعی در بخشهای مختلف و افزایش تماس مجمع با تمام سهامداران و بازیگران بازار برای ارتقای جایگاه گاز به عنوان عامل رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی متناسب با معیارهای زیست محیطی اعلام کردند.

بیانیه مسکو همچنین یک نقشه راه را برای همکاری اعضای مجمع صادرکنندگان گاز و سهامداران این بخش برای توسعه و استفاده از منابع گاز طبیعی ترسیم می‌کند.

دومین نشست سران مجمع صادرکنندگان گاز در شرایطی در مسکو در حال برگزاری است که نشست قبلی در سال ۲۰۱۱ در دوحه قطر برگزار شد.

اعضا این نشست را آزمونی برای سنجش تعهد خود نسبت به حل مسائل کلیدی بخش گاز در بالاترین سطح دانستند.

ارسال نظر