|
|
کدخبر: ۲۸۶۱

مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس آخرین جزئیات میهمانان و نحوه برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب را تشریح کرد.

به گزارشامیدنیوز، مهدی کیایی مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب که عصر فردا(یکشنبه) ۱۳ مردادماه در صحن علنی خانه ملت برگزار می‌شود، اظهار داشت: مراسم تحلیف که فردا در محل مجلس برگزار خواهد شد دارای ویژگی‌هایی است که در تاریخ انقلاب بی‌سابقه بوده و با حضور نمایندگانی بیش از ۶۰ کشور دنیا از ۵ قاره جهان برگزار می‌شود.

وی افزود: به جز هیئت‌هایی که از ۶۰ کشور جهان به ایران خواهند آمد، سفرا و رؤسای دفاتر نمایندگی بیش از ۱۲۰ کشور جهان که در تهران مقیم هستند، نیز در این مراسم حضور می‌یابند.

مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس در ادامه یادآور شد: طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، مراسم تحلیف رؤسای جمهور باید در محل مجلس شورای اسلامی برگزار و منتخب ملت بایستی در حضور نمایندگان ملت، رئیس قوه قضاییه و اعضای شورای نگهبان سوگند یاد و آن را امضا کند.

به گفته وی، برای مراسم فردا با هماهنگی‌هایی که از مدت‌ها قبل صورت گرفته، کمیته‌های برنامه‌ریزی این مراسم در محل مجلس با حضور نمایندگان رئیس‌جمهور منتخب تشکیل جلسه دادند و برنامه‌ریزی کردند تا انشالله این مراسم یکی از بی‌سابقه‌ترین مراسم‌های تحلیف در خور و شایسته برگزار شود.

کیایی همچنین تصریح کرد: در مراسم تحلیف، غیر از مقامات عالی‌رتبه دیگر کشورها که در سطح رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، رئیس‌مجلس، معاون رئیس‌جمهور، معاون نخست‌وزیر و وزرای خارجه و سایر وزرا حضور دارند، «ماهاتیر محمد» از کشور مالزی و «خاویر سولانا» از کشور اسپانیا به عنوان میهمانان‌ ویژه حضور می‌یابند.

وی تأکید کرد: در این مراسم سران نظام، مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه، محمود احمدی‌نژاد در کسوت رئیس‌جمهور سابق، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، اعضای شورای نگهبان اعم از فقها و حقوقدانان این شورا، اعضای شورایعالی قضایی، نمایندگان ولی‌فقیه در مراکز استان‌ها، ائمه جمعه سراسر کشور، استانداران، نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید، اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، خانواده شهدای هسته‌ای(شهید احمدی‌روشن، شهید رضایی‌‌نژاد، شهید شهریاری، شهید علی‌محمدی) که به عنوان میهمان ویژه و همچنین خانواده شهید تهرانی‌مقدم حاضر خواهند شد.

مهدی کیایی متذکر شد: همچنین در این مراسم برای نخستین بار از برخی چهره‌های ملی و نخبگان ورزشی، فرهنگی و اساتید دانشگاه، رؤسای دانشگاه‌های مهم و اصلی کشور، ورزشکاران ملی، مدال‌آوران، نام‌آوران، افتخارآفرینان و همچنین چهره‌های ماندگار ورزشی، فرهنگی و هنری دعوت شده است.

وی خاطرنشان کرد: مراسم تحلیف به طور رسمی رأس ساعت ۱۶ آغاز می‌شود، بعد از نواخته شدن زنگ و قرائت دستور جلسه و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، سرود ملی پخش می‌شود، سپس علی لاریجانی ریاست مجلس نطق ابتدایی خواهد داشت و در مورد مراسم تحلیف به سخنرانی خواهد پرداخت. سپس آیت‌الله آملی‌لاریجانی سخنرانی می‌کند و بعد هم مراسم تحلیف برگزار می‌شود، در نهایت روحانی به ایراد سخنانی می‌پردازد.

مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با فارس توضیح داد: بعد از پایان مراسم تحلیف، حضار و میهمانان عکس یادگاری می‌گیرند و از تمبر یادبود مراسم تحلیف با حضور رؤسای جمهور، نخست‌وزیران و معاونان رؤسای جمهور کشورها رونمایی می‌شود و در نهایت مصاحبه مطبوعاتی سران سه قوه برگزار می‌شود.

وی در خاتمه یادآور شد: تمام این مراسم و همچنین مصاحبه مطبوعاتی سران قوه به صورت زنده از شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی از جمله شبکه خبر پخش خواهد شد، بیش از ۳۰ کشور جهان درخواست دریافت تصاویر این مراسم را ارائه کردند و شبکه‌های مهم دنیا نیز در این مراسم خبرنگار دارند که درخواست دریافت تصویر برای پخش زنده را نیز ارائه داده‌اند.

ارسال نظر

پربیننده ترین