|
|
کدخبر: ۲۹۹۲

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم از فردا دوشنبه در مجلس نهم آغاز می شود. دستور کاری که قرار است براساس آن بهارستانی ها به اهالی پاستور برای کابینه یازدهم رای اعتماد بدهند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از خراسان، رای اعتماد به وزرای پیشنهادی که حتی تعطیلی روزهای گذشته هم نتوانست اظهارنظرها درباره سوابق و برنامه کاری آن ها را تعطیل کند و هرچه به فردا که به گفته رئیس مجلس قرار است بررسی صلاحیت ها در مجلس آغاز شود نزدیک می شویم، اظهارنظرها و بیان دیدگاه ها درباره احتمال رای آوردن و نیاوردن برخی از وزرای پیشنهادی بیشتر می شود. رای هایی که به گفته رئیس مجلس به صورت یکجا و در یک روز برای هر یک از وزرا اخذ خواهد شد.

اخذ رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی پایان هفته به صور ت یکجا انجام می شود

آن طور که خبرگزاری خانه ملت خبرداده، علی لاریجانی رئیس مجلس با بیان اینکه پایان هفته رای گیری برای تمام وزیران پیشنهادی یکجا صورت خواهد گرفت، گفت: «در روز رأی گیری برای هر وزیر صندوقی جداگانه تعبیه می شود. وی خبرداد: بررسی صلاحیت وزرا روز دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و احتمالا پنجشنبه در دو نوبت صبح و عصر به طول خواهد انجامید. با این حال تسنیم به نقل از سید شریف حسینی عضو هیئت رئیسه مجلس نوشت: اولین جلسه این هفته مجلس روز دوشنبه با دستور بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور برگزار می شود. به گفته وی رئیس جمهور در روز دوشنبه برای دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس حضور می یابد و براساس آیین نامه داخلی مجلس، ۵/۲ ساعت فرصت دارد در مورد کلیات کابینه و دفاع از وزرا مطالبی را بیان کند. " رجا نیز نوشت: شوهانی نماینده ایلام با بیان اینکه برخی وزرای پیشنهادی را ۴۰نفر در مجلس همراهی می کنند گفت: بر اساس نظر رئیس مجلس قرار است که در روزهای منتهی به بررسی صلاحیت ها، فقط هیئتی ۳ الی ۴نفره، وزرای پیشنهادی را در مجلس همراهی کنند.

روح ا… حسینیان: ۲۰ درصد کابینه روحانی از مجلس رای نمی گیرد

در این میان روح ا… حسینیان عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان گفت که کابینه پیشنهادی رئیس جمهور، کابینه ای امنیتی است چون اکثر وزرای پیشنهادی از افراد امنیتی هستند به جز وزیر پیشنهادی اطلاعات که یک شخصیت مذهبی و سیاسی است. با این اظهار نظر، حسینیان پیش بینی کرد: ۸۰ درصد کابینه رای می آورد و مابقی افرادی که از کابینه پیشنهادی مجلس رای نمی آورند آنهایی هستند که در مجلس صحبتهایی کردند و با فتنه زاویه نگرفته اند. بیاتیان عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با بیان این که ۲۰ درصد کابینه روحانی از مجلس رای نمی گیرد پیش بینی کرد که نعمت زاده و واعظی وزرای صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات از مجلس رای اعتماد می گیرند. راه دانشجو نیز مدعی شد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی صرفاً روی سه گزینه نجفی، نعمت زاده و زنگنه جهت رای اعتماد ممکن است حساسیت نشان دهند و این سه نفر جزو شکیات مجلس هستند.

نعمت زاده، بین مدیران دولتی و صنعتگران وجهه خوبی دارد

این در حالی است که خبرگزاری خانه ملت هم نوشته که رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را گزینه مناسبی برای اداره این وزارتخانه دانست و ایسنا خبرداد که جمعی از صنعتگران و تولیدکنندگان ملی در نامه ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی حمایت خود را از وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند. در عین حال به گزارش ایسنا بنی هاشمی نماینده مردم مشهد درمجلس نیز با تاکید بر اینکه «تقریبا ۶۰ درصد اعضای کابینه پیشنهادی معتدل و میانه رو هستند» اضافه کرد: بهترین وزیر پیشنهادی، وزیر بهداشت است، عضویت ایشان در نیروهای انقلابی، طرح سازندگی، همچنین حضور در جبهه های ۸ سال دفاع مقدس، شجاعت و فداکاری از ویژگی ها و شاخص های بارز ایشان است.

شانس بالای رحمانی فضلی برای کسب رأی اعتماد

در این میان در حالی که برخی خبرها از اختلاف نظرهایی میان فراکسیون رهروان ولایت و اصولگرایان درباره کابینه پیشنهادی حکایت دارد، خبرگزاری خانه ملت نوشت که سید رمضان شجاعی کیاسری سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت، رحمانی فضلی را مدیری برنامه ریز و توانمند معرفی کرد و از احتمال وحدت عمل فراکسیون های اصولگرایان و رهروان در ارائه رأی اعتماد به وی سخن گفت، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نیز در گفت وگوهای جداگانه به ویژه با سایت خانه ملت نظر مثبت خود را نسبت به رحمانی فضلی اعلام کردند. در عین حال فارس هم نوشت که فاطمه آلیا عضو فراکسیون اصولگرایان و نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مهم ترین ملاک رأی اعتماد به وزرا عملکرد آنها در جریان فتنه ۸۸ است، از حضور ردصلاحیت شدگان انتخابات ها در فهرست کابینه پیشنهادی روحانی انتقاد کرد. محمد دهقان عضو هیئت رئیسه نیز گفت: برخی وزرای پیشنهادی در داشتن شاخص های اصلی نظام شائبه دارند.

مطهری: اگر کسی به نتایج انتخابات ۸۸ معترض بوده، دلیلی بر بی کفایتی نیست، اما اگر از آشوب حمایت کرده نباید وزیر شود

در این میان به گزارش انتخاب، علی مطهری نماینده مردم تهران با بیان این که «حق نمایندگان است که اگر ابهام و نقطه ضعفی در کارنامه وزرای پیشنهادی می بینند آنها را مطرح کنند و طبیعتا وزرا نیز باید پاسخ های لازم را به نمایندگان بدهند» به بیان دیدگاه های خود درباره چگونگی توجه به فتنه ۸۸ در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی پرداخت: «در مورد ارتباط با فتنه خیلی از این وزرا نقشی در حوادثسال ۸۸ نداشتند، اما آنها را مجبور می کنند که حتما موضع شان را راجع به فتنه مشخص کنند. اصلا این مورد جایگاهی ندارد. البته ممکن است یک یا دو وزیر پیشنهادی در ستاد آقای موسوی بودند که می توان از آنها موضع شان را در برابر فتنه پرسید که این اشکالی ندارد اما اینکه بخواهند از هر وزیر پیشنهادی سوال کنند که موضع شما درباره فتنه چیست مقداری بی منطق به نظر می رسد… درمورد فتنه مهم این است که کسی در آن آشوب های خیابانی نقش نداشته باشد، ولی اگر کسی مثلا به نتیجه انتخابات اعتراض داشته و حتی معتقد بوده که تقلب شده است؛ این گناهی نیست نظر این فرد این بوده و اشکالی ندارد. … حتی اگر کسی در راهپیمایی ۲۵ خرداد نیز شرکت کرده باشد محلی از اشکال ندارد چون طبق اصل ۲۷ قانون اساسی هر کسی می تواند به عنوان اعتراض در راهپیمایی شرکت کند که این دارای اشکال نیست... اگر کسی اقداماتی همچون آتش زدن سطل زباله و یا حمایت از آشوب ها را انجام داده است این فرد صلاحیت ندارد… یکی از وزرای پیشنهادی قبلا در وزارت اطلاعات بوده که باید در مورد این ابهام[درباره قتل های زنجیره ای] توضیحات لازم را بدهد.»

ربیعی: در سال ۸۸ عملی برخلاف فرمایشات رهبری انجام ندادم

علی ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم که در روزهای اخیر درباره برخی سوابق خود با سوالات جدی مواجه شده است، دیروز نشست خبری داشت. به گزارش تسنیم، وی در این نشست با اشاره به سوابق مبارزاتی خود با ساواک و رژیم پهلوی در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به سوابق خود پس از انقلاب اسلامی به ویژه فعالیتش در وزارت اطلاعات اشاره کرد. وی در پاسخ به سوالی درباره حضورش در ستاد میرحسین موسوی در سال ۸۸ و مواضع وی در اتفاقات آن سال گفت: من وضعیتم مشخص است و هیچ نگرانی ندارم. من در کنار آقای موسوی در فعالیت های انتخاباتی وی بودم. موسوی کاندیدای مورد قبول نظام بود و بر اساس آنچه فکر می کردم به مصلحت نظام است، در کنار آقای موسوی بودم. وی ادامه داد: من خط امام را در زمان زنده بودن ایشان هیچگاه فراموش نکردم و به همه ارزشهای شان ازجمله ولایت فقیه پایبند بودم. نسبت به رهبری هم علاوه بر فقه و اعتقاد علاقه شخصی دارم و کاری خلاف فرمایش ایشان نکردم. بعد از فرمایشات ایشان در سال ۸۸ هم عملی برخلاف فرمایشات ایشان انجام ندادم. در انتخابات مجلس نهم هم برخی می گفتند تحریم کنید اما من مصاحبه کردم و گفتم اعتقادم به مشارکت در انتخابات است.

دهقان: شمخانی فرمانده من است؛ در اداره وزارت دفاع کمکم می کند

حسین دهقان هم که به عنوان وزیر پیشنهادی دفاع به مجلس معرفی شده است در گفت و گویی با خانه ملت، با اشاره به ضرورت ارتقای ضریب امنیتی در کشور، درباره تغییر شرایط کاری در وزارت دفاع نسبت به دوره ای که جانشین شمخانی در این وزارتخانه بود، گفت: آقای شمخانی در طول ۳۰ سال گذشته، فرمانده من بوده و هنوز هم به وی ارادت دارم و حتما در حوزه اجرایی به من کمک خواهد کرد.

۴ وزیر دفاع، خارجه، کشور و اطلاعات از مجلس رای می گیرند

همچنین سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش بینی کرد که وزرای دفاع، خارجه، کشور و اطلاعات رای لازم را از مجلس اخذ کنند. خبرآنلاین هم در یادداشتی پیرامون کابینه پیشنهادی با اشاره به سوابق محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی خارجه نوشت: مجلس محترم حتما باید قدر بداند و در نهایت احترام فردی را انتخاب کند که بدون لفاظی و بر اساس مستنداتی که گفته شد به درستی برای وزارت خارجه برگزیده شده است… کابینه بدون ظریف به مثابه تیم قدرتمند بارسلون بدون مسی است…»

پژمان فر: درباره علی جنتی به جمع بندی نرسیدیم

ایسنا هم نوشته که نصرا… پژمان فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که هنوز این کمیسیون به جمع بندی درباره وزیر پیشنهادی ارشاد نرسیده، گفت: ایشان در برخی موارد نقطه نظرات خوبی داشتند که از آن جمله، نقطه نظرات سینمایی ایشان بود. ارتباط بخش فرهنگی با دینی هم از مواردی بود که ایشان روی آن کار کرده بودند. پژمان فر یادآور شد: جلسه ما در هفته گذشته، با آقای جنتی بیش از سه ساعت طول کشید؛ از ایشان درباره برنامه هایشان و اشکالات موجود پرسیدیم اما همه گفت وگوها مطرح نشدوما در نهایت به جمع بندی کلی نرسیدیم. در این میان به گزارش ایلنا برومند عضو کمیسیون کشاورزی با بیان این که با وجود ممانعت نمایندگان افراطی، وزرایی چون ربیعی، زنگنه، نجفی و میلی منفرد، به پاستور راه می یابندگفت: افراطیون مجلس برای مانع تراشی مقابل کابینه دولت تدبیر و امید شانسی ندارند.

ارسال نظر