|
|
کدخبر: ۳۲۹

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به جزئیات تفاهم‌نامه بیمه مرکزی با سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: اساسنامه نمونه توسط بیمه مرکزی تدوین و به زودی به شرکت‌های بیمه‌ای ابلاغ خواهد شد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، تفاهم‌نامه همکاری میان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سازمان بورس و اوراق بهادار منعقد شد.

سیدمحمد کریمی در این مراسم با اشاره به این اقدام اظهار داشت: براساس این تفاهم‌نامه، شرایط حضور شرکت‌های بیمه‌ای در بورس فراهم و تسهیل می‌شود.

وی افزود: سهامداران شرکت‌های بیمه و همچنین بیمه‌گذاران با این اقدام می‌توانند از مزایای حضور شرکت‌های بیمه‌ای در بورس استفاده کنند؛ یکی از اهداف این کار، توسعه و گسترش صنعت بیمه در کشور بود و برای چنین کار بزرگی باید تفاهم‌نامه‌ای تدوین و به امضای دو طرف می‌رسید.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: یکی از راه‌های بهبود رفاه و ایجاد آرامش برای مردم، ورود صنعت بیمه به زندگی هموطنان است که البته بیمه در کشور ما سابقه بسیار طولانی دارد، اگر چه استفاده از امتیازات بیمه چندان فراهم نشده است.

وی افزود: ضریب نفوذ بیمه هنوز به نقطه مطلوب نرسیده که علت آن این است که ما نتوانسته‌ایم بیمه را به خوبی به مردم معرفی کنیم؛ البته در سال‌های اخیر شرکت‌های بیمه خصوصی تأسیس و در بازار سرمایه فرابورس حضور دارند که این اقدام توانسته تا حدودی صنعت بیمه را توسعه دهد.

کریمی با اشاره به رشد ۴۵ درصدی حق بیمه‌نامه‌های دریافتی در سال ۹۰ گفت: این میزان رشد در دنیا رتبه نخست را دارد در حالی که به دلیل بحران اقتصادی در جهان، بسیاری از شرکت‌های بیمه با رشد منفی در این زمینه مواجه شدند.

به گفته وی، در سال ۹۱ رشد حق بیمه‌نامه‌ها به ۵۲ درصد رسیده که باز هم رتبه نخست را در بین کشورها داشته است.

رئیس کل بیمه مرکزی با ذکر دو علت برای افزایش بالای حق بیمه‌ها گفت: علت اول این است که مردم در چند سال اخیر با بیمه بیشتر آشنا شدند و با نظارت جدی بر نوع خدمات، سطح خدمات ارائه‌شده توسط شرکت‌ها بهبود یافته است.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت، تعامل سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی برای توسعه بیشتر سهام شرکت‌های بیمه‌ای در بورس است تا همه شرکت‌های بیمه و سرمایه‌گذاران آن از مزایای آن بهره‌مند شوند.

کریمی با بیان اینکه مهمترین معیار شرکت‌های بیمه‌ای، منابع آنها است گفت: ‌ چنانچه در شرکتی میزان درآمد ناشی از دریافت حق بیمه با خسارات پرداختی برابر شود، در واقع توانسته منطق بیمه را رعایت کند.

وی با تأکید بر نظارت جدی بیمه مرکزی بر فعالیت شرکت‌ها گفت: بر این اساس تا ۵۰ درصد به شرکت‌های بیمه‌ای اجازه ورود بورس داده می‌شود.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه یکی از مفاد این تفاهم‌نامه، اصلاح اساسنامه شرکت‌های بیمه‌ای بود که امروز این امر را به نتیجه رسیده است، افزود: اساسنامه نمونه توسط بیمه مرکزی تدوین و به شرکت‌های بیمه‌ای به زودی ابلاغ خواهد شد و شرکت‌های بیمه به تدریج با برگزاری مجامع، نظر سهامداران را در این‌باره اخذ خواهند کرد.

وی با بیان اینکه پرتفوی صنعت بیمه در سال ۹۱ به ۱۳۰ هزار میلیارد ریال رسیده و رشد ۵۲ درصدی داشته است، گفت: با وجود رشد مناسب در سال‌های اخیر هنوز ۶۰ درصد بازار بیمه بکر است.

ارسال نظر