|
|
کدخبر: ۳۳۳۱

سطور زیر، گزیده ای از مطالب مهم روزنامه های امروز، شنبه نهم شهریورماه است.

به گزارشامید، جام جم آنلاین نوشت:

تحقیر دولت انگلیس و چوب و پیازی که کامرون با هم خورد

کیهان نوشت: تحریک به جنگ افروزی علیه سوریه، دامن دولت انگلیس را گرفت. تحلیل گران اروپایی معتقند رأی منفی مجلس عوام انگلیس به طرح دولت کامرون برای همراهی در حمله به سوریه، نه تنها رأیی تحقیرآمیز برای دولت وابسته به حزب محافظه کار است بلکه دورنمای نخست وزیری دیوید کامرون را نیز تیره و تار کرده است. مجلس عوام انگلیس روز پنج شنبه با درخواست کامرون برای همراهی با آمریکا در حمله به سوریه مخالفت کرد. ۲۸۵ نماینده با این درخواست مخالفت کردند و تنها ۲۷۲ نماینده موافق این طرح بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید کامرون پس از اعلام نتایج رای گیری در مجلس گفت: «کاملا واضح است که پارلمان بریتانیا که منعکس کننده خواسته های مردم بریتانیا است، نمی خواهد ارتش این کشور وارد این عملیات شود.» وی افزود: دولت نیز اقدامی نا همسو با خواسته های قانون گذاران انجام نخواهد داد. فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا هم تاکید کرده که این کشور نمی تواند در حمله نظامی به سوریه مشارکت کند. به گفته او، خودداری بریتانیا از مشارکت در این عملیات «ایالات متحده را ناامید خواهد کرد.»

بیشتر بخوانید: مخالفت های جهانی با حمله نظامی به سوریه دویچه وله از قول تحلیلگران نوشت: رأی منفی مجلس عوام به طرح نخست وزیر بریتانیا، رأیی تحقیرآمیز بوده که حتی می تواند از احتمال انتخاب مجدد او به سمت نخست وزیری در سال ۲۰۱۵ بکاهد. گفته می شود از سال ۱۷۸۲ به این سو، این نخستین باری است که طرح نخست وزیر بریتانیا برای آغاز جنگ علیه یک کشور دیگر با رأی منفی مجلس مواجه می شود. کامرون در نشست مجلس عوام اذعان کرد که دلیل قاطعی وجود ندارد که معلوم کند کدام طرف جنگ در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

شبکه دولتی انگلیس نیز رأی منفی مجلس عوام به درخواست نخست وزیر را دردسر برای کامرون توصیف کرد و نوشت: «تحلیلگران از رأی منفی مجلس عوام به عنوان یک شکست برای کامرون نام برده اند. در تاریخ نوین بریتانیا شکست دولت در پارلمان در رابطه با موضوع های مربوط به جنگ و صلح بی سابقه است. بدین ترتیب بریتانیا در هیچ حمله نظامی علیه سوریه شرکت نخواهد کرد و آمریکا مدافع اصلی اقدام علیه سوریه را از دست داده است».

بی بی سی تصریح کرد: «اما ضربه اصلی در بریتانیا به دیوید کامرون وارد شده است. شکاف داخل حزب محافظه کار که او برای ترمیمش بسیار تلاش کرده بود، بار دیگر عیان شده است. مهم تر این که، مردی که قصد دارد جایگزین آقای کامرون به عنوان نخست وزیر شود، اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، این فرصت را پیدا کرده است تا بر ادعای ضعیف بودن او صحه بگذارد. تبعات رأی منفی مجلس عوام تا مدت ها حس خواهد شد».

سوریه نهمین کشور اسلامی مورد حمله غرب در ۱۵سال گذشته

کیهان گفت: آمریکا ظرف ۱۵ سال گذشته به ۸ کشور اسلامی حمله کرده و سوریه نهمین کشور مسلمان است که در معرض تهدید قرار دارد. روزنامه گاردین با انتشار این خبر نوشت: حمله کشورهای غربی به جهان عرب، تهدیدها را از بین نمی برد بلکه راه را برای تشدید واکنش های خصمانه خواهد گشود. روزنامه انگلیسی گاردین درخصوص نتیجه حمله به سوریه هشدار داد و نوشت: حمله کشورهای غربی به جهان عرب، تهدید سلاح شیمیایی را از بین نخواهد برد، بلکه راه را برای تشدید واکنش های خصمانه خواهد گشود.

این روزنامه نوشت: حمله احتمالی آمریکا به سوریه نهمین مداخله نظامی مستقیم غرب ضد یک کشور عربی یا مسلمان طی ۱۵ سال گذشته است زیرا عملیات نظامی غرب در کشورهای سودان، افغانستان، عراق، لیبی و مالی و حملات خونین هواپیماهای بدون سرنشین به یمن، سومالی و پاکستان در زمره حمله به کشورهای اسلامی است. گاردین افزود: انگلستان و فرانسه این دو قدرت استعمارگر گذشته که خاورمیانه را میان خود تقسیم کرده بودند، طبق عادت، خود را برای مشارکت در مداخله نظامی آماده می کنند.

گاردین خاطر نشان کرد: زمانی که نوبت عراق و سودان رسید، گزارشهای اطلاعاتی از وجود سلاح کشتار جمعی در قلب منطقه خبر داد که با حملات غربیها روبرو خواهد شد، آمریکا و دوستانش نیز پیش از اعلام نتیجه گزارشهای بازرسان سازمان ملل متحد درباره استفاده از سلاح های ممنوعه، خود نتیجه مورد نظر و مطلوبشان را اعلام می کنند و بار دیگر برای عبور از شورای امنیت برنامه ریزی و مداخله نظامی را کاملا اقدامی بشردوستانه معرفی می کنند در حالی که در به دست آوردن تایید مردم خود ناکام می مانند.

این روزنامه نوشت: تاکنون دلیل قاطعی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی و نوع آن وجود ندارد، چه رسد به اینکه طرف استفاده کننده مشخص باشد، اما قدرتهای غربی و هم پیمانان آنان از جمله مخالفان سوری اصرار دارند که ارتش نظامی سوریه از آن استفاده کرده اما دولت سوریه در دمشق و حامیان بین المللی آن مانند روسیه و ایران، مخالفان سوری را مسئول استفاده از سلاح شیمیایی می دانند.

گاردین افزود: هیچ دلیل معقولی برای متهم کردن این کشور به استفاده از سلاح شیمیایی وجود ندارد به ویژه اینکه نیروهای آن اخیرا موفقیت های پی در پی داشته اند و بعید نیست مخالفان سوری متهم به استفاده از سلاح شیمیایی باشند.

گسترش مخالفت نمایندگان با سرپرست وزارت علوم

کیهان در خبر دیگری ابراز کرد: مخالفت با تصدی وزارت علوم از سوی یکی از عناصر فعال در فتنه گری سال ۸۸ رو به افزایش است. جواد جهانگیرزاده از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس که در جلسه روز رأی اعتماد در دفاع از برخی وزرای پیشنهادی سخن گفته بود، درباره احتمال معرفی سرپرست وزارت علوم به عنوان وزیر به مجلس عنوان کرد: معرفی آقای توفیقی بین مجلس و دولت اختلاف ایجاد می کند که این موضوع بی دلیل هم نیست. اظهارات آقای توفیقی در حوادثفتنه ۸۸ کاملا سوال برانگیز و مسئله دار است. کسی که در مسند مهمی حضور داشته اینگونه نظام را متهم به تقلب کند و با عنوان مضحک مهندسی انتخابات، نظام را مورد ظلم قرار دهد من به عنوان یک نماینده نمی توانم به ایشان اعتماد کنم و رای بدهم.

این نماینده مجلس به آریا گفت: آقای توفیقی پیشاپیش اعتماد نمایندگان را از خودش سلب کرده، بنابراین نمی توان مهم ترین و تاثیرگذار ترین نهاد آموزشی کشور را تحت تاثیر کسی قرار داد که در یک نظام سیاسی مسئولیت داشته و آن نظام را مورد بدترین تهمت ها قرار داده است پس یا حرف گذشته وی درست بوده یا اینکه الان قصد خدمت به نظام را ندارد. جهانگیرزاده تاکید کرد: بنا نیست مدیریت این وزارتخانه کسی باشد که در عرصه های سیاسی جلودار رفتارهای افراط گرایانه و حرف های بدون سند و اتهام آمیز برای نظام باشد. بنده معتقدم آقای توفیقی با حرفهایی که مطرح کرده صلاحیت را از خودش سلب کرده، با این اوصاف من باور ندارم که ایشان بتواند در این وزارتخانه بی طرفانه و برای نظام کار کند.

عبدالوحید فیاضی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با تاکید بر این مطلب که بعید است رئیس جمهور، توفیقی را به عنوان وزیر علوم معرفی کند، گفت: از آنجایی که احتمال رای آوری آقای توفیقی در مجلس کم است و از طرفی ممکن است رای منفی نمایندگان موجب دلخوری دولت شود بنابراین بعید است وی به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی شود. زیرا با رای عدم اعتماد نمایندگان، توفیقی دومین وزیر پیشنهادی برای وزارت علوم خواهد بود که با رای منفی مجلس مواجه می شود. یادآور می شود توفیقی سرپرست وزارت علوم هم اکنون مشغول اقدامات غیرقانونی به نیابت از افراطیون است و همین امر سند مضاعفی بر عدم صلاحیت نامبرده است.

گمانه زنی درباره تغییر برخی استانداران

کیهان نوشت: رایزنی ها برای تغییر استانداران برخی استان ها در جریان است. وب سایت ندای انقلاب در این زمینه گزارش داد: سیدمحمود حسینی استاندار اسبق(وابسته به حزب مشارکت) سیستان و بلوچستان و اصفهان از گزینه های اصلی هم برای استان سیستان و بلوچستان و هم استان اصفهان است. دانیال ملایی معاون اسبق سیاسی امنیتی استانداری سیستان نیز برای استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان کاندیدا شده است. رستمی رئیس سابق دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز جزو گزینه های اصلی این استانداری است.

در همین حال حسین مرعشی سخنگوی کارگزاران در خصوص برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر انتصاب غلامحسین کرباسچی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان گفت که این خبر دروغ است و چنین چیزی مطرح نیست. از سوی دیگر احمد محقر رایزنی ستاد دکتر روحانی در استان خراسان شمالی با وی برای نامزدی استانداری را تایید کرد و گفت این ستاد صحبت هایی با بنده در این باره داشته اند. محقر در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: بنده که از افراد معتقد به این گفتمان و گفتمان اصلاح طلبی بوده و مسئولیت هایی نیز در دوران اصلاح طلبان داشته ام، از سوی شورای راهبردی ستاد دکتر روحانی و برخی دوستان تاثیرگذار و بومی در استان برای پذیرش استانداری خراسان شمالی پیشنهاد شده ام.

وی افزود: من نیز موافقت خود را با پذیرش مسئولیت استانداری خراسان شمالی و یا هر منصب و یا کسوتی که از آن طریق بتوانم به دولت اعتدال و تدبیر کمک کنم، اعلام کرده ام. از سوی دیگر وب سایت «سلام نو» که به اصلاح طلبان نزدیک است، گزینه های احتمالی برای استانداری ۸ استان را این گونه معرفی کرده است: قزوین(عباس میرزا ابوطالبی)، لرستان(سیدحسن رسولی)، گلستان:(محمدرضا صالحی)، البرز:(سیدعلی میرباقری و حمیدرضا شهبازی)، خراسان شمالی(علی محقر و علی مصافی)، اردبیل»(ولی آذروش و رضا آقایی)، یزد:(علی اکبر اولیا) و کرمان(محمد فرشاد) پیش از این تشکیل کمیته ۳ نفره متشکل از جهانگیری، یونسی و رحمانی فضلی برای انتخاب استانداران تکذیب شده است.

جمع آوری امضا هم مشکل گشا نیست!

کیهان در بخش دیگری از خبرهایش نوشته است: خبرهای رسیده حاکیست که ظاهرا برخی به فکر اقامت دائم در وزارت علوم هستند! پس از تعویض معاون پشتیبانی و مدیریت منابع وزارت علوم توسط سرپرست وزارت! و همچنین صدور چند بخشنامه و دستورالعمل که بعضا سبب تضییع حقوق مکتسبه افراد و ایجاد نگرانی در بین نخبگان دانشگاهی شد، خبرها حاکی از آن است که برخی از روسای دانشگاه های کشور با حضور در مجتمع عصر انقلاب با سرپرست وزارت علوم دیدار می کنند. شنیده های خبرنگار کیهان حاکیست که با وجود بیش از ۱۲۰ دانشگاه در سراسر کشور و همچنین تعداد کثیری مرکز و موسسه آموزش عالی، تنها حدود هفتاد رئیس دانشگاه برای حضور در این نشست دعوت شده اند.

در حالی که جمع کثیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به دلیل مواضع دکتر توفیقی در فتنه سال ۸۸، مخالف وی برای تصدی پست وزارت علوم هستند، ظاهرا عده ای درصددند در این جلسه به روش های مختلف، نسبت به جمع آوری امضا برای وزارت وی اقدام کنند! چند روز قبل برخی رسانه ها خبر لغو دعوت از توفیقی برای حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی را منتشر کرده بودند. هرچند روابط عمومی وزارت علوم این دعوت را تکذیب کرد اما همان رسانه ها علت این امر را بخشنامه ای می دانند که براساس آن بورسیه دانشجویان نخبه سال ۹۲ به بهانه آنچه که «مشکلات مالی» نامیده شده، متوقف گردیده است. با توجه به نزدیکی سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و ضرورت ایجاد فضای آرام و بی دغدغه برای دانشجویان، معلوم نیست اقداماتی نظیر تعویض معاونت ها یا برگزاری جلسات با عده ای خاص و یا جمع آوری امضا قرار است راهگشای کدام یک از مشکلات جامعه دانشگاهی باشد.

بررسی واگذاری ۲ ساختمان مجهز دولتی به خانه ایرانیان خارج کشور

خراسان نوشت: بر اساس بررسی های یک نهاد نظارتی، هیئت دولت دهم در یکی از آخرین جلسات خود واگذاری حق استفاده از ۲ ساختمان مجهز دولتی در شهر تهران را برای انجام فعالیت های عام المنفعه و فرهنگی به مدت ۱۰ سال در اختیار خانه ایرانیان خارج از کشور قرار داده است که این اقدام از جنبه های مختلف قانونی و بررسی نحوه فعالیت خانه ایرانیان، دارای اشکالاتی است و بر این اساس، قرار است گزارش مذکور در اختیار مدیران دولت جدید قرار بگیرد.

لغو واردات ۲ هزار دستگاه ماشین آلات راهسازی

خراسان در خبری دیگر یاد آور شد: در حالی که بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد دولت سابق در آخرین روزهای مسئولیتش به دستگاههای مربوطه، مجاز بودن ورود و ترخیص ۲ هزار دستگاه انواع ماشین آلات راهسازی توسط یک شرکت بازرگانی به نام " خ. ک " رسما اعلام شده بود، یک مسئول ارشد دولت یازدهم در نامه ای به وزارتخانه های مربوطه اعلام کرد که ابلاغیه مذکور از روز ابلاغ، کان لم یکن تلقی می گردد.

روزنامه ایران و ایرنا به بولتن تبدیل شده بودند

تهران امروز نوشت: علی لاریجانی گفته: روزنامه ایران را خود من در زمانی که وزیر ارشاد بودم تاسیس کردم تا روزنامه رسمی کشور باشد و همه گروه ها و جناح‏ها را در بر بگیرد؛ ولی این روزنامه و نیز خبرگزاری ایرنا با تغییر آن روند، به وضعیت فعلی دچار شدند. لاریجانی با تاکید بر اینکه جریان های سیاسی باید یکدیگر را به رسمیت بشناسند، گفته: اگر این مهم محقق نشود در کشور دچار مشکل می‏شویم؛ همان گونه که در جهان اسلام گروه هایی همچون طالبان، وهابیت و فرقه های تکفیری به دلیل اینکه غیر از خودشان کسی را به رسمیت نمی شناسند، مشکل آفرین شده اند.

کرباسچی: استاندار سیستان نمی شوم

تهران امروز در خبری دیگر که منتشر کرد گفت: دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه قصد ندارم به دولت بروم گفته: الحمدالله پیشنهادی هم در این باره به من داده نشده. به گزارش تسنیم، غلامحسین کرباسچی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود قرار است به عنوان استاندار سیستان وبلوچستان انتخاب شوید، گفته: من این مطلب را از شما می شنوم.

واکنش شریعتی به غیبت درجلسه روسای دانشگاه ها

به نوشته تهران امروز و به نقل از مهر، صدرالدین شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به غیبت خود در نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که با حضور دکتر جعفر توفیقی برگزار شد، گفته: به علت کسالتی که داشتم نتوانستم در اولین همایش روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شرکت کنم. وی در پاسخ به این سوال که آیا استعفای خود را برای سرپرست وزارت علوم ارسال کرده، گفته: نه استعفا داده ام و نه حکمی مبنی بر برکناری دریافت کرده ام.

شریعتی گفته: زمانی استعفا می دهم که نتوانم کاری انجام دهم وقتی می توانم کار انجام دهم شرعا نمی توانم استعفا دهم. جعفر توفیقی در حال حاضر به عنوان سرپرست وزارت علوم مسئولیت این وزارتخانه را برعهده دارد و پیش از این اولین تغییر در سطح روسای دانشگاه ها با تغییر رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان کلید خورد.

احمدی نژاد و خاتمی همسایه می شوند

تهران امروز همچنین در خبری دیگر نوشته است: در هفته های اخیر ساختمانی معروف به «ساختمان لادن» در صدر اخبار قرار گرفت، ساختمانی که به گفته مجتبی ثمره هاشمی، دوستان محمود احمدی نژاد در آن دور هم جمع می شوند.

به گزارش سفیر، خبر می رسد بعد از آنکه روحانی مانع از تشکیل دفتر رئیس جمهور سابق نشد و از این کار نیز استقبال کرد، دستور داده است تا مجموعه ای جدید و مجزا برای روسای جمهور سابق کشور آماده شود، مجموعه ای که البته ارتباطی با «ساختمان لادن» ندارد، چه آنکه این ساختمان قرار است به وزارت دادگستری واگذار شود تا مصطفی پورمحمدی در آن مستقر شود و بدین ترتیب «دوستان احمدی نژاد» و خود «احمدی نژاد» باید به زودی ساختمان لادن را تخلیه کنند و تحویل پورمحمدی و دولت یازدهم دهند.

به نظر می رسد با تدارک مجموعه جدید برای استقرار روسای جمهور سابق کشور، بعد از هشت سال، بار دیگر خاتمی و احمدی نژاد به هم می رسند و این بار همسایه می شوند.

بازداشت یکی از کارکنان نهاد ریاست جمهوری در دولت قبل

جمهوری اسلامی نوشت: با افشای تخلفات بقایای دولت سابق، یکی از کارکنان نهاد ریاست جمهوری بازداشت شد. به گزارش تابناک به نقل از " روز نو " یکی از کارکنان نهاد ریاست جمهوری که قصد خارج کردن اسناد بذل و بخشش های سران دولت سابق از نهاد ریاست جمهوری را داشت در حین خارج ساختن اسناد بازداشت شد.

این اسناد مربوط به پول هائی بود که در ایام پایانی دولت سابق و حتی دو هفته اخیر یعنی در زمان فعالیت دولت جدید توسط بقایای دولت گذشته برخلاف قانون و به توصیه و حواله بعضی مسئولین سابق نهاد ریاست جمهوری پرداخت می شد.

۱۹ ماه حبس خدمه ایرانی «دیانته» توسط دولت هند

آرمان گفت: شنیده شد که یک سال و نیم پیش بود که بنا به دستور دادگاهی در سنگاپور کشتی ایرانی «دیانته» در یکی از بنادر هند توقیف شد. شاید آن زمان ۱۰ خدمه این کشتی هرگز تصور نمی کردند آنها نیز باید مانند «دیانته» و بدون امکان خروج از این کشتی، ماه ها در این بندر انتظار رفع توقیف آن را بکشند. افسردگی، مشکلات روحی و شرایط دشوار انتظار طولانی مدت در یک بندر، سهم خدمه این کشتی و خانواده های شان در بیش از ۱۹ ماه گذشته بوده است.

«دیانته» ساخت سنگاپور است و دادگاه این کشور اعلام کرده این کشتی هنوز بدهی هایی به شرکت سازنده اش دارد. بدهی کشتی ایرانی باید به حساب دادگاهی در هند ریخته شود و ایران نیز اعلام کرد این بدهی را از محل حساب روپیه ای خود در هند پرداخت می کند. درخواستی که در مسیر پرپیچ و خم سیستم قضایی و اجرایی هند هنوز به جایی نرسیده است.

اخلال در مدیریت شهری با قطعات قلابی چینی

آرمان در خبری دیگر به نقل از آینده اظهار کرد: شنیده شد که استفاده از قطعات نئوپرن غیراستاندارد چینی در پروژه دوطبقه کردن بزرگراه شهیدصدر، منجر به اختلال در این پروژه شده است.

یکی از دلایل اخلال در راه اندازی پروژه صدر که پیش از این وعده داده شده بود قطعا تا ۱۱ شهریورماه، زمان اتمام شورای شهر فعلی تهران به بهربرداری می رسد، استفاده از قطعات نئوپرن فاقد کیفیت است. این قطعات که حدفاصل بین پل و پایه ها می باشند و وظیفه آنها انتقال بار پل به پایه ها و گرفتن ارتعاشات می باشد، به عنوان جنس ایتالیایی درجه یک و به قیمت ده ها میلیارد تومان خریداری شده است، اما پس از نصب این قطعات و واردشدن فشار بدنه پل به آنها، نئوپرن های مذکور دوام خود را از دست داده اند. پیگیری های تکمیلی نشان داده است که این قطعات چینی بوده و قابل استفاده نیستند و باید تعویض شوند.

تکذیب نامه گلایه آمیز لاریجانی به روحانی

آرمان گفت: شنیده شد که شایعه ارسال نامه گلایه آمیز رئیس مجلس به رئیس جمهور تکذیب شد. یک منبع آگاه خبر برخی از رسانه ها در مورد ارسال نامه گلایه آمیز دکتر علی لاریجانی به حجت الاسلام دکتر حسن روحانی درمورد انتصاب رئیس سازمان میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را تکذیب کرد. یکی از سایت ها در خبری مدعی شد دکترلاریجانی، در نامه ای به دکتر روحانی نسبت به انتصاب نجفی به ریاست سازمان میراثفرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلایه کرده است. این منبع آگاه تاکید کرد: مواضع و دیدگاه های رسمی دکترعلی لاریجانی از سوی روابط عمومی مجلس و درج در پایگاه اطلاع رسانی ایشان به نشانی www. larijani. ir اعلام می شود.

احمدی نژاد و خاتمی همسایه می شوند

آرمان به نقل از سفیر در خبری دیگر که منتشر کرد، مدعی شد: شنیده شد که در هفته های اخیر ساختمانی معروف به «ساختمان لادن» در صدر اخبار قرار گرفته است، ساختمانی که به گفته مجتبی ثمره هاشمی، دوستان محمود احمدی نژاد در آن دورهم جمع می شوند.

خبر می رسد بعد از آنکه روحانی مانع از تشکیل دفتر رئیس جمهور سابق نشد و از این کار نیز استقبال کرد، دستور داده است تا مجموعه ای جدید و مجزا برای روسای جمهور سابق کشور آماده شود، مجموعه ای که البته ارتباطی با «ساختمان لادن» ندارد، چه آنکه این ساختمان قرار است به وزارت دادگستری واگذار شود تا مصطفی پورمحمدی، وزیر کشور سابق دولت احمدی نژاد و وزیر دادگستری دولت روحانی در آن مستقر شود و بدین ترتیب «دوستان احمدی نژاد» و خود «احمدی نژاد» باید به زودی ساختمان لادن را تخلیه کنند و تحویل پورمحمدی و دولت یازدهم دهند. به نظر می رسد با تدارک مجموعه جدید برای استقرار روسای جمهور سابق کشور، بعد از هشت سال، بار دیگر خاتمی و احمدی نژاد به هم می رسند و این بار همسایه می شوند.

کتک زدن زنان درعربستان ممنوع می شود

آرمان نوشت: شنیده شد که عربستان قانون مجازات عاملان خشونت فیزیکی، روانی، جنسی، بدرفتاری و سوءاستفاده از انسان را تصویب کرد. این اولین بار در عربستان است که چنین قانونی تصویب می شود چون در گذشته پرداختن به چنین موضوعاتی جزء موارد ممنوع بود. قانون جدید هر فردی را که دست به خشونت فیزیکی، روانی یا جنسی در منزل یا محل کار بزند، محکوم می کند.

مجازات تهدید یا کتک زدن زن، یک سال زندان و ۱۳ هزار دلار است و همچنین در این حالت، مرد از حق حضانت فرزندانش محروم می شود.

قانون مزبور همچنین در اقدامی بی سابقه، از هر فرد که دارای اطلاعاتی درباره خشونت خانگی است درخواست نموده مراتب را به پلیس یا وزارت امور اجتماعی گزارش دهد. جمعیت های مدافع حقوق زن با استقبال از این قانون، ضرورت آماده سازی دادگاه ها و نیروهای پلیس به منظور اجرای قانون جدید به بهترین شکل را مورد تاکید قرار دادند.

فیلتر یک سایت مشکوک

قدس به نقل از پارسینه نوشت: سایت اینترنتی «روحانی سنج» فیلتر شد. این سایت توسط ایرانیان خارج از کشور راه اندازی شده بود.

برخورد با بدپوششان در تهران

قدس در خبری دیگر به نقل از ایسنا گفت: اخبار دریافتی از تهران از حضور پررنگ ماموران گشت ارشاد در مناطق تفرجی و تفریحی پایتخت همچون فرحزاد، دربند، درکه، لواسان و حتی توچال و برخورد با بدپوششان حکایت دارد.

روسیه: اس ۳۰۰ ها را نابود کردیم!

قدس به نقل از جهان نوشت: ایتنرفکس روسیه به نقل از ولادیسلاو منشچیکف، مدیرکل شرکت تولیدکننده تسلیحات آلماز آنتی مدعی شد: سخت افزار اس۳۰۰ که قرار بود به ایران داده شود دیگر وجود خارجی ندارد و ما آن را کاملا از بین برده ایم.

۸ هزار نیروی استشهادی سوریه

قدس همچنین در خبری به نقل از تسنیم توضیح داد: منابعی در ارتش سوریه اعلام کردند، دست کم ۸ هزار نیروی ارتش این کشور اعلام کرده اند، برای مقابله با تهاجم نظامی آمریکا به کشورشان، دست به عملیات شهادت طلبانه خواهند زد.

انتصاب، نمایندگان را به دفتر وزیر کشاند

قدس در خبر دیگری گفت: برخی نمایندگان مجلس به انتصاب رئیس سازمان ایمیدرو و همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت واکنش نشان داده و حتی بعد از پایان جلسه علنی سه شنبه مجلس برای بیان اعتراض به دفتر وزیر رفتند.

رحیمی بازداشت نشده است

قدس به نقل از فرارو گفت: محمدرضا نادری وکیل شخصی معاون اول رئیس جمهور سابق خبر بازداشت یا احضار محمدرضا رحیمی از سوی مراجع قضایی را تکذیب کرد.

ارسال نظر