|
|
کدخبر: ۳۴۵۰

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اشاره به اینکه درآمد ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۹۲ غیرواقع‌ بینانه بود گفت: دولت خواستار انعطاف بیشتری در بودجه است.

به گزارشامید، خانه ملت نوشت: محمد باقر نوبخت درباره اصلاحیه بودجه ۹۲ که از سوی دولت جدید به مجلس ارائه شده گفت: ردیف‌های درآمدی بودجه ۹۲ امکان تحقق ۲۱۰ هزار میلیارد تومان را نمی‌دهد و بر اساس این اصلاحیه باید آنها را به رقم واقع‌بینانه رساند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: جمع بندی این ارقام و منابع نشان می‌دهد می‌توان تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ درآمد داشت و به همین دلیل باید هزینه‌ها را به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تقلیل داد.

وی با اشاره به اینکه چنین امکانی برای دولت از طریق مکانیزم تخصیص فراهم است، بیان کرد: بر اساس بند ۷-۲ قانون بودجه ۱۳۹۲ امکان تخصیص به ۱۰ درصد محدود شده است؛ یعنی اگر طرح و پروژه‌هایی از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار باشند، دولت عملا نمی‌تواند به آنها اعتبار متناسب بدهد تا زودتر آماده شوند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه در این بند اجازه حداکثر ۱۰ درصد داده شده و این مقدار نمی‌تواند رافع مشکل باشد، پیشنهادات دولت در اصلاحیه از این دست است که امکان انعطاف بیشتری به تخصیص داده شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی تامین منابع برای یارانه‌ها گفت: در حال بررسی هستیم و امیدواریم متناسب با آنچه قانون گفته و مردم نیز منتظر روال عادی هستند، عمل شود.

سخنگوی دولت درباره انتخاب مسجد جامعی به ریاست شورای شهر تهران و چگونگی رابطه دولت و شهرداری توضیح داد: شورای شهر تهران منتخب مردم است و با توجه به احترامی که دولت تدبیر و امید برای مردم قائل است، قطعا تصمیم نمایندگان مردم در هر مرجعی، برای دولت محترم و معتبر خواهد بود.

وی با بیان اینکه دولت نهایت تعامل و همکاری را با شورای شهر تهران خواهدداشت، ادامه داد: اعضای شورای شهر تهران هر تصمیمی را در انتخاب شهردار اتخاذ کنند، دولت از آن استقبال خواهد کرد و نهایت تعامل را با او دارد.

معاون رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب شهردار تاثیری در رابطه دولت و شهرداری می‌گذارد، گفت: قطعا تاثیری نخواهد داشت؛ دولت با تمام ارکان و مدیران کشور اعم از آنها که در قوه مجریه تعریف شوند یا خارج از آن، برای خدمت رسانی بهتر به مردم تعامل مناسب و قانونی خواهد داشت.

واحد مرکزی خبر نیز نوشت: سخنگوی دولت در حاشیه تقدیم اصلاحیه قانون بودجه ۱۳۹۲ کل کشور به مجلس گفت: کاهش هزینه های عمرانی و جاری دولت بهترین خدمت به اقتصاد است.

نوبخت در حاشیه حضور در مجلس شورای اسلامی افزود: اصلاح قانون بودجه ۱۳۹۲ کل کشور برای شفاف سازی و واقع بینی و تعادل مالی و انضباط تهیه و تقدیم مجلس شد.

وی گفت: لایحه بودجه به صورت یک شور و پس از تعطیلات تابستانی مجلس رسیدگی می شود و امیدواریم با نگاهی مشترک به بهبود وضع بودجه و واقعی کردن ارقام مجلس و دولت همکاری داشته باشند.

نوبخت صد و پنجاه هزار میلیارد تومان را جزو ارقام مطمئنی دانست که دولت می‌تواند در سال ۹۲ تامین کند و در طرح‌های عمرانی و امور جاری هزینه کند.

وی درباره میزان یارانه‌ها براساس اصلاحیه بودجه امسال گفت: اصلاحات انجام شده تغییری در روند پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم ایجاد نمی‍کند.

سخنگوی دولت افزود: دولت همه تلاش خود را برای تحقق برنامه‌هایی که در صد روز نخست کاری آماده کرده است انجام می‌دهد تا در گام اول با برنامه ریزی مناسب، روش و کار را برای بهبود معیشت و وضع اقتصادی مردم اصلاح کند.

نوبخت گفت: همانطور که قول داده بودیم قبل از بیستم شهریور اصلاح قانون بودجه را ارائه کردیم و برنامه‌های خود را برای سال ۱۳۹۳ نیز پیش از نیمه اسفند و در وقت قانونی تقدیم مجلس خواهیم کرد.

وی افزود: دولت هیچ فرصتی را از دست نخواهد داد جز اینکه در زمانی که دراختیار دارد برای بهبود روش‌ها و وضع اقتصاد کشور و امور جاری و عمومی تلاش کند.

سخنگوی دولت جلوگیری از تورم را نمونه‌ای از ماحصل ملموس اصلاح قانون بودجه امسال دانست و گفت: در قانون بودجه پیش بینی شده بود که امسال ۲۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می‌شود و به این میزان به دستگاه‌های مختلف اجازه داده شد تا هزینه کنند.

وی افزود: براساس عملکرد ۵ ماه گذشته آنچه می‌توان از منابع تعیین شده بدست آورد بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است و البته در اصلاحیه قانون بودجه پیشنهاد کرده‌ایم از منبع دیگری نیز به این منابع افزوده شود که درآمدها در سقف ۱۵۰ هزارمیلیارد تومان تحقق پیدا کند.

نوبخت گفت: اگر مصوبه کنونی اجرا شود و دستگاه‌ها ۲۱۰ هزار میلیارد تومان را هزینه کنند در پایان سال با کسری بودجه مواجه می‌شویم و برای پاسخگویی به تعهدات باید از بانک مرکزی استقراض کنیم که آوردن این پول پرفشار موجب افزایش نقدینگی و در نهایت تورم می‌شود.

وی افزود: ما که معتقدیم نباید اشتباه‌های گذشته تکرار شود و می‌دانیم دخلی نداریم خرج خود را باید آهسته‌تر کنیم زیرا در غیر این صورت منجر به تورم می‌شود.

سخنگوی دولت میزان تورم را ۴۴ درصد دانست و گفت: این میزان تورم از کرات دیگر نیامده و محصول همین تصمیم سازی‌ها و توجه نداشتن به واقعیات بوده است و باید با مردم صادق بود و وقتی علامتی داده می‌شود که خطری ممکن است برای اقتصاد کشور پیش بیاید باید برای مقاوم کردن اقتصاد و استفاده عملی در اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم.

نوبخت افزود: صرف گفتن برخی از آرمان‌ها، تکرار توصیه‌ها و رهنمودها و اهدافی که دراسناد فرادستی نظام است مشکل مردم را رفع نمی کند بلکه مهم اینست که آنها را اجرا کنیم.

وی گفت: در اسناد فرادستی نظام تصریح شده است که بودجه باید منضبط و متعادل باشد و کسری پنهان نداشته باشد و آنچه که امروز در مجلس ارائه کردیم بودجه‌ای شفاف و متعادل بود و باید قبول کنیم که برخی از دستگاه‌ها همچون گذشته دیگر نمی‌توانند هزینه کنند و ای کاش این امکان را داشتیم که هزینه‌های بیشتری صورت می‌گرفت اما اگر ما هم رها کنیم مبادا که کسی مخالف شود به کسری بودجه‌ای منجر خواهیم شد که بعدها باید خسارت آنرا بپردازیم.

سخنگوی دولت افزود: این بهترین خدمت به اقتصاد در مدت کوتاه از منظر بودجه‌ای خواهد بود.

ارسال نظر