|
|
کدخبر: ۳۵۱۵

اظهارات نخست‌وزیر فرانسه درباره ارتباط اقدام نظامی علیه سوریه با برنامه هسته‌ای ایران، تأثیر حمله احتمالی آمریکا بر برنامه‌های کلان روحانی در حوزه سیاست خارجی، ریسک ورود ایران به جنگ سوریه برای اوضاع داخلی کشور و مواضع رئیس‌جمهور ایران در قبال حمله آمریکا به سوریه، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارشامیدبه نقل از تابناک، اظهارات نخست‌وزیر فرانسه درباره ارتباط اقدام نظامی علیه سوریه با برنامه هسته‌ای ایران، تأثیر حمله احتمالی آمریکا بر برنامه‌های کلان روحانی در حوزه سیاست خارجی، ریسک ورود ایران به جنگ سوریه برای اوضاع داخلی کشور و مواضع رئیس‌جمهور ایران در قبال حمله آمریکا به سوریه، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

بازخوانی مواضع رئیس‌جمهور ایران درباره حمله به سوریه


به گزارش «تابناک»، اظهارات نخست‌وزیر فرانسه درباره ارتباط اقدام نظامی علیه سوریه با ایران، از جمله مطالبی است که امروز در شماری از مطبوعات بین‌المللی بازتاب داشته است.

به نوشته خبرگزاری«رویترز»، ‌ روز گذشته، ژان مارک آیرو، نخست‌وزیر فرانسه، اظهار داشته عدم اقدام بین‌المللی در مقابل حمله شیمیایی در سوریه، خطر فرستادن پیامی اشتباه برای ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را به همراه دارد.آیرو که در پارلمان فرانسه در دفاع از حضور این کشور در اقدام نظامی علیه سوریه سخن می‌گفته، اظهار داشته، هر گونه حمله به سوریه، باید قدرتمندانه و سریع بوده و اهداف مشخصی را آماج گیرد. وی هر گونه اعزام نیروی زمینی فرانسه به سوریه را رد کرده است.

بازخوانی مواضع رئیس‌جمهور ایران درباره حمله به سوریه


در مطلب دیگری درباره سوریه، روزنامه «دیلی استار» به بررسی تأثیر حمله احتمالی آمریکا به سوریه بر برنامه‌های دولت جدید ایران در عرصه سیاست خارجی پرداخته و می‌نویسد، شاید حمله به سوریه، ‌سبب ضربه خوردن برنامه‌های کلان رئیس جمهور جدید ایران شود.به باور این روزنامه، چنین کاری می‌تواند دیپلماسی روحانی را پیش از آغاز، ‌ناکامی کند. دیلی استار می‌نویسد، هرچند برخی در آمریکا بر این باورند که حمله به سوریه، جدی بودن آمریکا در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نیز نشان داده و سبب وادار شدن ایران به پذیرش توافق با غرب می‌شود؛ اما بسیاری نیز بر این باورند که چنین کاری می‌تواند ضمن قدرت دادن به «تندرو‌ها» در ایران، حتی این کشور را ترغیب کند که به سمت ساخت سلاح هسته‌ای گام بردارد.

بازخوانی مواضع رئیس‌جمهور ایران درباره حمله به سوریه


سایت نشریه«اکونومیست»نیز تحلیل مشابهی را منتشر کرده و می‌نویسد، در صورتی که با انتخاب روحانی، این امید می‌رفت که وی بتواند آمریکا را به از میان برداشتن تحریم‌های شدید علیه ایران متقاعد کند، ‌اکنون روحانی با چشم‌انداز کشیده شدن به یک جنگ با طرف مقابل خود(آمریکا) روبه‌رو شده است.در ادامه این مطلب، اکونومیست به برخی از مواضع روحانی در قبال بحران سوریه اشاره کرده و می‌نویسد به اعتقاد وی، حمله احتمالی آمریکا به سوریه، بخشی از دسیسه دیرپای آمریکا برای تقویت گروه‌های شورشی در آستانه مذاکرات صلح «ژنو ۲» است. این سایت اشاره می‌کند که ایران اکنون در وضعیت حساسی قرار گرفته، زیرا کشیده شدن این کشور به جنگی با آمریکا بر سر سوریه، چشم‌انداز رفع تحریم‌ها را به کلی از میان برمی‌دارد.

بازخوانی مواضع رئیس‌جمهور ایران درباره حمله به سوریه


در پایان روزنامه«شانگهای دیلی»نیز به طور ویژه به مواضع حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مورد حمله احتمالی آمریکا به سوریه پرداخته است. این روزنامه به نقل از روحانی می‌نویسد، حمله آمریکا به سوریه به نفع هیچ کس نیست و هیچ کسی از آن بهره‌مند نمی‌شود.به گفته روحانی، انجام چنین حمله‌ای هم به ضرر منطقه و هم به ضرر دوستان آمریکاست. شانگهای دیلی اشاره می‌کند که روحانی مهم‌ترین مسأله سوریه را مداخله خارجی دانسته و تأکید کرده، پیش از ‌هر کاری در قبال سوریه، رأی و نظر مردم این کشور و نیز خواسته‌های آن‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

ارسال نظر