|
|
کدخبر: ۳۶۶۱

به گزارشامیدبه نقل از تابناک، روزنامه کیهان این بار سخنان زیباکلام را برای پرداختن به نتیجه انتخابات مورد استفاده قرار داده و نوشته: «من از این حرصم می‌گیرد که یک عده‌ای گفتند خاتمی در خرداد ۷۶ رأی آورد چون ما توانستیم جامعه مدنی را گفتمان غالب مردم کنیم؛ این حرف مفتی بود».

صادق زیباکلام این تحلیل را در مصاحبه با وب‌سایت روزنامه ایران مطرح کرد. وی که در فیلم تبلیغاتی دکتر روحانی حضور داشت، با رد اینکه «رأی مردم گفتمانی بوده و یک عده‌ای از ماه‌ها قبل نشسته و گفتمان اعتدال را نظریه‌پردازی کرده و به قدرت رسیده‌اند» می‌گوید: اساسا خود آقای روحانی هنگامی که رئیس‌جمهور شدند، بیش از هر کس دیگری و بیشتر از همه بهت‌زده شدند. چون تا ۴ روز قبل، تا سه روز قبل، حتی تا دو روز قبل کسی فکر نمی‌کرد آقای روحانی رئیس‌جمهور شود. اصلا کمی عقب‌تر برویم کسی فکر می‌کرد آقای هاشمی رد صلاحیت شوند؟ آیا اساسا فکر می‌کردیم آقای هاشمی رفسنجانی وارد انتخابات شوند؟ خیلی‌ها می‌گفتند وارد نمی‌شوند. پسرش آقای محسن هاشمی گفت آقام وارد نمی‌شود. خانم فائزه هاشمی گفت آقام وارد رقابت‌های انتخابات نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: اتفاقا آنچه که باعثپیروزی آقای روحانی شد ۵۰ درصدش تصادف بود و ۵۰ درصد دیگر آن بد عمل کردن اصولگرایان در هشت سال گذشته. حوادثی که گفتم همه تصادف است، برنامه‌ریزی نیست.

وی در مقابل اصرار مصاحبه کننده به بحثگفتمانی و نظریه داشتن اصلاح‌طلبان تأکید کرد: شما می‌خواهید پای نظریه‌پردازی را وسط بکشید اما بدانید که نمی‌توانید حریف من شوید! اینکه می‌گویید انتخابات باعثتغییر می‌شود مثل این می‌ماند که بگویید درخت در بهار شکوفه می‌دهد! بعد می‌خواهید درباره آن نظریه‌پردازی سیاسی کنید. این بدیهی است آقاجان!… همه حرف من این است که در سال ۸۴،۱۸ میلیون نفر از عملکرد آقای خاتمی و هاشمی رفسنجانی راضی نبودند و به آقای احمدی‌نژاد رأی دادند. در سال ۷۶ بیست میلیون نفر از وضعیت موجود راضی نبودند و به آقای خاتمی رأی دادند. در ۲۴ خرداد هم ۱۹ میلیون نفر از عملکرد اصولگرایان راضی نبودند و به آقای روحانی رأی دادند.

زیباکلام گفت: مهم آن است که در کنج یک اداره‌ای ننشینیم و فکر کنیم نظریه اعتدال را طراحی کردیم و توانستیم پیروز انتخابات باشیم! من از این حرصم می‌گیرد که یک عده‌ای گفتند آقای خاتمی رأی آورد چون ما توانستیم جامعه مدنی را گفتمان غالب مردم کنیم که حرف مفتی بود!

ارسال نظر