|
|
کدخبر: ۳۷۹۰

فردو یک سایت فعال هسته‌ای رسمی است و جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای بر اساس منافع ملی خود تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به گزارشامیدبه نقل از باشگاه خبرنگاران علاالدین بروجردی نماینده بروجرد در مجلس با اشاره به برخی اخبار مبنی بر اینکه ایران در قبال لغو تحریم‌ها سایت فردو را تعطیل می‌کند، اظهار داشت: با لغو تحریم‌ها، فردو تعطیل نخواهد شد.

وی افزود: فردو یک سایت فعال هسته‌ای رسمی است و جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای براساس منافع ملی خود تصمیم‌گیری خواهد کرد.

بروجردی تصریح کرد: این گونه نیست که با لغو تحریم‌ها سایت‌های فعالیت هسته‌ای تعطیل شود، در هر شرایطی براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و با توجه به عضویت جمهوری اسلامی ایران در عهدنامه NPT و حق قانونی تعریف شده ایران ادامه خواهد یافت و هرگونه توافق در این زمینه طبیعتا منوط بر مجموعه مذاکراتی است که با طرفین اقدام می‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: مذاکرات حول محور مسائل هسته‌ای ایران قطعا باید با محوریت لغو تحریم‌ها صورت گیرد.

اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده چیست که باعثشد جنجالی درباره آن به راه بیفتد؟

ایران اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد را برای تولید رادیو دارو نیاز دارد. اصولا اورانیوم غنی شده برای مصارف نظامی باید به غنای حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد برسد.

نیت‌خوانی جهت‌دار غربی‌ها بر این مبناست که اگر ایران اورانیوم را تا ۲۰ درصد غنی کند، بیش از آن را هم می‌تواند و این خطرناک است و این درست به این می‌ماند که بگوییم اگر کسی استاد فیزیک شود، شاید بتواند کار‌های بدی هم انجام دهد. جالب اینکه کشورهای مدعی در این بحثبرسابقه بد خود در استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای و ضمانت‌های موجود و تعهد ایران به قواعد آژانس چشم فرو می‌بندند، در حقیقت آنچه باعثشده است ایران نیاز به اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده داشته باشد، رآکتور تحقیقاتی تهران است؛ رآکتوری که در سال ۱۹۶۷ توسط ایالات متحده آمریکا در مرکز تحقیقات اتمی تهران ساخته شد.

هسته مرکزی این رآکتور در عمق ۸ متری استخری با ظرفیت ۵۰۰ هزار لیتر قرار دارد، این رآکتور علاوه بر امور تحقیقاتی، در امور پزشکی نیز کاربرد دارد و تولیدات آن برای بیماران خاص استفاده می‌شود که در سال ۱۹۸۷ ایران قراردادی با آرژانتین برای تغییر هسته رآکتور و تغییر سوخت آن از اورانیوم ۹۳ درصد به اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده امضا کرد.

ارزش این قرارداد ۵/۵ میلیون دلار بود و پس از آن نیز آرژانتین نزدیک به ۱۱۶ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد برای ایران فراهم کرد، اینک این سوخت در آستانه تمام شدن است برای همین مقامات مسئول کشور از حدود ۳ سال قبل درصدد تهیه اورانیوم ۲۰ درصد و جایگزین کردن آن به عنوان سوخت تازه رآکتور بوده‌اند.

تهیه این سوخت یک امر طبیعی و ساده‌ است که در کشورهای دنیا انجام می‌شود و ایران نیز در دوره دفاع مقدس، در شرایطی که درگیر جنگ تحمیلی بود، توانست بسادگی این سوخت را از طریق آرژانتین تهیه کند اما از وقتی که برنامه‌های هسته‌ای ایران دچار مسائل سیاسی شده و غرب با نگاهی کاملا سیاسی و نه فنی با آن برخورد کرد، ‌خرید این سوخت نیز به معضلی برای طرفین تبدیل شده است.

از این‌رو تهران ابتدا درصدد خرید اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده در بازارهای جهانی برآمد، اما اعمال فشار غرب بر این روند باعثشد تا تهیه سوخت رآکتور تهران با مشکل مواجه شود. به این‌گونه که غرب خواستار مبادله اورانیوم‌های غنی شده ضعیف ایران با اورانیوم ۲۰ درصد شد. این طرح ابتدا مخالفت تهران را در پی داشت چرا که براساس آن تهران باید بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳.۵ درصد غنی شده خود را به روسیه منتقل می‌کرد تا یک سال بعد، ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را از گروه وین(‌شامل فرانسه، ‌روسیه و آمریکا) دریافت کند.

ایران با این طرح مخالفت کرد و در نهایت با تغییراتی که پیشنهاد شد و با پادرمیانی برزیل و ترکیه، قرار شد ایران اورانیوم خود را با درصد غنای پایین در قبال دریافت اورانیوم با درصد غنای ۲۰ درصد به ترکیه ارسال کند.

اما این طرح نیز به‌رغم توافقنامه سه‌جانبه‌ای که بین ایران، ‌برزیل و ترکیه منعقد شد و رضایت طرفین معامله را هم با خود به همراه داشت، ‌در میانه راه با مخالفت آمریکا و متحدینش روبه‌رو شد و سرانجام ‌ماجرای تهیه سوخت رآکتور تهران از طریق مبادله، بلاتکلیف باقی ماند.

اینک ایران مانده بود و نیازی که رآکتورش به اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده برای امور پزشکی دارد، برای همین است که می‌بایست فکری برای آن و نجات جان بیمارانی بکند که زنده ماندنشان وابسته به ادامه فعالیت این رآکتور است، لذا درصدد تهیه سوخت آن یعنی ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده برآمد زیرا آن‌طور که به نظر می‌آید، تهران باید خودش هم آن را تامین کند.

عدم تأمین اورانیوم رآکتور تحقیقاتی تهران توسط گروه وین باعثشده است تا به تولید بیشتر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد نیاز داشته باشیم و طرح کنونی ایران برای تسریع بخشیدن به تولیدات اورانیوم با غنای ۲۰ درصد با هدف تأمین سوخت برای رآکتور هسته‌ای تهران است که این خود جلوه‌ای از توانمندی دانشمندان و صیانت و اعمال حقوق هسته‌ای ملت به شمار می‌رود.

با این حال، طرح اظهاراتی از سوی کشورهای غربی و هجمه رسانه‌ای که علیه ایران به راه افتاد، باعثشد علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه کشورمان نسبت به این مسائل واکنش نشان دهد و طی سخنانی به تصحیح برداشت غربی‌ها بپردازد؛ برداشتی که ناشی از نیت‌خوانی همیشگی و مغرضانه آنان از برنامه‌های هسته‌ای ایران بوده است.

اگر چه مشخص بود ایران می‌گوید ظرفیت غنی‌سازی ۲۰ درصدی خود را می‌خواهد ۳ برابر کند نه درصد غنای آن را اما اظهارات غربی‌ها و تحلیل‌های آنها موجب شد وزیر امور خارجه توضیحاتی درباره انتقال غنی‌سازی ۲۰ درصد نطنز به فردو و ۳ برابر شدن تولید آن ارائه کند.

وی موضوع غنی‌سازی بیش از ۲۰ درصد در ایران را تکذیب کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هر میزان غنی‌سازی داشته باشد، آن را اعلام می‌کند. وزیر امور خارجه در حاشیه چهارمین اجلاس وزیران محیط زیست کشورهای عضو اکو که ۱۹ خرداد در تهران برگزار شد، با بیان این‌که ما هر فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشیم، قطعا آن را اعلام خواهیم کرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب آژانس عمل می‌کند و اگر حرف و حدیثی غیراز این باشد، کذب است.

گفتنی است؛ کاخ سفید در حالی از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران که به اذعان آژانس هیچ نشانه‌ای از انحراف در آن به چشم نخورده است، ابراز نگرانی می‌کند که متحد آن در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی هم‌اکنون بیش از ۲۰۰ کلاهک اتمی دارد و برنامه اتمی خود را از نظارت آژانس دور نگاه داشته است.

ارسال نظر