|
|
کدخبر: ۳۸۵

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء از برگزاری رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۵ در نیمه دوم سال خبر داد، گفت: در این رزمایش پهپاد حازم ۳ را به کار می‌گیریم.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی در حاشیه بزرگداشت شهدای حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی در مورد تحریم‌ها، اظهار داشت: اگر تحریم‌ها را بررسی کنید، می‌بینید که همه آنها غیر اصولی و غیر منطقی هستند.

وی با اشاره به تحریم های اقتصادی صورت گرفته علیه مردم کشورمان، گفت: در بحثاقتصادی، زندگی و معیشت مردم حق مسلم آنهاست اما وقتی تحریم می‌شویم یعنی می‌خواهند زندگی مردم را تحت فشار قرار دهند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با اشاره به تحریم‌ها علیه قطعات هواپیما نیز اظهار داشت: وقتی در حوزه هوایی تحریم می‌شویم، یعنی جان مردم به خطر می‌افتد و این مردم فقط مردم کشور ما نیستند چرا که در همین هواپیمای ۶۵۵، می‌بینید که از ملیت‌های گوناگون اعم از اماراتی، یوگسلاوی، ایتالیایی، هندی و پاکستانی نیز حضور داشتند.

امیر اسماعیلی با اشاره به تحریم‌های نظامی علیه کشورمان تأکید کرد: دیدگاه جمهوری اسلامی در مسائل نظامی، دفاعی است و هیچ کشوری با دفاع، قصد حمله به کشور دیگری را ندارد اما می‌بینیم که در این بخش نیز ما را تحریم می‌کنند و می‌بینیم که تحریم‌ها حتی از جنس واقعی و منطقی حتی در جنگ نیست و تمامی این تحریم‌ها غیر منطقی، غیر انسانی و غیر اصولی است.

وی خاطر نشان کرد: پیام ایران در حوزه نظامی به هر کشوری که پیام صلح و دوستی داشته باشد، " صلح و دوستی " است و دست آن کشور را به مودت و برادری می‌فشاریم اما به هر کشوری که چشم طمع به جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، پاسخی دندان‌شکن خواهیم داد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای برگزاری رزمایش جدید در سال ۹۲ دارید یا خیر، تصریح کرد: انشاءالله در نیمه دوم امسال رزمایش باشکوهی برگزاری خواهیم کرد که از رزمایش سال گذشته مدافعان آسمان ولایت ۴ که در منطقه شرق کشور برگزار شد، به مراتب وسیع‌تر و پرحجم‌تر خواهد بود.

امیر اسماعیلی در پاسخ به این سوال که این رزمایش در کدام منطقه برگزار می‌شود، اظهار داشت: اجازه دهید نقطه و منطقه آن را فعلا اعلام نکنیم ولی طبیعتا در یکی از مناطقی است که تا به حال در آنجا رزمایشی انجام نداده‌ایم.

وی در خصوص اینکه آیا این رزمایش به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح رسیده است، افزود: بله، برگزاری این رزمایش به تصویب رسیده و انشاءالله برگزار خواهد شد. البته در حال حاضر نیز بسیاری از تمرین‌های ما در قالب رزمایش انجام می‌شود چرا که پدافند اصلا استراحت و خاموشی ندارد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه پهپاد حازم ۳ چه زمانی رونمایی می‌شود، گفت: ما پهپادهای اینچنینی را در رژه ۲۹ فروردین رونمایی کردیم و حازم‌ها نیز سلسله مراتب خودشان را دارند و انشاءالله حازم ۳ را در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۵ در نیمه دوم امسال مشاهده خواهید کرد.

امیر اسماعیلی در خصوص نوع سوم این پهپاد تصریح کرد: پهپاد حازم ۳ ویژگی‌های برتری نسبت به حازم‌های یک و ۲ از جمله شناسایی و درگیری هوایی خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد سخنان یکی از معاونان وزارت خارجه مبنی بر جایگزینی یک سامانه دیگر به جای سامانه اس ۳۰۰ توسط روسیه، تأکید کرد: معاون وزارت خارجه سخنان غیر اصولی بیان کرده و در رده‌ای نیست که بخواهد درباره این مسائل صحبت کند و ما این قضیه را تکذیب می‌کنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در پایان اظهار داشت: ما اگر نیاز به سامانه دفاعی داشته باشیم سعی و تلاشمان بر تولید سامانه است اما اگر نیازی باشد که با دیگر کشورهای دوست و برادر همکاری تکنولوژی داشته باشیم، در این خصوص فرمانده معظم کل قوا و ستاد کل نیروهای مسلح باید تصمیم‌گیری کنند.

ارسال نظر