|
|
کدخبر: ۳۹۵۴۰

ظریف در جلسه کیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

وزیر امور خارجه درباره تماس تلفنی رئیس جمهور کشورمان با اوباما، گفت: من و آقای روحانی مخالف نظر مقام معظم رهبری عمل نکرده و نمی کنیم.

به گزارشامید، نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ضمن تشریح مباحثمطرح شده در جلسه امروز این کمیسیون گفت: کریمی قدوسی نماینده مشهد در جلسه امروز در سوالی از وزیر امور خارجه پرسید که «مواضع غیرقابل قبول آقای ظریف در موضوع هولوکاست بر چه مبنایی صورت گرفته است؟» که آقای ظریف پاسخ داد " بنده اعتقاد دارم باید این سوال را مطرح کنیم که اگر عده ای در جنگ جهانی دوم کشته شدند، مردم مظلوم فلسطین و مسلمانان چرا باید هزینه آن را بپردازند و چرا فلسطینی های مسلمان باید آواره و کشته شوند در حالی که جنایات مذکور در اروپا و به دست خود اروپایی ها رخ داده است؟ "

وی ادامه داد: سوال دیگر کریمی قدوسی از آقای ظریف این بود که چرا وی رئیس جمهور را تشویق و ترغیب کرده که با اوباما تماس تلفنی داشته باشد و پاسخ تلفن اوباما را بدهد؟ که آقای ظریف در پاسخ گفت من و آقای دکتر روحانی خلاف نظر مقام معظم رهبری عمل نکرده و نمی کنیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سوال دیگر کریمی قدوسی از وزیر خارجه در مورد نظر وی درباره تعلیق غنی سازی در مذاکرات با ۱ + ۵ اظهار داشت: وزیر خارجه در پاسخ به این سوال گفت که به هیچ وجه راجع به تعلیق غنی سازی توافق نکردیم و این کذب محض است.

نقوی حسینی با بیان اینکه کریمی قدوسی از پاسخ های وزیر امور خارجه قانع نشد، افزود: عباس مقتدایی نماینده اصفهان هم از وزیر خارجه سوال کرد که نگاه شما به منافع ملی کشور دولت، ملت است یا بر حسب تعریف جدید از منافع ملی است؟ که ظریف گفت بنده در کتاب خودم گفته ام که نگاه این جانب مبتنی بر منافع ملی و مبتنی بر منابع قدرت در شرایط کنونی جهان است و بر همین اساس حرکت می کنیم.

نقوی حسینی با اشاره به سوال شهریاری نماینده زاهدان از وزیر خارجه درباره " علت مواضع انفعالی وزارت خارجه در سیاست خارجی در قبال کشورهای همسایه شرقی از جمله پاکستان " تصریح کرد: شهریاری این سوال را مطرح کرد که چرا اشرار به راحتی از پاکستان به داخل ایران می آیند، عملیات می کنند و بر می گردند؟ چه کسی پاسخگوست و چرا در حالی که اشرار از طرف کشورهای مذکور حمایت می شوند ولی برخوردی صورت نمی گیرد؟

وی اضافه کرد: ظریف در توضیح خود گفت که در وزارت خارجه در حوزه کاری خود در مسیر دیپلماسی اقدامات قاطع و محکمی انجام داده و با هیچ کشوری تعارف ندارد و وزارت خارجه در مقابله با افراطی گری در منطقه کوتاه نخواهد آمد، البته اقدامات عملیاتی در حوزه اختیارات دستگاه های دیگر است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این باره گفت که شهریاری از توضیحات وزیر خارجه قانع نشد.

نقوی حسینی ادامه داد: بروجردی رئیس کمیسیون در ابتدای جلسه با اشاره به روز مبارزه با استکبار جهانی و گرامیداشت این روز عزتمند برای ملت ایران و همچنین سالگرد تبعید حضرت امام(ره) به علت اعتراض ایشان به لایحه کاپیتولاسیون و روز دانش آموز بیانات امروز مقام معظم رهبری را راهگشای ملت ایران دانست.

وی افزود: در جلسه امروز، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از آحاد مردم به ویژه دانشجویان، دانش آموزان، فرهنگیان و اساتید فرهیخته دعوت کرد که با همه توان در مراسم حماسی مبارزه با استکبار جهانی حضور پیدا کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارداشت گفت: کمیته های سیاست خارجی و بسیج کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز عصر امروز(یکشنبه) تشکیل جلسه دادند.

ارسال نظر