|
|
کدخبر: ۴۲۷

گرجستان در راستای حفظ مواضع غرب‌پسندانه از توقف توافقنامه لغو روادید با ایران خبر داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، گرجستان به صورت یکجانبه توافق ورود ایرانیان به این کشور بدون اخذ ویزا را لغو کرد.

سایت «آی‌پی‌ان» سایت اصلی دولت گرجستان، به نقل از وزارت خارجه این کشور خبر داده گرجستان به طور یکجانبه از توافقنامه لغو روادید با دولت جمهوری اسلامی که از سال ۲۰۱۱ بین دو کشور منعقد شده بود، خارج شده است.

توافقنامه لغو روادید بین دولت‌های ایران و گرجستان از سال ۲۰۱۱ به اجرا درآمد و طبق آن ایرانی‌ها می‌توانستند بدون اخذ ویزا به گرجستان سفر کنند.

با لغو این توافقنامه، شهروندان ایرانی برای سفر به گرجستان باید قبلا ویزای ورود دریافت کنند.

برخی شواهد حاکی از آن است دولت گرجستان این تصمیم را در راستای تعهد به دولت آمریکا برای حفظ مواضع غرب‌پسندانه اخذ کرده است.

ماه گذشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال گزارشی منتشر کرده و ادعا کرده بود تعدادی از ایرانی‌های «وابسته به رژیم» به تأسیس شرکت‌هایی در گرجستان اقدام کرده‌اند.

دولت آمریکا ابراز نگرانی کرده بود ایران ممکن است از ارتباط با گرجستان برای دور زدن تحریم‌هایی که آمریکا و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور وضع کرده‌اند، استفاده کند.

تحریم‌های غیرقانونی تحت هدایت آمریکا بر اساس اتهامات بی‌پایه مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای ایران به سوی مقاصد نظامی، علیه این کشور اعمال شده است.

امریکا، اسرائیل و هم‌پیمانان آن‌ها در مخالفت با برنامه انرژی هسته‌ای ایران، همواره تهران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای خود متهم کرده‌اند.

ایران ضمن رد این ادعاها، همواره تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی(ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

افزون بر این نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران نیافته‌اند.

هفته گذشته، دولت آقای «بیدزینا ایوانیشویل»، نخست‌وزیر گرجستان، با ارسال اسنادی برای مقامات آمریکا بر اعمال فشار بر ایران و تمایل دولت برای حفظ مواضع هم‌راستا با غرب تأکید کرده بود.

گرجستان در سال‌های اخیر با ارسال هزارها نیرو حامی جنگ‌های عراق و افغانستان، به رهبری آمریکا، در منطقه بوده است.

تصمیم دولت گرجستان برای لغو یکجانبه این توافقنامه، از روز دوشنبه هفته جاری به اجرا درآمده است.

ارسال نظر