|
|
کدخبر: ۴۲۸

دادگاه ترکیه پس از اعتراضات مردمی در این کشور در واکنش به طرح بازسازی میدان تقسیم، رأی به لغو این طرح داد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، دادگاه ترکیه‌ در یک عقب‌نشینی آشکار رأی داده است طرح بازسازی پارک گزی در میدان تقسیم ترکیه متوقف شود.

این طرح در هفته‌های گذشته ابتدا باعثاعتراضات سراسری در ترکیه شد و به اعتراض به سیاست‌های اردوغان، نخست‌وزیر این کشور، گسترش یافت.

اعتراض‌های ضد دولتی در ترکیه از روز ۱۰ خرداد پس از آغاز شد که پلیس استانبول به معترضانی که در اعتراض به تخریب پارک گزی در میدان تقسیم استانبول تحصن کرده بودند، حمله‌ور شد.

این اعتراضات سپس به دیگر شهرهای ترکیه گسترش یافت به طوری که در روزهای گذشته ده‌ها هزار نفر در ۷۸ شهر سراسر این کشور تظاهرات کرده‌اند.

بنیاد حقوق بشر ترکیه گزارش داده در این درگیری‌ها تا کنون ۵ نفر از جمله یک پلیس کشته شده و حدود ۵ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

معترضان می‌گویند این پارک که مکانی سنتی برای تجمع‌ها و اعتراض‌های اجتماعی است و یک مکان توریستی محسوب می‌شود، آخرین فضای سبز شهر استانبول است.

اردوغان به دلیل شیوه‌ای که در مدیریت این بحران اتخاذ کرده با انتقادات گسترده روبروست.

رجب طیب اردوغان، رهبر حزب عدالت و توسعه، از سال ۲۰۰۳ تا کنون سمت نخست وزیری را در اختیار داشته است. وی از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه از تروریست‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد حمایت کرده که در مقاطعی اعتراض‌های مردمی را به همراه داشته است.

ارسال نظر