|
|
کدخبر: ۴۶۴۰۴

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران احمقانه و چشم بسته عمل نمی‌کند.

تسنیم، شبکه العربیه اظهار کرد: جانکری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا در مذاکرات هسته ای ایران " کور نیست و فکر نکنم نادان باشیم ".

جان کری در گفتگو با تلویزیون آمریکا اعلام کرد که در پایبندی دولت باراک اوباما به اسرائیل " هیچ مشکلی وجود ندارد " هرچند روابط دیپلماتیک آمریکا و اسرادیل به دلیل مذاکرات هسته ای ایران دچار تنش شده است.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: خوب است که ابرقدرت ها در موضوع هسته ای ایران درنگ کردند و امضای توافقنامه با ایران را به تاخیر انداختند.
نتانیاهو افزود: با باراک اوباما، ولادیمیر پوتین، فرانسوا اولاند، دیوید کامرون و آنگلا مرکل، روسای کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان تماس تلفنی برقرار کردم و به انها هشدار دادم که امضای توافقنامه بد نه تنها اسرائیل بلکه این کشورهای خودشان را نیز تهدید می کند.

وزیر خارجه آمریکا شب گذشته پس از پایان مذاکرات ژنو گفت: در این مذاکرات تفاوت‌ها را کمتر کردیم اما هیچ شکی ندارم که پیشرفت‌هایی نیز داشته‌ایم.

کری گفت: در دو روز گذشته به پیشرفت‌های بزرگی دست یافتیم و هفته آینده متعهدیم که با هدف تمام کردن آنچه شروع کرده‌ایم به اینجا می‌آییم… اعتماد‌سازی فرآیندی طولانی و سخت است. ۱ + ۵ و ایران اراده و توانایی اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را دارند…، دیپلماسی زمان می‌برد.

وی تصریح کرد: از همه می‌خواهیم که از قضاوت زودهنگام و باور به شایعات پرهیز کنند. حقیقت این است که مذاکرات به‌صورت محرمانه انجام می‌شوند و این نشان دهنده جدیت است، ما مدت زیادی روی این کار کرده‌ایم… تأکید می‌کنم که پنجره دیپلماسی تا ابد باز نخواهد بود….

جان کری درباره اعتراضات فرانسوی‌ها به توافقات گفت: ما با آنها درباره برخی مسائل موافق بودیم اما با لحن متفاوتی به اینجا آمدیم و این چیزی است که در مذاکرات انجام می‌دهند.

وی ضمن رد عدم هماهنگی فرانسه با گروه گفت: اوباما نیز تأکید داشته که عجله‌ای نداریم زیرا عدم توافق بهتر از توافق بد است.
وزیر خارجه آمریکا اختلافات داخل گروه ۱ + ۵ را طبیعی و عادی دانست.

وی درباره رآکتور آب سنگین ایران گفت: این مسأله بسیار مهم است و باید در هر توافقنامه‌ای به آن پرداخته شود.

ارسال نظر