|
|
کدخبر: ۵۳۹۴۵

وزیر امور خارجه با بیان اینکه صبح فردا پس از صبحانه کاری با روسای سازمان های بین المللی مستقر در ژنو، با کاترین اشتون ملاقاتی خواهم داشت گفت: شروع کار ما برای این خواهد بود که ببینیم چطور می توانیم متن مشترک را نهایی کنیم.

به گزارشامیدبه نقل از مهر، ژنو محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پایان نشست افتتاحیه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در این باره که گفته شده در صورت به نتیجه رسیدن درمذاکراتامشب درباره فردا گفتگو درباره متن آغاز خواهد شد گفت: من قرار است فردا با روسای سازمان های بین المللی مستقر در ژنو صبحانه کاری داشته باشم ولی بعد از آن گفتگویی با خانم اشتون خواهم داشت که شروع کار ما برای این خواهد بود که ببینیم چطور می توانیم متن را نهایی کنیم.

وی افزود: ممکن است این مسئله یا با نگارش و یا با گفتگو راجع به موضوعات شروع شود و یا این که در رابطه با مفاهیم بحثکنیم. بالاخره باید روشی را پیدا کنیم چون همیشه ما گفته ایم این کار باید مشترکا و بر اساس احترام متقابل انجام شود.

وی ادامه داد: اگر گرایش طرف مقابل باشد که بر این اساس عمل کند که البته خانم اشتون نیز چندین بار اعلام کردند که با همین گرایش وارد گفتگو شده اند امیدواریم کار پیش برود و به نتیجه نزدیک شویم. این که تا پایان گفتگوها به نتیجه یا خیر بستگی به این مسئله دارد که چقدر در مورد موضوعات مختلفی که هنوز باقی مانده بتوانیم به تفاهم برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که گفتگو ها تا روز شنبه ادامه یابد بیان کرد: امیدواریم این طور نشود چرا که من هفته آینده میزبان اکو هستم.

محمدجواد ظریف همچنین درباره نشست افتتاحیه که ساعت ۱۸:۱۰ به وقت ژنو و در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه برگزار شد گفت: همانطور که قبلا هم گفتم قرار بود یک جلسه کوتاه عمومی با حضور بنده و خانم اشتون داشته باشیم و بعد هم مذاکرات بین هیات ها شروع شود.

ظریف با اشاره به ملاقات معاونین وزرا خارجه با هیات روسی اظهار داشت: قرار است بعد از این دیدار با کشورهای اتحادیه اروپا به صورت مشترکی دیدار داشته باشیم و سپس دیداری با هیات آمریکایی صورت گیرد. خود من بعد از ظهر امروز با معاون وزیر امورخارجه چین ملاقات کردم و فردا صبح نیز قرار است بنده و دوستان با خانم اشتون جلسه داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که چطور شد که معاون وزیر خارجه چین در آخرین لحظات قبل از ترک هتل با دکتر عراقچی دیدار کرد و این که گفته می شود وی حامل پیامی بوده است گفت: بالاخره در اینگونه مذاکرات گفتگوها ادامه دارد و این طور نیست که یکبار صحبت کنیم و تمام شود. احتمالا تا پایان مذاکرات بارها با هر یک از مذاکرات مذاکره خواهیم کرد و گفتگوها نیاز ندارد که حامل پیام باشد. امکان دارد بخواهند سوالی را مطرح کنند یا موضوعی را به اطلاع ما برسانند. از این گونه گفتگوها زیاد خواهد بود.

ظریف با خنده گفت: اگر هر دفعه شما بخواهید یک پیش بینی کنید و تئوری درست کنید وقتی جلسه تمام شود یک کتاب تئوری خواهید داشت.

ارسال نظر