|
|
کدخبر: ۶۴۸

وزیر امور خارجه کشورمان به همراه وزرای خارجه و کشاورزی زیمبابوه از کارخانه نساجی «مودزون» متعلق به کشورمان در حومه شهر حراره بازدید کرد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان به همراه وزرای خارجه و کشاورزی زیمبابوه از کارخانه نساجی «مودزون» متعلق به کشورمان در حومه شهر حراره بازدید کرد.

صالحی پس از بازدید از این کارخانه در جمع خبرنگاران گفت: ‌ این یکی از کارخانجات نساجی زیمبابوه بوده که می‌توانسته تولید کننده و صادر کننده بزرگی باشد، اما متاسفانه به دلیل سوء مدیریت و مسائل اقتصادی پیش آمده برای زیمبابوه در سال‌های گذشته با مشکلاتی روبرو شد.

وی تورم بالا، وضعیت بد اقتصادی و سوء مدیریت برخی مدیران را باعثتعطیلی این کارخانه دانست و افزود: ما به فکر راه‌اندازی مجدد این کارخانه هستیم.

وزیر خارجه کشورمان سرمایه هزینه شده برای این کارخانه از سوی ایران را ۱۵ میلیون دلار خواند و اظهار داشت: وزرای خارجه و کشاورزی زیمبابوه اینجا هستند تا مشکلات را با یکدیگر بررسی کرده و آنها را مرتفع کنیم.

صالحی بخشی از مشکل این کارخانه را مربوط به بدهی‌های کارخانه به دولت زیمبابوه برشمرد و افزود: به دنبال تسهیلاتی از سوی دولت زیمبابوه هستیم تا این مشکل مرتفع شود و از سوی دیگر بخش دیگری از مشکل به ما مربوط می‌شود که با سرمایه‌گذاری حدود ۴ میلیون دلار قابل رفع است.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: این کارخانه در صورت راه‌اندازی و مدیریت اقتصادی درست می‌تواند بازدهی خوبی داشته باشد و در شرایط جدید زیمبابوه به سوددهی خواهد رسید که هر دو کشور از آن منتفع می‌شوند.

صالحی هدف از بازدید خود را مروری بر گذشته، برداشتی از وضعیت حال و پیشنهادی برای آینده کارخانه خواند.

به گزارش خبرنگار فارس، این کارخانه جزو بزرگ‌ترین کارخانه‌های قاره آفریقاست که به دلایل سوء مدیریت و نیز مشکلات اقتصادی سال‌های گذشته زیمبابوه تعطیل شده و اکنون برای احیای آن نیازمند هشت میلیون دلار بودجه است.

پیش از این بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر در این کارخانه مشغول به کار بوده‌اند.

در صورت تأمین اعتبار این کارخانه، راه‌اندازی مجدد آن ۶ ماه به طول خواهد انجامید که طرفین توافق کردند در این زمینه فعالیت جدی‌تری داشته باشند.

ارسال نظر