|
|
کدخبر: ۶۵۶

آیت‌الله خاتمی در خطبه اول نمازجمعه تهران:

خطیب موقت جمعه تهران گفت: برخی کاندیداها به گونه‌ای در رابطه با کشور اظهارنظر می‌کردند و جوری وانمود می‌شد که گویی کشور در عرصه اقتصادی ورشکسته است در حالی که چنین نیست.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه اول نماز عبادی سیاسی امروز جمعه تهران با بیان اینکه تقوا سرمایه اساسی یک زندگی سعادتمندانه است، اظهار داشت: ‌ زیربنای این فضیلت برجسته آن است که خود را در محضر خداوند ببینیم و باور کنیم که رها نیستیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران به حسن‌الخلق که یکی از ۳۰ مکارم اخلاق و صفات عالی انسانی در روایات است اشاره و تصریح کرد: ‌ در چندین روایت آمده است که مردم‌داری با پول نیست بلکه با اخلاق است.

وی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند حسن‌الخلق یعنی خندیدن و مزاح گفتن، افزود: واقعیت این است که حسن‌الخلق فراتر از این موارد است البته اهل مزاح بودن بخشی از حسن‌الخلق است اما همه آن نیست.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به سه بعد حسن‌الخلق اضافه کرد: بعد خانوادگی و اجتماعی، بعد سیاسی و در عرصه حکومتی ابعاد حسن‌الخلق به شمار می‌رود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه در عرصه خانوادگی و اجتماعی امام صادق(ع) سه تعریف دارند، گفت: نخست اینکه باید متواضع بود نه متکبر؛ دوم زیبا حرف زدن و اینکه فحش و بدزبانی و داد زدن بیجا در صحبت نباشد و سوم اینکه با روی گشاده و لبخند با دیگران صحبت کرد.

وی در ادامه به حسن‌الخلق در عرصه سیاسی اشاره و اضافه کرد: در عرصه سیاسی بد اخلاقی و خوش ‌اخلاقی وجود دارد؛ خوش ‌اخلاقی در عرصه سیاسی انصاف است و بد اخلاقی سیاسی بی‌انصافی است که متأسفانه در تبلیغات انتخاباتی و مناظره‌های انتخاباتی بسیاری این عنصر انصاف کم بود.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه برخی از کاندیدها به گونه‌ای در رابطه با کشور اظهارنظر می‌کردند و جوری وانمود می‌شد که گویی کشور در عرصه اقتصادی ورشکسته است، گفت: همچنین به نوعی سخن می‌گفتند که در عرصه آزادی خفقان همه جای کشور را گرفته و عرصه سیاست خارجی از دم فشل بوده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: آیا این انصاف است که اینگونه قضاوت کنیم؛ اگر اقتصاد ما فشل بود در ۱۱ تیر سال قبل که آمریکا تحریم‌های سنگین خود را علیه ملت ما شروع کرد و گفت یک ماه دیگر ایران دست تسلیم خود را بلند می‌کند، یک ماه بعد ملت ایران دست خود را در روز قدس بلند کرد اما به صورت مشت و مرگ بر آمریکا.

وی با تأکید براینکه اکنون سالگرد ۱۱ تیر رسیده است اما اوباما همچنان خمیازه می‌کشد، افزود: اقتصاد کشور ما ورشکسته نیست؛ با جیب خالی نمی‌شود سفرهای نوروزی رفت اما آمار دقیق وجود دارد که امسال سفرهای نوروزی ۹ درصد بیشتر از سال قبل بود.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: مشکل وجود دارد که برخی مربوط به تهدیدهای خارجی و برخی سوءتدبیر داخلی است اما ورشکسته نیستیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران درباره آزادی در کشور نیز یادآور شد: آیا آزادی در دانشگاه‌ها و رسانه‌های ما نیست و حدود ۴۰ روزنامه صبح‌ها منتشر می‌شود اینها به چه کسانی انتقاد می‌کنند آیا کسی به خاطر انتقاد متعرض آنها شده است ممکن است در گوشه‌ای رفتاری صورت بگیرد اما آیا باید این رفتار را به پای همه نظام گذاشت.

وی درباره سیاست خارجی نیز افزود: ‌ ما تنش‌زایی کردیم یا دشمنان تنش‌زایی کردند ما با هیچ کشوری در نیفتادیم و آنها با ما درافتادند انصاف این است که همه اطراف قصه را دید امیدوارم در آینده مجلس محترم که می‌خواهد قانون بنویسد بگویند که پاسخ‌ها هم داده شود. اینکه به عنوان کاندیدا برای جمع کردن رأی مردم هرچه خواستیم بگوییم نقص قانون است. و قوت قانون این است هر کاندیدای در هر موضوعی شعاری می‌دهد دستگاه مربوط نیز پاسخ آن را بدهد و این انصاف است.

آیت‌الله خاتمی به رعایت هزینه‌ها چه حریم نظام و چه حریم خدمتگزاران اشاره و اضافه کرد: دیروز دیدم یک روزنامه بیش از ۱۰ تعریض به کسانی که دوست ندارد، می‌زند این ادبیات درستی نیست که کسانی سیاست‌مداری را به نیش زدن تفسیر کنند.

وی در ادامه یادآور شد: ‌ در عرصه حکومتی نیز باید گفت: مردم حق حکومت را ادا کنند و حکومت هم حق مردم را بدهد و همانگونه که حضرت علی(ع) ‌ می‌فرمایند تمام حرکات و برنامه‌ها در مسیر خدمت به مردم و نه جناح و حزب و دوستان باشد. این حق مردم است که حکومت آنها را به یک چشم ببیند.

آیت‌الله خاتمی در پایان خطبه اول خاطرنشان کرد: باید شایسته سالاری حرف اول را بزند و مشکلات معیشتی مردم حل شود.

ارسال نظر