|
|
کدخبر: ۶۶۱۱۲

مناظره " حقیقت خط امام(ره) در سیاست خارجی " میان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه فردوسی مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم،مناظره" حقیقت خط امام در سیاست خارجی " ظهر امروز با حضور مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری و مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

مصطفی کواکبیان در این مناظره اظهار کرد: در ارتباط با سیاست خارجی باید بدانیم که دیدگاه امام(ره) دیدگاه اصولی برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و اساسا در نظام مردم‌سالاری دینی که معتقد هستیم میراثگرانقدر حضرت امام راحل است باید به حقیقت خط امام در سیاست خارجی توجه کنیم.

وی افزود: بنده حقیقت خط امام(ره) در سیاست خارجی را در ۵ محور می‌دانم که نخستین آن استکبارستیزی است، دانشجویان در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ یعنی ۶۰ سال پیش با محور استکبارستیزی قیام کرده و به خون خود غلتیدند تا ثمره حرکت ضداستکباری دانشجویی را باور کنند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: در عرصه سیاست خارجی خط امام راحل باید تمامی ابعاد مبارزه با مظاهر استکباری صورت گیرد، دومین محور در حوزه سیاست خارجه و حقیقت خط امام در این حوزه حمایت از محرومان و مستضعفان جهان بوده و هر جا فریاد مظلومی برخواسته شود نشان از ظلم بوده که باید در مسیر استکبارستیزی حرکت کنیم.

بر سر اصول با هیچکس سازش نمی‌کنیم اما در فروع کوتاه می‌آئیم

کواکبیان تعامل مثبت با جامعه جهانی را سومین محور سیاست خارجه دیدگاه امام راحل توصیف کرد و افزود: تعامل مثبت با جامعه جهانی یعنی در عین اینکه باید فریاد مظلومان را فریادگر باشیم، هیچ دعوایی با جامعه‌جهانی نداشته و تنشی با مجموعه دولت‌ها نداریم و آماده تعامل با دولت‌هایی هستیم که خواهان رابطه مسالمت‌آمیز با ما باشند، محور چهارم اتحاد جهان اسلام بوده که در این عرصه بسیار مهم است و مسئله پنجم که محوری‌ترین محور به شمار می‌رود این است که بر سر اصول با هیچ کس سازش نمی‌کنیم اما در بحثفروع کوتاه نمی‌آئیم.

به گفته وی نرمش قهرمانانه که مقام معظم رهبری فرمودند یعنی همین مسئله که بر سر اصول سازش نداریم ولی در برابر فروع کوتاه می‌آئیم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری صحبت‌ها و مقدمه مهرداد بذرپاش نماینده اصولگرای مجلس را غیرمرتبط با مسئله حقیقت خط امام در مذاکرات هسته‌ای توصیف کرد و گفت: در صحبت‌های وی فقط سیاهه‌های آمریکا بوده و هیچ صحبتی از حقیقت خط امام مطرح نشد، بذرپاش در بخشی از صحبت‌های خود گفت همه جنایات منتصب به آمریکا است و انگار ایشان نقش احمدی‌نژاد را در این مشکلات دست‌کم گرفته‌اند، البته ایشان از طرفداران پروپاقرص گذشته احمدی‌نژاد بوده‌اند، ما بر سر این مسئله که آمریکا جنایتکار است بحثی نداریم اما مسئله این است که برخورد و روش‌های دیپلماسی با آمریکایی‌ها هم بسیار مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

حداقل فایده توافق این است که تا ۶ ماه قطعنامه جدید نخواهیم داشت

کواکبیان تاکید کرد: در بحثمذاکرات ژنو معتقدم شاید می‌شد بعضی بندهای مذاکره را قوی‌تر نوشت اما حداقل این است که تا ۶ ماه دیگر قطعنامه جدیدی نخواهیم داشت البته منظورم همان قطعنامه‌هایی است که احمدی‌نژاد از آن به عنوان ورق‌پاره و کاغذ پاره یاد می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه گشایش‌هایی در زمینه سیستم بانکی، مواد پتروشیمی، اموال ایران و دارو پس از این توافقات ایجاد می‌شود و در عین حال باید گفت: اگر طرف مقابل تعهدات خود را زیرپا بگذارد ما نیز زیرپا می‌گذاریم.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم با ابراز نارضایتی از اینکه بذرپاش مرا به چیزهایی منتسب می‌کند که نمی‌دانم کجا گفته‌ام و حقیقت ندارد، تصریح کرد: آقای بذرپاش من کجا گفته‌ام آمریکا کدخدای جهان است، باید برای این حرف خود سند بیاوری، همچنین روحانی نیز این مسئله را عنوان نکرده بلکه گفته است آمریکا کدخدای کشورهای اروپایی بوده که این یک واقعیت است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: اینکه بذرپاش می‌گوید اگر احمدی‌نژاد تحریم‌ها را کاغذپاره تلقی می‌کرد پس چرا ظریف هم این‌ها را ورق پاره و کاغذ پاره عنوان کرده است، باید بگویم که ظریف قطعنامه‌های یکطرفه آمریکا را ورق پاره می‌داند نه قطعنامه‌های شورای عالی امنیت ملی را، نباید خلط بحثکرد و این در حالی است که احمدی‌نژاد قطعنامه‌های شورای عالی امنیت ملی را ورق پاره و کاغذ پاره می‌دانست.

ما با شخص مخالف نیستیم ما با سیستمی مخالفیم که کشور را لب پرتگاه درگیری نظامی بکشاند

کواکبیان با تاکید بر اینکه برخی آقایان سلیقه سیاسی‌شان نمی‌گیرد که ما واقعیت‌ها را بگوئیم گفت: برخی سلیقه‌شان به گونه‌ای نیست که ما واقعیت‌ها را بگوئیم، اینکه دچار مشکل اقتصادی هستیم، خزانه خالی است و اگر اقتصاد ما قوی باشد و نرخ تورم این‌گونه نباشد و مسئله تولیدات داخلی رشد فزاینده داشته باشد با قدرت بیشتر پشت میز مذاکره می‌نشینیم، ما با شخص مخالف نیستیم ما با سیستمی مخالفیم که کشور را لب پرتگاه درگیری نظامی بکشاند، البته باید به صراحت بگویم که اگر مسئله درگیری نظامی پیش بیاید ما خودمان مرد جنگیم اما مگر نمی‌شود که هم حقوق هسته‌ای داشت و هم قطعنامه نداشت.

وی با اشاره به صحبت‌های بذرپاش مبنی بر اینکه افرادی نظیر کواکبیان دوست دارند همه چیز تعطیل شود، تصریح کرد: اینکه می‌گوید برخی علاقه دارند همه چیز تعطیل شود خوب مسئله منطقی بوده و باید بررسی کرد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: وقتی تاکید می‌کنیم که به دنبال افزایش غنی‌سازی هستیم ممکن است تصور شود که به دنبال تولید بمب هسته‌ای هستیم، ما که پنهان کاری نداریم، ما زندگی آرام و مسالمت‌آمیزی می‌خواهیم و غنی‌سازی در همین حد برای ما کفایت می‌کند، اگر می‌خواستیم بمب بسازیم این‌گونه مذاکره نمی‌کردیم، البته باید بگویم در مورد صحبت بذرپاش که می‌گوید به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی و متون توافقنامه را ۱ + ۵ در مصاحبه‌های خود انکار کرده بگویم که آمریکا این مسئله را انکار کرده که آن هم به دلیل این است که رجزخوانی آمریکا ریشه در لابی صهیونیسم دارد اما ۵ کشور دیگر در مصاحبه‌های خود به متون و بندهای توافقنامه و حق غنی‌سازی ایران اذعان کرده‌اند.

احمدی‌نژاد را در هر جایی به مناظره دعوت می‌کنم حتی در دانشگاه ایرانیان!

کواکبیان تصریح کرد: بنده نماینده دولت فعلی نیستم، اما در همینجا به صراحت اعلام می‌کنم که احمدی‌نژاد ۸ سال رئیس‌جمهو ربود و امروز اعلام می‌کنم وی در هر جایی که بخواهد به مناظره دعوتش می‌کنم حتی در دانشگاه ایرانیان تا امروز آقای بذرپاش نگوید که پشت سر احمدی‌نژاد صحبت نشود و فلان.

وی خاطرنشان کرد: حرف ما این است که چوب لای چرخ دولت گذاشتن درست نیست، هنوز چیزی از دولت نگذشته که بخواهیم بگوییم چه کاری انجام شده و چه کاری انجام نشده و مدام سئوال شود، آقای بذرپاش شما که حدود ۲ سال است نماینده مجلس هستید در دوره احمدی‌نژاد و دولت گذشته چرا این سئوال‌ها را از رئیس‌جمهور و وزرای وقت نمی‌پرسیدید.

تحریم ۱۷ شرکت ایرانی پس از توافق ژنو بداخلاقی بود

کواکبیان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا پس از توافق ۱۷ شرکت ما را تحریم کردند خاطرنشان کرد: تحریم این ۱۷ شرکت پیش از توافق بوده و در واقع بعد از توافق مرحله اجرایی‌اش بوده است که البته این نیز در جایگاه خود بداخلاقی و ناجوانمردی به شمار می‌رود.

وی با انتقادی به دولت یازدهم گفت: یک مسئله که در مورد دولت یازدهم باید بگویم که چرا نباید تشکل‌های اصلاح‌طلب در دانشگاه‌ها مجوز داشته باشند.

کواکبیان با اشاره به اینکه در حوزه مذاکرات هسته‌ای باید اجماع داخلی و همبستگی در قدرت ملی بزرگترین پشتوانه باشد، تصریح کرد: ‌ باید از اختلافات و تفرقه‌انگیزی پرهیز کرد و بگذاریم مذاکرات پیش برود، بنده خوش‌بین به مذاکرات هستم به شرط اینکه دندان روی جگر بکشند و به خاطر دستمال، قیصریه را به آتش نکشند.

دولت تاکنون نشان داده هنر این را دارد که هم حقوق هسته‌ای داشته و هم قطعنامه نداشته باشیم

وی تاکید کرد: این هنر دیپلماسی است که هم حقوق هسته‌ای حاصل شود و هم قطعنامه‌ای نداشته باشیم، که تاکنون دولت یازدهم این هنر را از خود نشان داده و اگر دولت بعد از ۶ ماه مذاکرات را به سرانجام نرساند ما نیز صحبت می‌کنیم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تاکید کرد: اگر ما قرار است در مذاکرات خطوط قرمز را رعایت کنیم باید بدانیم منافع ملی نیز یکی از این خطوط قرمزهاست که باید مورد توجه قرار گیرد.

امام راحل صریح‌ترین مواضع را در حوزه سیاست خارجی بیان کرده‌اند

مهرداد بذرپاش نیز در این مناظره در پاسخ به برخی اظهارات کواکبیان اظهار کرد: امام راحل صریح‌ترین مواضع در حوزه سیاست خارجی بیان کرده‌اند و با شرایط موجود احساس می‌شود که اگر امام راحل در میان ما حضور داشتندبه ایشان نیز القابی نظیر تندروی و افراطی‌گری نسبت داده می‌شد.

وی با تشریح این مطلب که چرا نسبت به رابطه با آمریکا و توافق هسته‌ای بی‌اعتمادیم خاطرنشان کرد: وقتی ۲ نفر در فواصل مختلف اتفاقاتی را برای همه رقم زده باشند که بر حسب تجربه تاریخی منجر به بی‌اعتمادی شود و این اتفاق‌ها تکرار و تکرار شود عقل حکم می‌کند که نسبت به آن موضوع بدبینانه‌تر و سخت‌گیرانه‌تر نگاه کند، از همین حیثما نیز با شناخت طرف مقابل می‌گوییم که نسبت به این مسئله بدبین بوده و سخت اعتماد می‌کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: داستان دشمنی و حوادثی که سبب این بی‌اعتمادی شده بسیار زیاد است، از کودتای ۲۸ مرداد گرفته تا ماجرای نوژه و طبس و سقوط ایرباس و بسیاری از حوادثدیگر که هیچ‌گاه عاملان آنها محکوم نشد و حتی گاهی مدال افتخار هم گرفتند، برخی می‌گویند این مسائل مربوط به گذشته است و حال شرایط متفاوت شده است، اما همینجا می‌گویم که تحریم‌ها در سال ۸۹ و پس از حوادث۸۸ وضع شد، تحریم‌های یک‌جانبه کنگره آمریکا برای غذا و دارو واقعا به معنی دشمنی آمریکا نیست، تهدیدهای مرتب نظامی علیه ملت آیا به معنی دشمنی نیست، به طور مشخص اگر یک طرف تهدید کند طرف دیگر رفتارش عوض می‌شود.

در شرایط مذاکره هم گزینه نظامی از دهان آمریکا نمی‌افتد

بذرپاش تاکید کرد: همین حالا که در حال مذاکره و توافق هستیم نیز لحظه‌ای از دهان آمریکا گزینه نظامی نمی‌افتد و قطع نمی‌شود، اتفاقی در سال ۸۸ افتاد که ما را به عقب برگرداند و بسیاری از تحریم‌هایی که در کشور اعمال شد جالب است که بعد از سال ۸۸ بوده که تمامی اسناد و ارقام آنان موجود است.

وی خاطرنشان کرد: طرف مقابل ما به دنبال عملیات‌های روانی گسترده و عملیات‌های اطلاعاتی و عملیات و جاسوسی‌های خرابکارانه بوده که بسیاری از آنها رسانه‌ای و خبری نمی‌شود، نمونه‌ای از آن عملیات‌های روانی گسترده رسانه‌ای برای تجزیه ایران بوده و مجموع این مسائل است که سبب بی‌اعتمادی می‌شود و اینکه ما آمریکا را دشمن خود می‌دانیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: جالب است که آقای کواکبیان آمریکا را کدخدای دنیا می‌داند، اما ما آمریکا را کدخدای دنیا نمی‌دانیم، همچنین آقای کواکبیان که شما در مورد احمدی‌نژاد صحبت می‌کنید اگر احمدی‌نژاد گفت تحریم‌ها و قطعنامه‌ها کاغذپاره است پس چرا ظریف امورخارجه دولت وقت نیز آنها را کاغذپاره توصیف کرد؟

بذرپاش افزود: چرا دولت علاقه به تعطیلات هسته‌ای و پلمپ کردن دارد، پلمپ کردن در ادبیات هسته‌ای جزو غیرمودبانه‌ترین روش‌ها برای برداشتن از یک کار است، باید این را به خاطر داشته باشیم که زمانی که تاسیسات هسته‌ای را تعطیل کردیم بازهم به عنوان محور شرارت مطرح شدیم و این مسئله قابل تأمل است.

به گفته وی نباید کواکبیان بدون حضور احمدی‌نژاد در مورد وی صحبت کند، انتقادها باید با حضور رئیس‌جمهور دولت گذشته باشد.

از امام راحل آموختیم که بر روی اصول بایستیم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما از امام راحل آموخته‌ایم که بر روی اصول خود بایستیم تاکید کرد: آقایان می‌گویند خزانه خالی است و بعد پای میز مذاکره حاضر می‌شوند، این با چه تدبیر سیاسی و بین‌المللی سازگار است؟ اگر خزانه خالی است پس چطور چند روز بعد سیلوها پر از گندم شد، من اینجا به آقای کواکبیان می‌گویم که ما فرقمان با شما این است که هرگز آمریکا را کدخدا نمی‌دانیم و علاقه‌ای هم به تعطیلات نداریم چرا که تعطیلات و پلمپ کردن را راهکار ندانسته بلکه باید از ظرفیت‌ها حداکثر استفاده را داشته باشیم.

بذرپاش با اشاره به صحبت کواکبیان مبنی بر اینکه وقتی من کار سیاسی می‌کردم شما از لحاظ سنی بسیار کوچک بودید، گفت: آقای کواکبیان وقتی شما کار سیاسی می‌کردید کسانی امثال پدر بنده در جبهه‌ در حال خدمت به نظام و انقلاب بودند.

وی تاکید کرد: ‌ مذاکرات مشخصا با اذن انجام شده اما این به این معنی نیست که در مورد جزئیات کسی حرفی نزند و یا اگر سئوال یا حرفی داشته باشد با دیکتاتورانه‌ترین روش مانع شوند، سئوال به معنی افراطی‌گری و تندروی نیست.

بذرپاش اظهار کرد: اصل تحریم‌ها تحریم نفتی بوده و جابه‌جایی در شبکه بانکی و برداشتن تحریم‌هایی که تاکنون صورت گرفته به اندازه دسر یک غذا هم نیست، چرا ما تا سئوالی می‌پرسیم متهم به افراطی‌گری می‌شویم و یا اینکه می‌گویند شما حرف رسانه‌های خارجی را می‌زنید.

وی خطاب به کواکبیان مبنی بر اینکه ما به افزایش غنی‌سازی نیاز نداریم، تصریح کرد: آقای کواکبیان مواد و تجهیزات ما ابزار چانه‌زنی در مذاکرات هستند، شما که می‌گوئید غنی‌سازی نیازی نیست پس به این وسیله آن مواد و تجهیزات نیز کاهش یافته و این قدرت و ابزار چانه‌زنی ما را نیز در مذاکرات کاهش می‌دهد.

خالی بودن خزانه حرف گزافی است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه می‌گویند خزانه ما خالی است حرف گزافی است، از این طرف می‌گوییم خزانه خالی و از سوی دیگر مواد و تجهیزات ما به این صورت و از سوی دیگر می‌گوییم نیازی به افزایش غنی‌سازی نداریم، تمامی این‌ها بر روی ابزار و قدرت چانه‌زنی در مذاکرات تاثیر می‌گذارد.

بذرپاش با اشاره به گزارش آمانو گفت: آمانو در گزارش خود گفته که فعالیت هسته‌ای ایران کم شده و ما اینجا می‌پرسیم این فعالیت با چه اجازه‌ای کم شده است، کجای این سئوال به معنی افراطی‌گری و جنگ‌طلبی تلقی می‌شود، باید به یاد داشته باشیم که تعلیق نه تنها مشکل ما را در گذشته حل نکرد بلکه عامل تحریم‌ها نیز شد.

وی افزود: امروز تحریم‌های برداشته شده بسیار ناچیز است و به صراحت می‌توان گفت که ما به عقب بازگشته‌ایم، در نظام بین‌المللی ناجوانمردانه‌ترین اقدام رفع کمک‌های انسان‌دوستانه است، تحریم دارویی یک کشور نشان از آن دارد که طرف مقابل ما مسئله انسانیت را رعایت نمی‌کند، این تحریم به مسائل هسته‌ای و نظامی ربطی ندارد، طرف مقابل ما نه تنها آدم می‌کشد و زور می‌گوید و گروهک‌های تروریستی را گسترش می‌دهد بلکه پایبند به هیچ اصول انسانی نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های کواکبیان مبنی بر اینکه ما به افزایش غنی‌سازی نیازی نداریم، گفت: نگرانم تا مدتی دیگر برخی بگویند امام(ره) در خواب گفت مخالف غنی‌سازی است.

انتظار نداشتیم گزارش ۱۰۰ روزه فقط معرفی مشکلات کشور باشد

بذرپاش افزود: جالب اینجاست که تا ۶ ماه پیش در مشکلات ۲۰ درصد تحریم‌ها دخیل بود و ۸۰ درصد بی‌تدبیری‌ها اما حالا بی‌تدبیری ۲۰ درصد و تحریم‌ها ۸۰ درصد اثرگذار شده است، ما از گزارش ۱۰۰ روزه دولت انتظار نداشتیم که فقط معرفی و شناسایی مشکلات کشور را بشنویم، کسی که در صحنه انتخابات وارد می‌شود با شناخت بر مشکلات کشور وارد این عرصه شده و کسی که کابینه باتجربه‌ای را برای حل مشکلات انتخاب می‌کند باید بعد از ۱۰۰ روز از گذشته عملکردش حرف‌هایی در مورد حل مشکلات داشته باشد.

وی گفت: امروز باید از همه ظرفیت‌های درونی استفاده کنیم، اگر ۸۰ درصد مشکلات دولت گذشته به دلیل بی‌تدبیری بوده پس امروز از همه نیروها استفاده شود و سئوال اینجاست که چرا حداکثر فعالیت در حوزه سیاست خارجی بوده و در حوزه داخلی کمترین تحرک را داشته‌ایم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خطاب به کواکبیان گفت: امیدوارم کواکبیان معتقد نباشد که در انتخابات مجلس تقلب شده که رای نیاورده است.

بذرپاش تاکید کرد: سال ۸۸ را به یاد بیاورید که با اعلام آراء انتخابات ریاست جمهوری همان دولت و شورای نگهبان متهم به تقلب شده اما در سال ۹۲ همان مدعیان تقلب گفتند بهترین انتخابات در سال ۹۲ برگزارشده است، دولت، سامانه، شورای نگهبان و روند در انخابات همان بوده اما چرا سال ۸۸ ادعای تقلب شد و جوانان بسیاری کشته شدند و این برگشت به عقب صورت گرفت.

به گفته نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امیدوارم با نگاه دقیق‌تر و واقع‌بینانه‌تر در ادامه مسیر به حل مشکلات کشور کمک کنیم.

ارسال نظر