|
|
کدخبر: ۶۶۲۴۴

روحانی در صحن مجلس:

رئیس جمهور گفت: هر چند بودجه بخش قابل توجهی از حوزه ای را پوشش می دهد که دولت به آن می پردازد، اما برخی بخش های دیگر هم که لزوما عرصه بودجه ای هم نیستند در تصمیم گیری دولت قرار می گیرند.

به گزارشامید، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور روز یکشنبه برای تقدیم لایحه بودجه سال آینده کل کشور در صحن علنیمجلسشورای اسلامی حضور یافت.
وی در آغاز سخنانش گفت:برای اینجانب مایه کمال خوشبختی است که با اتکال به خداوند متعال و مطابق با اصل ۵۲ قانون اساسی، لایحه بودجه سال آینده کل کشور را به عنوان اولین بودجه بودجه دولت یازدهم در موعد مقرر قانونی و در راستای برنامه ای که در زمان انتخابات با مردم شریف ایران در میان گذاشتم، تقدیم مجلس کنم.
رئیس جمهور با بیان اینکه نطق بودجه به عنوان یک نطق توضیحی قبل از تقدیم لایحه و بررسی آن توسط نمایندگان، حداقل به دو دلیل حائز اهمیت است و از همین رو مورد توجه افکار عمومی، فعالان اقتصادی و مردم قرار می گیرد، توضیح داد:بودجه به عنوان یکی از ابزارهای هدایت اقتصاد کلان مورد توجه قرار می گیرد و بنابر این در چارچوب تصویری از اقتصاد کلان سال پیش رو، تنظیم و تدوین می شود. لذا لایحه بودجه علامت های اولیه را در مورد چگونگی وضعیت اقتصاد کلان کشور در سال آینده، از نگاه دولت ارائه می شود.

وی افزود: دلیل دوم اهمیت نطق بودجه آن است که این، از معدود مناسبت هایی است که رئیس جمهور نظرات رسمی دولت را در مورد کلیت اقتصاد و صرفا در محدوده بودجه برای نمایندگان محترم و ملت عزیز، تبیین می کند.
روحانی گفت: بر این اساس به طور معمول به دلیل مقبولیت و اعتبار دولت، نطق بودجه ماخذی برای اتخاذ تصمیمی صاحبان سرمایه و کار قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه درجه اهمیت نطق بودجه به ویژه در سال آغازین کار دولت در هر دو محور ذکر شده، دو چندان خواهد بود، گفت:در گزارش ۱۰۰روزه به اصلی ترین مشکلات کشور در زمان آغاز به کار کابینه و جهت گیری های دولت برای حل آنها را بیان کردم و اینک از آنجایی که در تنظیم بودجه به آینده نگری نسبتا دقیق تا پایان سال آینده می پردازیم، این امکان فراهم شده است که به حل مشکلات بپردازیم.
رئیس جمهور گفت: هر چند بودجه بخش قابل توجهی از حوزه ای را پوشش می دهد که دولت به آن می پردازد، اما برخی بخش های دیگر هم که لزوما عرصه بودجه ای هم نیستند در تصمیم گیری دولت قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه در گزارش ۱۰۰روزه اعلام کرده است که اشتغال مهمترین مسئله آینده اقتصاد کشور و رکود تورمی مهمترین مسئله فعلی اقتصاد ایران است؛ گفت: جمع ابعاد رکود و تورم در ۲ سال اخیر بی نظیر بوده و بر این اساس بر حساسیت شرایط کنونی تاکید کردم،ضعف مفرط بودجه عمومی در ارائه خدمات عمومی و بویژه در حوزه سرمایه گذاری و کسری بودجه تامین شده از بانک مرکزی، بودجه را به یکی از عوامل تعمیق رکود و تشدید تورم تبدیل کرده است.
روحانی ادامه داد: تحریم های ظالمانه علیه ایران از چند مسیر رکود را در اقتصاد کشور به وجود اورده است؛ مسیر اول عدم امکان پیش بینی آینده. مسیر دوم ایجاد محدودیت در مبادلات تجاری که باعثگسترش اقتصاد غیر رسمی شده است. مسیر سوم اعمال محدودیت شدید از مبادلات بانکی است که در فعالیت های اقتصادی اثر گذاشته است و بالاخره ایجاد مانع بر مسیر فروش نفت بود.

ارسال نظر