|
|
کدخبر: ۶۷۰۴۷

روحانی در دیدارِ فرستاده ویژه رییس جمهور چین:

رئیس جمهور گفت: فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است و صلح آمیز خواهد ماند و ایران از حقوق هسته ای خود از جمله حق غنی سازی کوتاه نخواهد آمد.

به گزارشامیدبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، عصر امروز(یکشنبه) در دیدارِ فرستاده ویژه رییس جمهور چین، با تاکید بر همکاری های خوب دو کشور در مذاکرات هسته ای ژنو و با بیان اینکه ایران منتظر اجرای توافقات بعمل آمده است، گفت: فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است و صلح آمیز خواهد ماند و ایران از حقوق هسته ای خود از جمله حق غنی سازی کوتاه نخواهد آمد.

وی رابطه دو کشور را رابطه ای وسیع و مستحکم خواند و با اشاره به تمایل طرفین به داشتن روابطی راهبردی، منطقه ای و بین المللی اظهار داشت: روابط دو کشور، روابطی استراتژیک است و ما هم مانند چین تمایل داریم این رابطه راهبردی، توسعه یافته و تعاملات دو کشور در ابعاد مختلف گسترش یابد.

* ایران طرف غربی را شکست داد

یانگ جیه چی، فرستاده ویژه رییس جمهور چین نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های گرم رییس جمهور کشورش، پیام وی را به اطلاع رییس جمهور کشورمان رساند.

عضو شورای عالی جمهوری خلق چین با اشاره به مذاکرات انجام شده در اجلاس پنج بعلاوه یک گفت: ایران از حقوق خود در این مذاکرات دفاع کرده و طرف غربی را شکست داد و این نتایجی است که با روی کار آمدن دولت جدید در ایران و از طریق درایت و تدبیر در مذاکرات حاصل شده است.

وی افزود: ما حق ایران در استفاده از انرژی هسته ای از جمله حق غنی سازی اورانیوم را محترم می شماریم.

فرستاده ویژه رییس جمهور چین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری کشورمان اظهار داشت: با انتخاب جناب عالی، کشور ایران در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفته و چین، ایران را دوستی صمیمی و شریکی خوب و راهبردی برای خود می داند.

وی افزود: پکن به دنبال تقویت و گسترش همکاریهای راهبردی، بین المللی و منطقه ای است و تمایل دارد با ایران در مسئله مبارزه با تروریسم و افراطی گری و همچنین کمک به حل و فصل صلح آمیز موضوع سوریه همکاری کند.

در این دیدار فرستاده ویژه رییس جمهور چین، آخرین تصمیمات کشورش را در خصوص ارتقاء سطح همکاری های اقتصادی و تعاملات دو طرفه به اطلاع روحانی رساند.

ارسال نظر