|
|
کدخبر: ۸۳۸۷۰

فهیم تستکین ستون‌نویس و سردبیر بخش اخبار بین‌الملل روزنامه ترکی «رادیکال» است. وی که مجری برنامه تلویزیونی «دوگو دیوانی» در ای ام سی است، بنیانگذار خبرگزاری فققاز نیز بوده است.

به گزارشامید، خبرنگار «انتخاب» در تماس با وی، نظر این روزنامه‌نگار مطلع از اتفاقات اخیر ترکیه را جویا شده است که اهم اظهارات وی در پی می‌آید:

* در ابتدا باید عرض کنم که با وجود آنکه پشت این پرونده انگیزه‌های سیاسی نهفته است اما باید به آن به عنوان پرونده‌ای حول محور فساد و رشوه نگاه کرد. اتهامات جدی نسبت به متهمان وجود دارد. بدین منظور به تحقیقاتی منصفانه و جامع در این مورد نیازمندیم.

* از منظر سیاسی، این جنگ قدرت میان جنبش فتح‌الله گولن و دولت اردوغان است. نخست‌وزیر سعی کرد که تمام مدارس گولن را تعطیل کند. گولن هزاران دوره تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه دارد و به همین دلیل در مقابل طرح اردوغان ایستاد.

* گروه گولن به دلیل جهت‌گیری‌های اخیر دولت در سیاست خارجی که روابط باواشنگتنرا تهدید می‌کند نگران است. دولت نیز مدعی است که گولن این عملیات و تحقیقات را به‌وسیله‌ عاملانش در پلیس و دادستانی شروع کرده است.

* به نظرم هدف نهایی تحقیقات،اردوغاناست. چرا که نام اردوغان و دو پسرش در پرونده آمده است. دولت سعی در توقف پروسه و به حداقل رساندن آسیب‌ها دارد.

* در حال حاضر دادستان‌ها به شدت تحت فشار دولت هستند. اکنون وضعیتی فوق‌العاده بر ترکیه حاکم است و دولت این را به عنوان جنگی برای نجات خود تصور می‌کند.

* دولت در روند تحقیقات رسمی اخلال ایجاد کرده و بسیاری از روسای پلیس را برکنار کرده است.

* در این میان رضا ضراب که با خواننده ترک ازدواج کرده بنا بر یافته‌های پلیس روابط نزدیکی با ایران دارد و پس از ایجاد روابط با وزرا و فرزندانشان، سیستمی در جهت انتقال میلیاردها دلار طراحی کرده است. پدر ضراب با احمدی‌نژاد ارتباط دارد و او به وزیر سابق اقتصاد برای انتقال طلا به ایران، حق کمیسیون می‌داد.

* اصلا مناقشه بر سر انتقال پول به ایران نیست بلکه بحثپرداخت رشوه هنگام انتقال طلا به ایران است.

* نام احمدی‌نژاد در تحقیقات ذکر شده است، البته اتهامی به او وارد نیست. اما نام زنجانی را من ندیدم و آنچه عنوان شده گزارش رسانه‌ها بوده است.

* به زنجانی به عنوان شریک رضا نگریسته می‌شود و رسما در تحقیقات پلیس نامش نیامده است.

ارسال نظر