|
|
کدخبر: ۸۴۴

در حالی که روز شنبه گزارش‌ها از انتخاب «محمد البرادعی» به‌عنوان نخست‌وزیر موقت مصر خبر می‌دادند، در ساعات پایانی روز، این انتخاب توسط دفتر ریاست‌جمهوری موقت مصر تکذیب شد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، خبرگزاری «رویترز» اظهار کرد: «احمد المسلمانی» سخنگوی «منصور عدلی» رئیس جمهور موقت مصر روز شنبه گفت: «چند نفر برای پست نخست وزیر موقت این کشور در نظر گرفته شده‌اند و این رایزنی‌ها همچنان ادامه دارد».

وی در کنفرانس تلویزیونی اعلام کرد، هیچ تاریخی برای انتصاب نخست وزیر موقت تعیین نشده و رئیس جمهور در حال بررسی مخالفت برخی احزاب با نامزدی البرادعی برای این پست است.

همزمان با انتشار اخبار اولیه از انتخاب البرادعی برای نخست وزیری، اخوان المسلمین نخست وزیری البرادعی را رد کرده اما احزابی که از سرنگونی «محمد مرسی» رئیس جمهوری پیشین استقبال کردند، از نخست وزیری او در دوران انتقالی حمایت کرده‌ بودند.

انتشار خبر اولیه انتخاب البرادعی همچنین با مخالفت حزب سلفی «نور» مواجه شد. این حزب همچنین تهدید کرد اگر البرادعی در این سمت منصوب شود از فرایند انتقال سیاسی که ارتش هدایت آن را در دست دارد کنار خواهد رفت.

البرادعی نماینده لیبرال‌ها و چپهای مصر به شمار می‌رود و در جریان اعتراضات به رژیم «حسنی مبارک» در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان چهره‌ای معترض به‌طور جدی وارد دنیای سیاست در مصر شد.

او که رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی است، پیشتر نیز از چهره‌های مخالف اخوان المسلمین به شمار می‌رفت.

انتخاب «احتمالی» البرادعی به‌عنوان نخست وزیر موقت در حالی انجام می‌شود که مصر صحنه درگیری‌ها و دودستگی سیاسی و اجتماعی پس از برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری است.

ارسال نظر