|
|
کدخبر: ۱۸۰۷۴۱

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: بهترین راه توسعه و حفظ ذخایر ژنتیکی کشور، رفع مشکلات اقتصادی بانک‌های ژن است.

به گزارش ایسنا ، مصطفی قانعی با اشاره به ضرورت حفظ ذخایر ژنتیکی کشور، بیان کرد: نداشتن سردخانه‌های کافی برای حفاظت از مواد ژنتیکی و نداشتن نسخه امنیتی ذخایر ژنتیکی کشور به عنوان عمده مشکلات مربوط به حفظ ذخایر ژنتیکی است که امیدوار هستیم مرتفع شود.

وی افزود: با توجه به اینکه تنوع گونه‌های گیاهی ایران از تنوع تمامی قاره اروپا بیشتر است و با در نظر گرفتن اهمیت بانک ژن گیاهی ملی ایران بدلیل رتبه یک منطقه CWANA از حیث گیاهان زراعی و قرار گرفتن بانک ژن ایران به عنوان یکی از 10 بانک ژن برتر دنیا از نقطه نظر اهمیت و تعداد نمونه‌های کلکسیون، باید تمامی دست‌اندرکاران برای حفاظت و بهره‌برداری از این مجموعه بی‌نظیر دست یاری بهم دهند.

به گفته قانعی، همه مسوولان در این حوزه باید برای اعتلای این مجموعه که نقش خطیری را در اجرا و پایبندی به سیستم اقتصاد مقاومتی دارد، گام‌های موثری بردارند.

وی ادامه داد: بهترین راهکار برای توسعه و حفظ ذخایر ژنتیکی کشور، از بین بردن مشکلات اقتصادی بانک‌های ژن در داشتن برنامه و زنجیره ارزش برای اقتصادی کردن حفاظت از این منابع ارزشمند است.

انتهای پیام

ارسال نظر