|
|
کدخبر: ۱۸۴۰۰۰

این روزها علاوه بر اخبار کرونا،مرگ و میر بیماران کرونایی که باعث ترس کودکان شده بود؛شاهد وحشت کودکان از خانواده هایشان نیز هستیم که نتیجه شنیدن اخبار جنایی است؛ خبری مثل قتل بابک خرمدین توسط پدر و مادرش.

این روزها علاوه بر اخبار کرونا،مرگ و میر بیماران کرونایی که باعث ترس کودکان شده بود؛شاهد وحشت کودکان از خانواده هایشان نیز هستیم که نتیجه شنیدن اخبار جنایی است؛ خبری مثل قتل بابک خرمدین توسط پدر و مادرش.

همه ما میدانیم شنیدن اخبار بد حتی برای بزرگسالان تعارضات نفسانی، استرس و اختلالات روحی_ روانی و جسمی به دنبال دارد،حالا تصور کنید کودکانی که پدر و مادرشان را تنها حامی و پشتیبان خود می‌دانند با شنیدن این اخبار،چقدر در معرض این آسیب ها قرار می گیرند.

خانواده مقدس ترین بنا و نهاد در اسلام است؛ این اخبار با تقدس زدایی از بنیان خانواده در کودکان،باعث استرس و تنش و چه‌بسا بیماری های روانی خواهد شد.

بسیاری از افراد این قتل ها را در کمال تعجب به اطاعت از پدر و مادر نسبت می‌دهند و دین را مورد هجمه قرار می دهند؛ در صورتی که در دین اسلام ،همانطور که به اطاعت از پدر و مادر تاکید شده است، به مهربانی و شفقت پدر و مادر نسبت به فرزندان نیز، بسیار تاکید شده است؛ که پیامبر (ص) میفرمایند 《پدر و مادر در اثر آزردن فرزند  چیزی گریبان شان را می گیرد، که فرزند در آزردن آنها بدان دچار می‌شود.》

 پیامبر _صلوات الله علیه و آله_ با همه مهربانی و عطوفت خود ،در واکنش به مردی که داستان زنده به گور کردن فرزندش را در دوران جاهلیت با "چشمانی اشک بار" مطرح کرد، با گریه فرمودند:《 قسم به کسی که جانم در دست اوست، اگر به من اجازه و فرمان داده می‌شد که حق همه آن کسانی را که در زمان جاهلیت ،جنایت مرتکب شده اند را بگیرم، پیش از همه حق دختر معصوم بی گناهت را از تو می گرفتم.》پدر و مادر بابک خرمدین بدون  ابراز پشیمانی از کرده خود ،به ان می بالند ؛آن وقت عده‌ای آنها را پیرو ائمه می‌دانند.

 

 حالا که این اخبار بد هر روز از رسانه ها منتشر می شود، خصوصاً با توجه به گسترش وسایل ارتباط جمعی و دسترسی راحت تر کودکان به آنها،چه باید بکنیم ؟

برخی از روانشناسان معتقدند  باید کودکان را از شنیدن اخبار بد منع کرد، اما به گونه‌ای با آنها برخورد نشود که تصور کنند چیزی از آنها مخفی می‌شود،چراکه باعث ترس بیشتر آنها خواهد شد .

در این شرایط،باید در فضای آرام از کودکتان بخواهید چیزهایی را که شنیده است و احساسش را در رابطه با آنها، برایتان شرح دهد و شما با رفتار مناسب و مهربانی آنها را از نگرانی در اورید و با بازی و تفریح برایشان محیط امن و اطمینان خاطر ایجاد کنید و حواس آنها را به موضوعات دیگر معطوف کنید کودکان باید مطمئن شوند بزرگترین پناه آنها و امن ترین محیط برای آنها خانه است؛

اگر نه شاید در آینده، شاهد قد کشیدن بیمارانی روانی باشیم که فرزندان خود را به طرز فجیعی به قتل می رسانند.‌‌‌..

 

ارسال نظر

پربیننده ترین