|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۵۹

آمریکا باید به برجام بازگردد و به الزامات خود پایبند باشد

تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل ضمن اعلام حمایت از قطعنامه ۲۲۳۱، خواستار بازگشت آمریکا به برجام شدند.

تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل ضمن اعلام حمایت از قطعنامه ۲۲۳۱، خواستار بازگشت آمریکا به برجام و پایبندی به الزامات خود شدند اما نمایندگان واشنگتن و تروئیکای اروپایی به فضاسازی علیه ایران پرداختند.

این جلسه  با موضوع رژیم عدم اشاعه اتمی و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بامداد چهارشنبه آغاز شد که در آن نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا، علی‌رغم موضع سازنده ایران در مذاکرات وین و تلاش برای رفع تحریم‌ها، بار دیگر به فضاسازی علیه تهران پرداخته و ادعاهای بی‌اساس مبنی بر اتمام وقت بازگشت به برجام را تکرار کردند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل:  به دلیل پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران و جدی نبودن تیم ایرانی در مذاکرات وین، برجام در حال توخالی شدن است. اقدامات تهران برای آنها اهرم فشار بیشتری فراهم نمی‌کند و فقط نگرانی‌های آمریکا را افزایش می‌دهد.

نماینده نروژ: «ما تلاش‌های مداوم برای بازگشت به اجرای کامل و مؤثر برجام را مورد توجه قرار می‌دهیم. ما همچنان نگران اقدامات هسته‌ای عمدی ایران بوده و خواستار بازگشت فوری راستی آزمایی و نظارت آژانس هستیم».

«آنته لندرتسه» نماینده آلمان: «ما در یک دوراهی بر سر برجام هستیم. بازیابی آن هم فوری مورد نیاز و هم ممکن است، اما فقط از طریق مشارکت سازنده همه طرف‌ها صورت می‌گیرد».

نماینده فرانسه: «از سال ۲۰۱۵، فرانسه و شرکای تروئیکای اروپایی پایبندی ثابتی را به اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از خود نشان دادند. تحریم‌های اروپا طبق برنامه لغو شد. با خروج دولت قبلی آمریکا از توافق، آشکارا مخالفت شد. درباره برنامه هسته‌ای ایران که فراتر از محدودیت‌های توافق پیش می‌رود، هشدار داده‌ایم. ما بر سر دوراهی هستیم. ایران دو مسیر دارد. راه دیپلماتیک قاطعانه برای ایران جهت دستیابی به توافق باز است، اما با توجه به تحولات برنامه هسته‌ای این کشور، این آخرین فرصت ما برای بازگرداندن برجام است».

نماینده انگلیس در سازمان ملل: «اگر ایران به مسیر فعلی تشدید تنش هسته‌ای خود ادامه دهد، مسئول فروپاشی برجام و ایجاد یک بحران جدی خواهد بود. ما امیدواریم که ایران توافقی عادلانه و جامع منعقد کند که به نفع مردم و ملت ایران باشد».

نماینده روسیه: «دلیل اصلی اختلافات بر سر توافق هسته‌ای اقدامات آمریکاست، نه رویکرد ایران».

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل نیز طی گزارشی که در ابتدای این جلسه قرائت شد، از آمریکا خواسته طبق مفاد توافق هسته‌ای برجام تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.

در پی درخواست طرف اروپایی برای مشورت با پایتخت‌ها تنفسی در این مذاکرات ایجاد و دوباره روز (پنجشنبه) ۱۸ آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام این مذاکرات از سر گرفته شد که هنوز هم در وین در جریان است. روز یکشنبه نیز جلسه کارگروه کارشناسی سوم در خصوص ترتیبات اجرایی در هتل کوبورگ برگزار شد.

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین