|
|
کدخبر: ۱۸۴۶۷۷

از «متری شیش و نیم» تا «قهرمان»

با توجه به استقبالی که امسال در فرانسه از فیلم‌های ایرانی شد، تعجبی ندارد که از ۱۰ فیلم نقل شده 3 فیلم ایرانی هستند

سینمای ایران این روزها دوران طلایی خود را در فرانسه پشت سر می گذارد، حقیقتی که هم از استقبال مردم از فیلم‌های اکران شده در این کشور و هم از نظرات منتقدان به خوبی مشهود است.

جمعی از منتقدان مجرب فرانسوی در استقبال از سال جدید میلادی به معرفی برترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ در سینماهای فرانسه پرداختند.

در این فهرست فیلم «متری شش و نیم» که در فرانسه با عنوان «قانون تهران» شناخته می‌شود، در کنار دیگر شاهکارهای سینمایی چون سرزمین آواره‌ها از کلویی ژائو، ماشینم را بران ساخته ریوسوکه هاماگوچی، توهمات از دست رفته به کارگردانی خاویر جیانولی، آخرین دوئل ساخته ریدلی اسکات، الین از والری لمرسیه و گریه کن ماچو از کلینت ایستوود قرار گرفت.

تارنمای فرانس اینتر (France Inter) درباره دومین فیلم سعید روستایی که بیش از ۲۷ میلیارد تومان در گیشه ایران فروش کرد، می‌نویسد: (فیلم قانون تهران) یک فیلم مهیج است که در دوره گذشته جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز با تشویق ایستاده تماشاگران روبه‌رو شد.

این فیلم با تعقیب و گریز پلیس تهران با یک موادفروش بزرگ به نام ناصر خاکزاد شروع می‌شود، آن هم در کشوری که حتی به همراه داشتن کوچکترین مقدار از مواد مخدر هم مجازات اعدام دارد. قانون تهران یکی از بزرگترین موفقیت‌های سینمایی در ایران است.

درخشش فیلم‌های ایرانی در فرانسه به همین‌جا خلاصه نمی‌شود؛ فردریک گاول، منتقد فرانسوی، دیروز (۱۱ دی) در صفحه توییتر خود به معرفی برترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ در سینماهای فرانسه پرداخت.

در فهرست گاول، فیلم‌های متری شش و نیم، قهرمان و شیطان وجود ندارد در کنار فیلم‌هایی چون اونودا- ۱۰ هزار شب در جنگل (Onoda: ۱۰,۰۰۰ Nights in the Jungle)، مرا محکم در آغوش بگیر (Serre-moi fort)، بندتا (Benedetta)، اولین گاو (First Cow)، سرزمین آواره‌ها (Nomadland)، آنت (Annette) و آخرین دوئل (The Last Duel) قرار گرفتند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین