|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۸۳

پس از افطار و با ورود حجم بالایی از غذا به معده، خون زیادی به این عضو وارد شده و خون کمتری به مغز می‌رسد، از همین رو فرد پس از افطار دچار سرگیجه می‌شود. ما راه های کاهش این سرگیجه و پیشگیری از ان را برای مشا جمع آوری کرده ایم،با امیدنیوز همراه باشید.

 

با توجه به فصل گرما، اندام‌های درونی بدن عملکرد خوبی ندارند، زیرا مویرگ‌ها سعی دارند با حرکت به سطح بدن گرما را دفع کنند، از همین رو اطراف معده خون کمتری وجود دارد. 

 

اینجا بخوانید:

روش هایی برای کاهش وزن در ماه مبارک رمضان

 


علت گرم بودن کف دست، نیز همین میل برونی عروق است که در نتیجه آن، خون در اعضای داخلی بدن کم شده، از همین رو استفاده از غذای چرب و پر حجم در وعده افطار مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند، زیرا به سرعت حجم بالایی از خون به سمت معده هجوم می‌آورد. 

سرگیجه


علت اینکه اکثر افراد بعد از افطاری دچار سرگیجه می‌شوند، همین موضوع ورود غذای حجیم به معده است، و حرکت تمام عروق برای هضم غذا به سمت معده، باعث رسیدن خون کمتری به مغز و سرگیجه فرد می‌شود. 

 

 

اینجا بخوانید:

23ماده غذایی که نباید قبل از خواب بخورید 

 

 
از خواص خرما در وعده افطار و سحر غافل نشویم 

سرگیجه


مصرف خرما در ابتدای افطار و بعد از آن نوشیدن آب و یا شیر ولرم باعث می‌شود، معده به آرامی خود را برای دریافت غذا آماده کند. 


 علت اینکه مصرف خرما باعث تنظیم قند خون و جلوگیری از سرگیجه می‌شود و  بسیاری از افراد روزه‌دار از زولبیا و بامیه در شروع افطار استفاده می‌کنند، این در حالی است که این ماده غذایی هیچ وقت جایگزین خرما نمی‌شود، زیرا خرما مانند یک سنسور تنظیم کننده قند خون و تنظیم کننده آب در بدن عمل می‌کند. 

 

 

اینجا بخوانید:

راه های فرار از بی حالی در ماه مبارک رمضان

 


مصرف خرما در وعده سحری باعث تنظیم و جلوگیری از تشنگی و گرسنگی مفرط فرد روزه‌دار می‌شود. 

سرگیجه


به دلیل فاصله زیاد سحر تا افطار و بروز تشنگی، اکثر افراد حجم زیادی از مایعات را وارد بدن می‌کنند و از طرفی برای رفع گرسنگی نیز معده را از انواع غذا و میوه‌ها پر کرده که در نهایت دچار سوء‌هاضمه می‌شوند. 


 خوردن غذای سبک در افطار به عملکرد بدن کمک می‌کند،  و  بهتر است به جای حمله به معده با انواع غذا‌ها، از یک نوع غذا در افطار استفاده شود و بعد به فاصله دو ساعت از افطار میوه صرف شود. 

 

 

اینجا بخوانید:

طرز تهیه 10 پیش غذای مخصوص سفره افطار

 

 

۱- فشار خون پایین 

سرگیجه


فشار خون پایین یکی از بارزترین شرایطی است که برای بسیاری پس از خوردن غذا باعث سرگیجه، ضعف و لاغری می‌شود و ممکن است به سمت غش پیش برود. 

اگر کاهش فشار خون قابل توجه باشد، ممکن است به بیهوشی موقت منجر شود، اما غیر معمول نیست. 

 

۲- دیابت 

سرگیجه


مصرف برخی از دارو‌های دیابت، از جمله انسولین، ممکن است باعث سرگیجه بعد از افطار به دلیل افت بیش از حد قند خون شود. 

همچنین افت ناگهانی قند خون غیر دیابتی بعد از خوردن غذا به جای افزایش آن که نادر است منجر به سرگیجه بعد از افطار می‌شود. 

 

اینجا بخوانید:

راه های خلاصی از معده درد در ماه رمضان

 

 

 

۳- مصرف کافئین 

سرگیجه


مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار پس از افطار در برخی افراد باعث سرگیجه می‌شود؛ زیرا حساسیت به کافئین از فردی به فرد دیگر متفاوت است. 

 

۴- کم آبی بدن 

سرگیجه


اگر بدن در اثر ساعات طولانی روزه داری و بی توجهی روزه دار به نوشیدن مایعات فراوان در فاصله زمانی افطار تا سحر، دچار کم آبی شود، ممکن است فرد دچار سرگیجه شود. 

 

۵- شرایط بیماری 

سرگیجه


بسیاری از بیماری‌ها هستند که ممکن است بعد از افطار باعث سرگیجه شوند، مانند: مشکلات سیستم عصبی، بیماری‌های قلبی عروقی، عفونت یا تب، کم خونی و خونریزی داخلی. 

 

نوشیدنی ملین و خاصیت نگهدارندگی رطوبت بدن 

سرگیجه


 بهترین نوشیدنی برای ماه مبارک رمضان، نوشیدنی‌های ملین است، زیرا این مواد حجمی از آب را در خود نگه می‌دارند که در طول روز در روده و معده آزاد شده و خشکی دستگاه گوارش را برطرف می‌کنند.

 

سرگیجه


 مصرف خاکشیر و تخم شربتی به صورت خیس خورده، باعث حفظ رطوب بدن می‌شود و اگر خیسانده نشود، به صورت برعکس عمل کرده و آب بدن را جذب می‌کند. 

سرگیجه


 از آنجا که نوشیدن آب، باعث سرد شدن معده و ترشح اسید از پرز‌های منقبض شده آن می‌شود، فرد روزه‌دار دچار سوء هاضمه خواهد شد. 

 

 

اینجا بخوانید:

اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

 


در هنگام سحر از خوردن غذای چرب و انواع فست‌فود‌ها حتماً باید خودداری شود، زیرا باعث تشنگی فرد در طول روز شده و از سوی دیگر فست‌فود‌ها سودازا هستند و به کبد آسیب وارد کرده و سلول‌های بدن را در حالی که فرد احساس سیری می‌کند، گرسنه نگه می‌دارد. 

سرگیجه

ادویه‌جات و خاصیت سودازایی 


 خوردن ادویه‌جات مانند فلفل به خاطر ایجاد صفرا باعث عصبانیت فرد می‌شود و استفاده محدود از ادویه‌جات و از طرفی استفاده از شیر و لبنیات در فاصله دو ساعت بعد از غذا، برای سرد کردن بدن مناسب است. 


تعریق، سموم بدن را دفع  و از طرفی بدن را خنک می‌ کند و استفاده از سیگار در وعده افطار، باعث آسیب جدی به ریه شده و بعد از آن به دستگاه گوارش ضربه می‌زند. 

سرگیجه

نکاتی برای جلوگیری از سرگیجه بعد از افطار در ماه مبارک رمضان 

 

با رعایت این نکات ساده می‌توان به راحتی بعد از خوردن افطار در ماه مبارک رمضان دچار سرگیجه نشد: 

سرگیجه

۱- قبل از خوردن افطار یک یا دو لیوان آب بنوشید 

۲- در مصرف کربوهیدرات‌ها زیاده روی نکنید، زیرا بدن آن‌ها را سریع هضم می‌کند و باعث سرگیجه می‌شود. 

 

 

اینجا بخوانید:

سحری این غذاها را بخورید

 

سرگیجه

۳- غذا را خوب بجوید و در فواصل زمانی و به مقدار مورد نیاز بدن بخورید. 

۴- برای جلوگیری از کم آبی بدن باید مایعات فراوان بنوشید و حداقل ۱۰ لیوان آب بنوشید. 

۵- از مصرف الکل، کافئین و نمک زیاد خودداری کنید. این‌ها عواملی هستند که خطر سرگیجه را بعد از افطار در ماه رمضان افزایش می‌دهند. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار