|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۹۳

روستای معروف و جذاب ماسوله سالیان سال است میلیون‌‌ها گردشگر را از سراسر ایران و حتی جهان به سوی خود می‌کشاند.

روستای ماسوله با معماری بی‌نظیرِ خانه‌های پلکانی، بالکن‌هایی آراسته به گلدان‌های گل‌ شمعدانی، کوه‌های بلند و جنگل‌های سرسبز، منظره ای بکر است که روح هر گردشگری را آرامش می‌دهد. روستای محبوب ماسوله به دلیل نمای زیبا، آب و هوای مطبوع، مردمان مهمان‌نواز و غذاهای محلی باکیفیت یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف گیلان شناخته شده است. 
روستای معروف و جذاب ماسوله سالیان سال است میلیون‌‌ها گردشگر را از سراسر ایران و حتی جهان به سوی خود می‌کشاند. در این مطلب امیدنیوز قصد داریم شما را با این روستای زیبا و تماشایی بیشتر آشنا کند.

 

شهر ماسوله

ماسوله شهری تاریخی و گردشگری در استان گیلان و از توابع بخش سردار جنگل شهرستان فومن است. ماسوله در منطقه جنوب غربی استان گیلان و در فاصله ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع شده‌است.
راه قدیمی ماسوله به خلخال که در گذشته شاهراه ارتباطی گیلان و آذربایجان بوده‌است به منظور حفاظت از محیط زیست، طبیعت بکر و میراث معنوی ماسوله و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و دخل و تصرف، با دخالت سازمان منابع طبیعی و ابخیزداری کشور و سازمان حفاظت از محیط زیست و پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در چندین دهه گذشته از سمت استان گیلان حفاظت شده‌است.
این شهر در سال ۱۳۵۴ هجری خورشیدی طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است. ماسوله در پی احداث جاده ارتباطی جدید بین گیلان و آذربایجان و نیز قحطی ۱۳۲۰ و … بیشتر جمعیت خود را از دست داد. پس از ثبت ماسوله به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی، اجازه ساخت و ساز و توسعه شهر توسط شهرداری ماسوله (تأسیس ۱۳۱۱)، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان منابع طبیعی و ابخیزداری کشور داده نشد و مجموعه شهر تاریخی تقریباً به همان صورت قدیمی و تاریخی مورد حفاظت قرار گرفته‌است. این شهر هم‌اکنون در برابر مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و… حفاظت می‌شود؛ و در صف انتظار جهت ثبت به عنوان میراث جهانی برای حفاظت بیشتر قرار دارد.
 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار