|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۱۰

این کتاب‌ها شما را تشویق می‌کنند که نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید و روشی برای تغییر خودتان پیدا کنید و سپس قدم در مسیرهای پیش‌بینی‌ناپذیر بگذارید.

زندگی بالا و پایین بسیار دارد. باید بپذیریم که در مسیر رسیدن به اهداف خود گاهی با موانع چالش‌برانگیزی روبه‌رو می‌شویم. اینجاست که دسترسی به منابع الهام‌بخش اهمیت پیدا می‌کند. کتاب های انگیزشی یکی از این منابع مؤثرند. انگیزه که باشد، گویی هر کاری شدنی است! بنابراین در این مطلب بهترین کتاب های انگیزشی دنیا را معرفی می‌کنیم. این کتاب‌ها شما را تشویق می‌کنند که نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید و روشی برای تغییر خودتان پیدا کنید و سپس قدم در مسیرهای پیش‌بینی‌ناپذیر بگذارید. خودآگاهی نقش مهمی در موفقیت دارد و این کتاب‌ها به شما در درک این موضوع و شناسایی عامل انگیزش‌تان کمک می‌کنند. با ما تا پایان این مطلب از امیدنیوز همراه باشید.
 
 

اهمیت مطالعه کتاب های انگیزشی در زندگی

شاید شنیدن عبارتِ «کتاب انگیزشی»، شما را یاد پیام‌هایی بیندازد که بر مثبت‌ اندیشی منفعلانه تاکید دارند؛ برای مثال‌ پیام‌هایی که باورِ «مثبت بیندیش تا کام‌روا شوی» را تبلیغ می‌کنند. اما واقعیت این است که کتاب‌های درست و حسابی این حوزه، به شما کمک می‌کنند تا استعدادهای خودتان را کشف کنید، بر فراسوی لذت‌ها و ناکامی‌های روان خود گام بردارید و با یک شناخت عمیق نسبت به خودتان، در راستای بهتر شدن تلاش کنید. در کل بهتر است بگوییم خواندن کتاب‌های ژانر انگیزشی و خودیاری، باعث ایجاد انگیزه‌های لازم در شما می‌شود تا بتوانید برای اهداف‌تان تلاش کنید. کتاب‌های انگیزشی را می‌توان در چندین دسته قرار داد:
 • برخی از آن‌ها حالت معنوی دارند و به شما کمک می‌کنند تا معنای زندگی را در پرتو روان سالم‌تر و سبک زندگی ساده‌تر پیدا کنید.
 • گروه دیگر، در دسته کتاب‌های انگیزشی و موفقیت قرار می‌گیرند که برای پیشرفت شغلی، یا پیشرفت در زندگی شخصی، مهم هستند.
 • دسته دیگر، جنبه خودیاری دارند و به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های شخصی‌تان را تقویت کنید.

ضرورت کتاب‌های انگیزشی برای موفقیت 

مطالعه بهترین کتاب های انگیزشی تغییرات اساسی در نگرش و طرز فکر آدمی به وجود می‌آورد. کتاب‌های انگیزشی توانایی تحول در زندگی انسان را دارند و می‌توانند اشتیاق او برای رسیدن به اهدافش را چندین برابر افزایش دهند. در ادامه به صورت کاملاً مختصر به مهم‌ترین دلایل مطالعه کتاب‌های انگیزشی اشاره شده است:
 • تقویت خودباوری: یکی از اساسی‌ترین تأثیرهایی که این کتاب‌ها روی انسان می‌گذارند، تقویت خودباوری است. در صورتی که خودباوری انسان تقویت شود و او بتواند به توانمندی‎‌های خود ایمان بیاورد، دیگر هیچ عاملی نمی‌تواند جلودار رشد و پیشرفت او باشد و جلوی موفقیت او را بگیرد.
 • تشویق به اقدام و عمل: برخی از متخصصان و کارشناسان بر این باور هستند که کتاب‌های موفقیت و انگیزشی پر از حرف‌های زیبا و جذاب نیست و هیچ اثری از عمل و اقدام در آن‌ها نیست. این صحبت واقعاً غیرمنصفانه است؛ زیرا معمولاً کتاب‌های انگیزشی پر از مثال‌ها و نتایج مطالعات روان‌شناسی است و افراد را با تمام وجود به سوی اقدام و عمل فرامی‌خواند.
 • تغییر نگرش: یکی از نتایج مهمی که مطالعه بهترین کتاب های انگیزشی برای انسان دارد، تغییر نگرش است. فرد زمانی به موفقیت می‌رسد و زندگی‌اش تغییر می‌کند که طرز نگاه یا نگرشش به دنیا و زندگی تغییر کند.
 • مثبت اندیشی: گاهی در این زندگی متفاوت بودن خیلی مهم است. در حال حاضر در زمانه‌ای به سر می‌بریم که همه در فاز ناامیدی و منفی‌نگری به سر می‌برند. پس ما وقتی می‌توانیم موفق شویم که مثبت اندیش باشیم. مثبت اندیشی به معنای چشم بستن روی شکست‌ها نیست؛ بلکه به این معنا است که شکست‌ها را به عنوان عاملی برای موفقیت فرض کنیم.
 

 

بهترین کتاب های انگیزشی برای نوجوانان و دانش آموزان

 • ​​کتاب سیزده
  اما نوبتی هم باشه نوبت شاهکار علی میرصادقی سیزده هست. کتاب سیزده موفق ترین کتاب انگیزشی نوجوانان هستش و تا به حال علاوه بر زبان فارسی به ۲زبان دیگه دنیا یعنی انگلیسی و عربی هم ترجمه شده. ترجیح میدم که برای معرفی کتاب سیزده از گفته های خود علی میرصادقی و دیگر افراد معتبر استفاده کنم: کتاب سیزده یک داستان نیست، سفری است که هر کس می‌تواند به شیوه‌ی خودش، آن را به پایان برساند. کتاب سیزده مناسب چه کسانی است؟ اگر می‌خواهیم به اهداف خود در زندگی برسیم، باید برای به دست آوردن آن ها تلاش کنیم یا حداقل سعی کنیم شبیه به آن ها زندگی کنیم. مثلا فردی می‌خواهد یک نابغه یا مخترع شود، اما دائم در حال فرار از درس و مدرسه و دانشگاه است، رسیدن به این هدف برای او تقریبا ناممکن خواهد بود. پس یا باید هدف خود را عوض کند یا روش فکر و طرز زندگی خود را!
  خلاصه‌ای از کتاب سیزده: سختی‌های زندگی می‌تواند باعث بزرگ شدن آدم‌ها شود، حقیقت زندگی این است که ما تنها هستیم؛ هرچند که ممکن است یک عالمه آدم دور و برمان باشد و یکی از نشانه‌های بزرگ شدن این است که زودتر بفهمیم تنها هستیم. انسان‌ها بالاخره می‌فهمند که چه اشتباهی کرده اند که عمرشان را به خواب و خوراک و غر زدن و پیچوندن هدر دادن و وقتی به خودشون میان، سن‌شان آنقدر زیاد شده که نمی‌توانند مثل ما از این وضعیت بیرون بیایند و به شهر ممنوعه می‌برنشون. خاصیت جذابی که سیزده رو برای سنین پایین تر هم خواندنی می کند، بیان شیوا و داستانی اون هستش که نویسنده این موضوع رو به خوبی رعایت کرده.
 • کتاب اثر مرکب
  این کتاب عالی  که اثر دارن هاردی هست موضوع اصلیش توجه به اثرات شگفت انگیز انجام کارهای کوچک اما خوب است و با مقایسه کردن ۳ فرد که ۳ رویکرد گوناگون را در پیش می‌گیرند به وضوح به ما نشان می دهد که انتخاب ها و اعمال ما هر چند کوچک، در صورت تداوم و پیگیری مداوم چه اثراتی می توانند در پی داشته باشند برای مثال اکثر افراد معتقدند که با روزی ۲۰ دقیقه پیاده روی و یا خوردن غذای بدون سس و مواد چرب تاثیری در کاهش یا افزایش وزن آن ها ندارد اما ما در این کتاب به خوبی میبینیم که حتی همین کالری های کوچک اگر جمع گردند چه نتایج شگرفی بر جای خواهند گذاشت. دارن هاردی که خود فردی جوان و موفق در آمریکا هست خود به این روش اعتقاد و باور کامل دارد و معتقد است که بسیاری از موفقیت های خود را مدیون این روش است حال شما دانش آموزان عزیز می توانید با شخصی کردن این روش در امور دلخواه خود مثل درس خواندن یا ورزش کردن یا حتی ایجاد یک عادت دلخواه به هدف خود دست یابید برای مثال برای تقویت واژگان خود در هر درسی می توانید با شبی ۵ لغت شروع کنید و بعد از مدتی نزدیک به یک ماه تعداد را به ۶ لغت افزایش دهید. نکته ای که در این روش بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت هست ((طمع نکردن)) هست چرا که  طمع مثل کوه بزرگی است که هیچ گاه نمیتوان آن را تخریب کرد یا آن را پیمود ولی تنها با آغاز کردن هر چه اندک و مداوم قطعا شما به نتیجه ای که دلخواهتان هست خواهید رسید.
   
 •  کتاب درس نخون
  درس نخون!!! این اسم جدیدترین کتاب علی میرصادقی یکی از بهترین و معتبرترین افراد در حوزه مشاوره تحصیلی خصوصی کشورمون هست. که با موضوعی متفاوت و بر خلاف دیگران با رویکرد چرایی درس خواندن و نه چگونگی درس خواندن نوشته شده از همون صفحه اول کتاب شما با چند فرمول ساده متوجه می شوید که اگر واقعا علاقه ای به درس خواندن ندارید و فقط با اجبار دیگران درس رو ادامه می دهید یا این که درس میخوانید ولی خیلی ضعیف و بدون تلاش و صرفا دنبال گرفتن یک مدرک هستید یا حتی بچه هایی که دنبال درآمد زود هنگام و سریع هستند بهتره که درس نخواندن و به جاش وارد حوزه های دیگه مثل بازار یا کسب مهارت بشوند یا هر حوزه ای که داخل اون موفق هستند و بهش علاقه دارند چونکه اینجوری درس خواندن دارای ضرر های مالی و معنوی زیادی هست، احتمالاً یه سری از بچه ها میگن دست شما درد نکنه یا یه تعدادی از والدین خیلی سریع و مویرگی این صفحه رو میبندن و میگن اخیش نزدیک بودا این بچه ما همینجوری نزده میرقصه چه برسه به این که این چیزا رو هم بشنونه هیچی دیگه کتاباشو میبوسه میزاره کنار همین دوهزار درس رو هم دیگه نمیخونه.
  اما پدر و مادر عزیز خیلی خوبه که همه ما با واقعیت مواجه بشیم و بپذیریمش چون واقعا تعدادی از بچه ها با زور درس میخونن و آینده خودشون رو تو درس و تحصیلات جستجو نمی کنند و این اصلا چیز بدی نیست چون جامعه به متخصصین فنی و افراد با مهارت به وفور نیاز داره اما خب بهتون حق میدم که نگران باشید که خدای نکرده انتخاب اشتباه انجام ندید برای همین بهتون پیشنهاد می کنم که به مشاورین برجسته مراجعه کنید تا علاوه بر مهارت  بالا در شناخت فرزند شما از تست های علمی و معتبر استفاده کنند تا واقعی ترین و درست ترین نتیجه ممکن رو بگیرند
  اما علت این که چرا این اثر علی میرصادقی به شدت جذاب و پر مخاطب هست رو میشه در بیان حقایق و آامار و مطالب دقیق و کاملا علمی دانست به طوری که دانش آموز علت تلاش کردن و سختی کشیدن های خود را درمیابد و با وضوح بسیار بیشتری به هدف خود نگاه می کند که این مسئله تاثیر بسیار شگرفی در ایجاد یک انگیزه درونی طولانی و پایدار داره چونکه هر چه شما به موضوعی آگاه تر باشید قطعا با انگیزه و میل بیشتری به آن عمل خواهید کرد.
   
 •  
  کتاب دختر انار
   
  شاید روزگار ما را از رسیدن به آرزوهایم محروم کند اما ما نباید تا امید شویم و خودمان را فراموش کنیم. بعضی ها با ظلم کنار می آیند اما دختری به نام آمل به دنبال عدالت هست حتی اگر به قیمت یک سیب باشد. دختری که اسیر دست زور میشود، از تحصیل باز می‌ماند و مجبور است تحت سیطره خان زندگی کند. اما مقاومت و امید به روزهای بهتر الهام بخش آینده ای زیبا برای اوست. آمل به عنوان نماینده ی دختران پاکستان ،علایق خود را فدای حق می کند. انگیزه مبارزه برای مردم، از خودگذشتگی و شجاعت در رمان دختر انار فراوان است.
  اگر هدفی بزرگ در سر دارید، اما احساس می کنید موانع زیادی بر سر راه شماست این رمان می تواند شما در مسیر رسیدن به موفقیت کمک کند.​
   
  • کتاب ساکت شو و انجامش بده
   حقیقیتش یه جمله خیلی معروفی هست که میگه: (( کسی که بخواد کاری رو انجام بده راهش رو پیدا میکنه و کسی که نخواد انجام بده بهونش رو)) اما فارغ از این جمله طلایی یه سری واقعیاتی وجود داره با اسامی تنبلی و نوشخوار ذهنی و وسواس و اظطراب و .... که تا آدم میخواد یه کاری رو انجام  بده مدام بهش پیله میکنند که اگر اینجوری بشه چی؟ اگر اون جوری بشه چی ؟ یا اصلا انجام بدم که چی بشه؟؟ این جور افراد معمولا به چند علت دچار این مشکلات میشوند ۱- تکلیفشون رو با خودشون روشن نمیکنند و معمولا هم دیر وارد عمل می شوند و کار رو هم درست انجام نمیدن خب واضحه اینا باید چکار کنند باید تحقیق کنند و بعدش هم به انتخاب خودشون احترام بزارن ۲- استرس افراطی که خب درمان این هم روانپزشک یا روانشناس و مشاور و در برخی موارد هم مطالعه هستش ۳- تنبل هستند ولی جاه طلب هم هستند ولی خب باید یکی رو از بین این دو تا انتخاب کنند کتاب ساکت شو و انجامش بده نوشته برایان تریسی یکی از معروف ترین نویسنده های حوزه موفقیت هستش که خودش یکی از بهترین کوچینگ ها در دنیا هم هست داخل این کتاب شما با روش ها و توصیه های مختلف ایشون برای انجام دادن کارتون و مبارزه با این مشکلات که کار رو به تعویق میندازن اشنا میشید و شهامت و باور انجام امور خودتون رو به عهده میگیرید.

    
  • کتاب نقطه سرخط
   یکی از اساسی ترین شروط پیروزی آگاهی هست که کسب اگاهی هم راهی جز مطالعه ندارد البته منظور از مطالعه صرفا کتاب خواندن نیست ولی هنوز هم عمیق ترین و آزاد ترین و بهترین منبع همین کتاب و شما هم سعی کنید مبتنی بر متد کتاب اثر مرکب که معرفی کردم هر چند کند و یواش اما مداوم به خواندن خودتون رو عادت بدید اما در مورد سفارش شما در مورد کتاب ساده و شسته رفته که تولید داخل هم باشه چیزی بهتر از ‌کتاب نقطه سر خط سراغ ندارم . نقطه سر خط یه کتاب جیبی و نقلی هستش که یکی از بهترین کتاب های انگیزشی برای دانش آموزان است این کتاب جوایز درخشانی مثل کسب مقام دوم مسابقات جهانی کتاب نوجوانان و جوان در سال ۲۰۱۳ رو کسب کرده یا یه افتخار دیگه این کتاب برایان تریسی نویسنده مشهور در مورد این کتاب گفته که این کتاب شگفت انگیز و جذابی ست پر از بینش ،بصیرت و الهام.هستش. محتوای این کتاب داستان یک دختر دانش آموز نوجوان هستش که همه کس و همه چیز را در درس نخواندن خودش مقصر میداند به جز خودش تا اینکه تو مسیر داستان یه سری عوامل از جمله معلمش باعث میشوند تا چشمش را به روی حقیقت باز کند و همین باعث میشود که نشونه های خدا را بهتر ببیند و بهشون عمل کند. 

    
   
   
 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار