|
|
کدخبر: ۱۴۵۸۲۲

گزارش فارس از تفاوت قرارداد باشگاه های ایرانی با اروپایی ها / بخش اول؛ اسپانیا

آمار مدت زمان قرارداد بازیکنان شاغل در فوتبال اسپانیا نشان می دهد که برخلاف فوتبال ایران قرارداد یک ساله حتی با ستاره ها، کاری غیر حرفه ای است.

به گزارشخبرگزاری فارس، این روزها در فوتبال کشورمان که با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند، نحوه قرارداد و مدت زمان جذب بازیکنان به یکی از معضلات اصلی تبدیل شده است.

قراردادهای نیم فصلی، یک فصلی و بعضا چند ماهه کاری کرده است که دیگر هواداران یک تیم علاقه عمیقی به بازیکنان تیم شان نداشته باشند، چون با این قراردادهای کوتاه مدت می دانند که وفای یک بازیکن به پیراهن تیم مورد علاقه شان بیش از چند ماه طول نخواهد کشید و خیلی زود با ورود واسطه ها و دلال ها و با اعمال برخی بندها و تبصره بازیکن تازه جذب شده از تیم شان جدا خواهد شد.

مدیران سازمان لیگ و مسئولان فدراسیون فوتبال قبل از شروع دوره جدید لیگ برتر باید راهکاری برای این مشکل بیاندیشند.

خبرگزاری فارسبرای شفاف سازی مطلوب تر و برای آنکه بتواند شرایط قرارداد بازیکنان فوتبال در لیگ های معتبر با لیگ وطنی را مورد ارزیابی قرار داد.

مدت زمان قرارداد ستاره های ۵ کشور بزرگ فوتبالی جهان که لیگ های مطرحی دارند بررسی می شود تا کاربران و مدیران ورزشی کشورشان خودشان با یک مقایسه سرانگشتی به تفاوت ها پی ببرند.

لیگ های باشگاهی آلمان(بوندس لیگا)، اسپانیا(لالیگا)، فرانسه(لوشامپیونه)، ایتالیا(سری آ) و انگلیس(لیگ برتر) بهترین های دنیا در عرصه مسابقات باشگاهی فوتبال در جهان هستند.

قراردادها فقط بنام باشگاه هست و هیچ تبصره و ماده ای وجود ندارد که اگر مدیرعامل رفت، بازیکن هم رفتنی شود!

اگر پیشنهاد خارجی آمد، بازیکن آزاد می شود و رفتنی!

اگر مربی رفت، بازیکن هم می رود!

در اروپا اگر بازیکن مصدوم شود یا عملکرد بدی داشته باشد، باشگاه حق فسخ دارد در حالی که در فوتبال ایران هیچ باشگاهی بدون پرداخت کامل پول بازیکن، حق فسخ ندارد.

در این فوتبال وطنی اگر بازیکن به گوش مدیر بزند، اگر اعتصاب کند، اگر تمرین نکند و صدها اگر دیگر، دوباره حق با اوست چون قانون این اجازه نابجا را به او می دهد.

در لیگ های اروپایی قراردادها برای پرداخت مالیات شفاف هستند و مبالغ پنهانی و زیرمیزی وجود ندارد.

به عنوان اولین لیگ و مقایسه مدت زمان قرارداد بازیکنان خارجی در باشگاه هایشان به سراغ اسپانیا رفتیم و نحوه قرارداد بازیکنان رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکو مادرید را مورد ارزیابی قرار دادیم که در زیر می خوانیم؛

رئال مادرید:

رونالدو: ۵ ساله

کریستیانو رونالدو ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۲ قرارداد جدیدی به مدت ۵ سال با رئال مادرید به امضا رساند. ارزش این قرارداد ۱۷ میلیون یورو در هر سال برای این مدت است. رونالدو که هنوز دو سال از قرارداد قبلی اش باقی مانده بود، در تابستان مورد توجه باشگاه های زیادی همچون منچستریونایتد و پاری سن ژرمن قرار گرفت تا باشگاه ترجیح دهد قرارداد جدیدی با وی امضا کند.

آلونسو: ۲ ساله

ژابی آلونسو هشتم ژانویه ۲۰۱۴ قرارداد جدید دو ساله ای با رئال مادرید به امضا رساند که او را تا سال ۲۰۱۶ در این باشگاه نگه می دارد. این پنجمین فصل حضور بازیکن ۳۲ ساله در رئال مادرید پس از جدایی از لیورپول است. قرارداد آلونسو در پایان فصل به پایان می رسید و وی با تمدید قراردادش به مدت دو سال دیگر و یک سال اضافه موافقت کرد و مبلغ خالص ۶ میلیون یورو در هر فصل به وی پرداخت خواهد شد.

خسه رودریگوئز: ۴ ساله

قرارداد بازیکن ۲۰ ساله رئال مادرید در ژوئن ۲۰۱۴ با رئال مادرید به پایان می رسید اما وی در تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۱۳ قرارداد جدیدی با این باشگاه به امضا رساند که او را تا سال ۲۰۱۷ در سانتیاگوبرنابئو ماندنی می کند. خسه در سن ۱۴ سالگی به آکادمی رئال مادرید ملحق شد.

دیگو لوپز: ۴ سال و نیمه

باشگاه رئال مادرید پس از مصدومیت ایکر کاسیاس و دوری سه ماهه وی از میادین در ژانویه ۲۰۱۳ بر سر امضای قراردادی چهار سال و نیمه با دیگو لوپز با باشگاه سویا به توافق رسید. دیگو لوپز بر اساس این قرارداد تا پایان فصل ۱۷-۲۰۱۶ در رئال مادرید حضور خواهد داشت.

آربلوا: ۲ سال

آلوارو آربلوا در تاریخ هشتم فوریه ۲۰۱۲ قراردادی تا سال ۲۰۱۶ با رئال مادرید امضا کرد. وی تا سال ۲۰۱۴ با باشگاه قرارداد داشت و این قرارداد را به مدت دو سال دیگر تمدید کرد.

گرت بیل: ۶ سال

بازیکن ولزی تاتنهام در سپتامبر با باشگاه رئال مادرید بر سر امضای قراردادی ۶ ساله به توافق رسید. بیل که به عنوان بهترین بازیکن فصل لیگ برتر شناخته شد؛ مورد توجه باشگاه رئال مادرید قرار گرفت تا این باشگاه قراردادی ۶ ساله با وی امضا کند. این قرارداد پس از هفته ها گمانه زنی و مذاکره منعقد شد.

کاسیاس:

در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۰۸، ایکر کاسیاس قراردادش را تا سال ۲۰۱۷ با باشگاه رئال مادرید تمدید کرد؛ قرار داد وی شامل تبصره ای بود که در صورت حضور وی در ۳۰ مسابقه در آخرین فصل حضورش در این باشگاه قرارداد وی را به صورت خودکار تمدید می کرد.

سرخیو راموس:

باشگاه رئال مادرید در تابستان ۲۰۰۵ سرخیو راموس ۱۹ ساله را از باشگاه سویا خرید. وی در ۱۲ جولای ۲۰۱۱ قراردادش با رئال مادرید را تا سال ۲۰۱۷ تمدید کرد.

مدت قرارداد سایر بازیکنان رئال مادرید به شرح زیر است:

په پهکه قراردادش با رئال مادرید در تابستان ۲۰۱۲ به پایان می رسید، ۲۱ مارس ۲۰۱۱ این قرارداد را به مدت سه سال تا سال ۲۰۱۵ تمدید کرد.

واراندر سال ۲۰۱۱ به رئال مادرید منتقل شد و قراردادی تا سال ۲۰۱۷ با این تیم امضا کرد.

کارواخالسوم ژوئن ۲۰۱۳ از لورکوزن به رئال مادرید برگشت و قراردادی تا سال ۲۰۱۹ با این تیم امضا کرد.

کوئنترائوکه قراردادش با رئال مادرید در سال ۲۰۱۷ به پایان می رسید، ۲۳ نوامبر ۲۰۱۳ با توافق با باشگاه یک سال دیگر این قرارداد را تمدید کرد.

مارسلوقراردادش را تا پایان ژوئن ۲۰۱۸ با باشگاه رئال مادرید تمدید کرد. قرارداد قبلی وی در سال ۲۰۱۵ به پایان می رسید.

ناچویازدهم جولای ۲۰۱۳ قراردادش را به مدت چهار سال دیگر با رئال مادرید تمدید کرد.

بارسلونامسی: ۲ سال

لیونل مسی که قراردادش در ژوئن ۲۰۱۳ با باشگاه به پایان می رسید، به مدت دو سال دیگر قراردادش را با بارسلونا تمدید کرد. این ششمین بار در طول ۸ فصل اخیر است که مسی بر سر امضای قرارداد جدید با بارسلونا مذاکره می کند.

پیکه: ۳ سال

جرارد پیکه که قراردادش با بارسلونا در سال ۲۰۱۵ به پایان می رسید، تا سال ۲۰۱۸ با کاتالان ها تمدید کرد.

ژاوی هرناندز: ۲ سال

ژاوی ۲۹ ژانویه ۲۰۱۳ قراردادش را به مدت دو سال دیگر با بارسلونا تمدید کرد که بر آن اساس تا سال ۲۰۱۶ در این باشگاه ماندنی خواهد شد.

آندرس اینیستا: ۳ سال

اینیستا ۲۳ دسامبر ۲۰۱۳ قراردادش را با آبی اناری ها به مدت سه سال دیگر امضا کرد و تا سال ۲۰۱۸ در این باشگاه حضور خواهد داشت.

سرخیو بوسکتس: ۳ سال

بوسکتس در جولای ۲۰۱۳ با تمدید قراردادش به مدت سه سال دیگر با باشگاه بارسلونا که باعثمی شود وی تا سال ۲۰۱۸ در این تیم بماند، موافقت کرد. وی که کارش در لالیگا را در ۱۳ سپتامبر ۲۰۰۸ شروع کرد، با عملکرد موفقیت آمیزش خود را به عنوان یکی از بازیکنان اصلی بارسلونا تثبیت کرد.

ماسکرانو:

خاویر ماسکرانو در جولای ۲۰۱۲ قراردادش را به مدت ۴ سال دیگر با بارسلونا تا سال ۲۰۱۶ تمدید کرد.

اتلتیکو مادرید:

گودین:مدافع اروگوئه ای اتلتیکو مادرید اول نوامبر ۲۰۱۳ قراردادش را به مدت سه سال با این تیم تمدید کرد و تا سال ۲۰۱۸ در این تیم ماندنی خواهد شد.

خوانفران:اتلتیکو مادرید ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳ با این بازیکن برای تمدید قراردادش تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ به توافق رسید.

میراندا:بازیکن برزیلی اتلتیکو مادرید که قراردادش با این باشگاه در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴ به پایان می رسید، در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۳ به مدت دو فصل دیگر قراردادش را با این تیم تمدید کرد.

کوک:کوک در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۴ قرارداد جدیدی با باشگاه اتلتیکو مادرید امضا کرد که به موجب آن تا سال ۲۰۱۸ در این باشگاه می ماند. قرارداد قبلی وی در سپتامبر ۲۰۱۴ به پایان می رسید.

آردا توران:باشگاه اتلتیکو مادرید ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۳ قرارداد هافبک ترکیه ای خود را در تا سال ۲۰۱۷ تمدید کرد. وی در سال ۲۰۱۱ به این باشگاه ملحق شده بود.

دیگو کاستا:دیگو کاستا ۱۴ آگوست ۲۰۱۳ قرارداد پنج ساله جدیدی با اتلتیکو مادرید امضا کرد تا به شایعات انتقالش به لیورپول پایان دهد.

سایر تیم های حاضر در لالیگا نیز چنین شرایطی دارند و قرارداد یک ساله در فوتبال اسپانیا به معنی واقعی پوچ است مگر اینکه بازیکنی به صورت قرضی و یا به دلیل بالا رفتن میانگین سنی یک بازیکن قرارداد کوتاه مدتی با وی بسته شود.

اگر باشگاه های ایرانی هم می خواهند بازیکنان وفاداری داشته باشند، ناچارند در چنین مسیری قدم بردارند و در واقع برای باشگاه خود هویت بخرند.

باید سازمان لیگ و مسئولان فدراسیون فوتبال قوانین پوسیده فعلی را برای یک هم که شده کنار بگذارند و شیوه قرارداد با بازیکنان فوتبال را تغییر دهند.

خبرگزاری فارسدر همین زمینه فردا(دوشنبه) مدت زمان قرارداد بازیکنان فوتبال در باشگاه های بزرگ فوتبال آلمان را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر