|
|
کدخبر: ۱۴۵۸۴۳

گزارش خبرنگار فارس در نشریه «کیکر» آلمان

جواد نکونام، بازیکنی مثل میشاییل بالاک است که با ۳۳ سال سن رهبر داخل میدان تیم ملی ایران بوده و در همه امور دغدغه دارد و تلاش می کند.

به گزارشخبرگزاری فارس، هفته نامه کیکر در تازه ترین شماره خود گزارش مبسوطی از کاپیتان تیم ملی ایران به قلم محمدرضا سروش، خبرنگارخبرگزاری فارسدر دو صفحه در مورد جواد نکونام با عنوان «کاپیتان مهد خاویار» منتشرکرده که ترجمه آن به این شرح است:

او خودش را به طرزی کاملا متفاوت نشان می دهد. نه فقط مثل بزرگان کارکشته ارزشمند خود را نمایان می سازد و نه همچون ساعت های مچی گران قیمتی است که به عنوان سرگرمی کلکسیون اش را دارد. حتی مثل اسطوره هایی که در کشورش او از دیدن شان لذت برده هم نیست.

باید گفت جواد نکونام انسانی است استثنایی تا او را نبینی، شیفته اش نمی شوی.

بدون کاپیتان تیم ملی ایران هیچ امری چه در داخل و یا خارج مستطیل سبز پیش برده نمی شود.

نکونام کاپیتانی است که نظیرش را می توان در تیم ملی اسبق آلمان می توان سراغ گرفت. دنیل داوری، دروازه بان ۲۶ ساله اینتراخت برانشوایگ می گوید: جواد نکونام چهره ای مثل میشاییل بالاک سابق آْلمان هاست. او همه جا بسیار محترم است. فرمانده ای برای همه است و دغدغه همه امور و هرکسی را دارد.

دنیل که در شهر گیسن آلمان به دنیا آمده و مادرش اهل لهستان است و پدرش اصلیتی ایرانی دارد، دیده که چگونه نکونام به کمکش شتافت.

او می گوید: هر چند سعی می کنم فارسی یادبگیرم، اما یادگیری زبان زمان خاص خودش را دارد. برای این که حضورم در جمع تیم ملی راحت تر باشد، جواد از همان ابتدا ورودم به کمکم آمد. او هم صحبت مهمی در اردوی تیم ملی است.

حتی اشکان دژاگه(۲۷ ساله) می توان این چهره توصیف شده از «هافبک دافعی تیم ملی» را نیز تایید کند.

او می گوید: قبل از انجام اولین بازی ملی ام، جواد به من زنگ زد و می خواست با من صحبت کند. این اتفاقی شیرین بود که مرا مصمم کرد برای بازی در تیم ملی با تمام وجود بازی کنم.

این جملات را بازیکنی تعریف می کند که سابقه حضور در تیم ملی زیر ۲۱ ساله های آلمان را داشته و اکنون برای باشگاه فولام انگلیس توپ می زند. او نیز به عنوان ستاره اسبق هرتابرلین و ولفسبورگ تحت تاثیر رفتار کاپیتان تیم ملی است.

اشکان می گوید: جواد همه خصوصیات را دارد. چشمی دقیق برای همه اوضاع و احوال است. شوتی قوی دارد. تیم را هوشیارانه هدایت می کند و قدرت سرزنی قوی دارد. او شخصتیی کامل و مطلق است.

او بازیکنی بدون هیاهو است. در عوض بسیار جاه طلب است. او که سال ۱۹۸۰ در شهر ری، واقع در جنوب تهران به دنیا آمد، اولین شوت هایش را در تیم سایپا زد. این باشگاه که متعلق به کارخانجات خودرو سازی در ایران است. همان باشگاهی که در گذشته چهره های مثل ورنر لورانت، سرمربی پرسابقه در بوندس لیگا و پیرلیت بارسکی، ملی پوش اسبق آلمان به عنوان مربی به همراه علی دایی، فوروارد اسبق بایرن به عنوان بازیکن و مربی حضور داشته اند.

نکونام بعدا به چهره ای انکارناپذیر در تیم ملی تکامل یافت و در جام جهانی ۲۰۰۶ عضو تیم ملی ایران بود. او پس از حضور در جام جهانی آلمان به عنوان لژیونر به اروپا نقل مکان کرد و بازیکن تیم اوساسونا شد و به این ترتیب به عنوان اولین ایرانی در لالیگا معرفی شد.

او در بدو ورودش به پامپولانا می خواست در رشته ورزش تحصیل عالیه کند، اما بعدا ترجیح داد تمام تلاش خود را معطوف حضوری شایسته در زمین مسابقه کند تا این که سرکلاس حاضر شود.

نکونام که به قول خودش در «دانشگاه فوتبال» کار کرد، می گوید: اوایل با مشکلاتی مواجه بودم. به خصوص از نظر زبان که همین باعثشد تحصیلات عالیه ام را تمام نکنم.

وی می افزاید: مقابل تیم های درجه یک بسیاری در لالیگا بازی کردم؛ مقابل رئال و بارسا هم بازی کردم و سابقه حضور برابر بزرگانی مثل رونالدو، مسی، اینیستا و ژاوی را دارم.

سال های که او در اسپانیا گذارند باعثتکاملش و پیشرفتش شد. او می گوید: با وجود همه مشکلات تجربه عالی بود. واقعا چیزهای بیشماری در فوتبال یادگرفتم.

نکونام با پشت سرگذاشتن مدارج ترقی و پیشرفت به صورت بازیکن محبوب هواداران اوساسونا درآمد و در اولین سال حضورش حتی به عنوان بازیکن فصل باشگاهش انتخاب شدو بعد در تیم منتخب ستارگان لالیگا برگزیده شد.

کاپیتان جواد می گوید: روزنامه های اسپانیایی حتی مرا با خاویار ایران مقایسه می کردند. من هم فقط می خواستم ثابت کنم یک ایرانی می تواند در قوی ترین لیگ دنیا بازی کند و موفق باشد.

البته نکونام به جای حضور در لالیگا هم می توانست در انگلیس یا آلمان بازی کند. او خودش می گوید: «همان موقع پیشنهادهای از تاتنهام هاتسپرز انگلیس و کایزرس لاترن آلمان داشتم. پیشنهاد تاتنهامی ها که واقعا وسوسه کننده بود. گفت وگو با کایزرس لاترن هم خیلی پیش رفت اما در نهایت من تصمیم گرفتم بازیکن اوساسونا شوم.

نکونام در جام جهانی ۲۰۰۶ همانگونه که گفته شد عضو تیم ملی ایران بود و در سال ۲۰۰۰ نیز اولین بازی های ملی اش را نیز انجام داد.

در همان مسابقات جام جهانی آلمان مقابل مکزیک و پرتغال بازی کرد اما در دیدار مقابل آنگولا یعنی بازی سوم به علت دو کارته شدن غایب بود.

او اکنون در تب و تاب حضور در دومین جام جهانی دوران فوتبالش است. او که به گلزنی در اوقات حساس و مهم معروف است به همین خاطر می گوید: می خواهم به عنوان اولین کاپتیان تاریخ تیم ملی ایران در جام جهانی گل بزنم با وجودی که می دانم گلزنی در این جام چقدر سخت است.

در کنار این موضوع می داند در جام جهانی و مقابل رقبا چه مسئولیت سنگینی دارد. کاپیتان جواد می گوید: مقابل آرژانتین و مسی کار زیادی خواهم داشت که باید انجام دهم. البته مقابل نیجریه و بوسنی هرزگوین وظایف زیادی برای انجام دارم.

وی که اکنون برای تیم الکویت کشور کویت بازی می کند، ادامه می دهد: درگذشته ما آرایشی کاملا دفاعی داشتیم. اما از زمانی که کارلوس کی روش هدایت ایران را برعهده گرفت، ساختار بازی ما تغییر کرد و اکنون بیشتر در حوالی دروازه حریف و محوطه جریمه حریفان حضور داریم.

او می افزاید: ایران پتانسیل آن را دارد که در جام جهانی برنده باشد.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر