|
|
کدخبر: ۱۴۵۹۵۳

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی خبر داد:

خبرگزاری تسنیم: رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ(نادو) از سیر نزولی دوپینگ در کشور طی ۱۰ سال اخیر خبر داد.

به گزراشخبرگزاری تسنیمبه نقل از فدراسیون پزشکی ورزشی، دکتر لطفعلی پورکاظمی با ارائه آمار و ارقام ورزشکاران دوپینگی ایران در سال های اخیر، سیر نزولی این آمار را نشان دهنده موفقیت جمهوری اسلامی ایران در بخش فرهنگ سازی و مبارزه با دوپینگ دانست.

وی اظهار داشت: مقایسه آمار دوپینگ از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ کاهشی بسیار ستودنی را نشان می دهد، به طوری که در شرایطی که در سال ۲۰۰۳ از تعداد ۱۶۰ نمونه تست دوپینگ که توسط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران به عمل آمد تعداد ۱۴ نمونه معادل۸/۷۵ درصد مثبت بوده است، اما در سال ۲۰۱۳ میلادی از تعداد ۷۶۰ نمونه تست دوپینگ به عمل آمده فقط تعداد ۶ نمونه مثبت بوده که معادل۰/۸ درصد است.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۲ میلادی از ۷۵۸ نمونه تست تعداد هفت نمونه و در سال ۲۰۱۱ میلادی از ۷۳۰ نمونه تست به عمل آمده ۲۰ نمونه مثبت بوده است، افزود: به طور کلی طی ۱۰ سال گذشته ۵۸۵۸ نمونه تست دوپینگ از ورزشکاران ایران به عمل آمد که ۲۱۴ نمونه مثبت بوده است.

دبیر کل نادو با اشاره به این موضوع که داروهای دوپینگی شایع مصرفی در بین ورزشکاران ایران شامل تستوسترون، ناندرولون و متیل هگزانامین به برنامه های آموزشی نادو و فدراسیون پزشکی ورزشی برای آگاه سازی ورزشکاران در این خصوص اشاره کرد و گفت: توزیع ۲۰۰ هزار بسته آموزشی برای ورزشکاران و مربیان سراسر کشور در سال ۲۰۱۳ به صورت کتب، جزوات آموزشی، CD، بروشور، پوستر و دوره های آموزشی سبب شد تا اطلاعات ورزشکاران به صورت گسترده ای افزایش یابد.

وی با بیان اینکه این کاهش آمار دوپینگ بیانگر فرهنگ سازی و آموزش های مداوم و نمونه گیری های انجام شده در بین ورزشکاران است، افزود: نگاه فراگیر مبارزه با دوپینگ همچنان در دستور کار وزارت ورزش و جوانان است و جلسات مکرر با دکتر نصراله سجادی رئیس نادو این مهم را نشان می دهد و انتظار می رود در حوزه آموزش و پیشگیری در این زمینه بسیار جدی تر و بهتر پیش برویم.

پورکاظمی مبارزه با ارائه و مصرف مکمل های غیرمجاز را نیز از جمله عملکردهای بسیار مفید فدراسیون پزشکی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ دانست و گفت: در این رابطه طی سه سال گذشته ۳۳۰ باشگاه مختلف از بین ۸ هزار باشگاه سطح کشور به دلیل نادیده گرفتن بحثسلامت ورزشکاران و ارائه مکمل های غیر مجاز پلمب شدند.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی که به دلیل همین فعالیت های گسترده در بخش های آموزشی، پژوهشی و مبارزه با دوپینگ در سال ۲۰۱۳ کرسی ارزشمند نایب رئیسی یونسکو را در حوزه مبارزه با دوپینگ برای ورزش کشورمان به ارمغان آورد، در این باره خاطر نشان کرد: بی تردید یکی از مهمترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه بین الملل مبارزه با دوپینگ کسب نایب رئیسی یونسکو در حوزه دوپینگ سازمان ملل متحد است که مسئولیت ۱۷۵ کشور جهان در حوزه آموزشی و مبارزه با دوپینگ را به عهده گرفته ایم که این یکی از معتبرترین کرسی های ورزش ایران در حال حاضر است.

دکتر پورکاظمی یادآور شد: قرار گرفتن فدراسیون پزشکی ورزشی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از شش فدراسیون برتر جهان از نظر علمی آموزشی و درمانی از دیدگاه فدراسیون بین المللی پزشکی ورزشی از دیگر افتخارات بین المللی فدراسیون پزشکی است و هم اکنون این فدراسیون قادر است با آرم و لوگوی فدراسیون جهانی به علاقه مندان ایران و سایر کشورها تدریس نموده و گواهینامه صادر کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر