|
|
کدخبر: ۱۴۵۹۶۲

جسارت استفاده از جوانان و عدم کار آموزشی در پایه مشکل فوتبال ماست

عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال گفت: در قالب ۳ اردو برای ۹۴ بازیکن پرونده تشکیل دادیم تا سرمربی آینده تیم ملی فوتبال امید ایران برای انتخاب بازیکنان کار آسان تری داشته باشد.

هومن افاضلی در گفت وگو با خبرنگار ورزشیخبرگزاری فارس، در مورد اردوهای ارزیابی شرایط بازیکنان رده سنی امید گفت: ۳ دوره اردوی مختلف برگزار کردیم که طی آن ۹۴ بازیکن مورد ارزیابی قرار گرفتند. آخرین مرحله این اردوها روز گذشته به اتمام رسید. تهیه پرونده برای اردوی اول به اتمام رسید، تهیه پرونده اردوی دوم امروز تمام می شود و طی چند روز آینده تهیه پرونده اردوی سوم نیز به اتمام می رسد.

وی در مورد اینکه کیفیت بازیکنان رده سنی امید چطور بود، عنوان کرد: مطمئن هستم تعدادی از بازیکنان رده سنی امید جا ماندند و ما نتوانستیم کیفیت تمامی فوتبالیست های ایرانی را مورد ارزیابی قرار دهیم. به هر حال در چنین اردوهایی همیشه نمی توان به طور کامل کاری را انجام داد. با توجه به چیزی که در این ۳ اردو از بازیکنان مشاهده کردم مطمئنم تیمی خوب برای المپیک آینده داریم و می توانیم عملکرد خوبی در مسابقات انتخابی داشته باشیم. حدود ۴۰ نفر از بازیکنان هستند که هنوز به اردوهای آماده سازی نیامده اند. این نفرات آن دسته از بازیکنان هستند که در تیم های ملی و لیگ برتر همواره بازی کردند و توانایی های آنها کاملا شناخته شده است.

افاضلی افزود: ما سعی کردیم نفراتی را به اردو دعوت کنیم که کمتر دیده شدند. بازیکنانی که در تیم های امید بازی می کنند و سابقه ملی ندارند. ارزیابی بازیکنان حاضر در لیگ برتر راحت تر است. ما این ۳ دوره اردو را برگزار کردیم تا از هر بازیکن رده سنی امید ارزیابی داشته باشیم و برای آنها پرونده درست کنیم تا پس از انتخاب سرمربی جدید تیم ملی امید ایران او برای انتخاب نفرات برتر کارش آسانتر باشد حتی فیلم تمرینات این ۳ اردو در اختیار سرمربی جدید تیم ملی امید قرار می گیرد تا او بتواند شرایط بازیکنان را ارزیابی کند.

عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که نلو وینگادا گزینه احتمالی سرمربیگری تیم ملی امید ایران است و آیا او در جریان این اردوها است، گفت: نمی دانم وینگادا در جریان این اردوها هست یا نه اما او برنامه المپیک ایران برای حضور در مسابقات المپیک سال ۲۰۱۶ را دیده و به احتمال فراوان در جریان تمامی مسائل قرار دارد. بدون شک هر مربی دوست دارد خودش نفرات مورد نظر را به اردو فرا بخواند اما با توجه به اینکه هنوز تکلیف سرمربی تیم امید مشخص نشده نمی توانستیم وضعیت را نیمه کاره بگذاریم و منتظر انتخاب سرمربی تیم ملی امید باشیم. فعالیتی که ما در این مدت انجام دادیم در راستای کمک به سرمربی آینده تیم ملی امید برای شناخت نفرات برتر این رده سنی است تا او کار آسانتری داشته باشد. مربی آینده می تواند به جای دعوت از نفرات جدید به اردوها فیلم همین تمرینات را مشاهده کند و از شرایط بازیکنان آگاهی یابد.

افاضلی در مورد اینکه آیا با اتمام این اردوها کار او با تیم ملی امید به پایان رسید، عنوان کرد: تعهد اخلاقی من به فدراسیون فوتبال تا پایان اسفند بود. همکاری متقابل من با فدراسیون فوتبال در این راستا به اتمام رسید و خودم دوست دارم پس از سال ها حضور در تیم های ملی فضای کاریم عوض شود.

وی با اشاره به پتانسیل بالای بازیکنان رده سنی امید عنوان کرد: مطمئنم بسیاری از بازیکنان برای حضور در این اردوها جا ماندند. دو چیز باعثشده فوتبال ما نتواند رشد خوبی در سال های اخیر داشته باشد اول اینکه در باشگاه های ایرانی به جوان ها شانس داده نمی شود. بازیکن جوان باید در لیگ برتر به میدان برود تا بتواند کیفیت خود را افزایش دهد. بازیکنان رده سنی ۱۶،۱۷ و ۱۸ سال جوان محسوب می شوند. این بازیکنان باید در این رده سنی بازی کنند تا در سن ۲۰ سالگی به سرمایه فوتبال ایران تبدیل شوند. متأسفانه با حرکت به سمت نتیجه گرایی فضا را به شکلی رقم زدیم که کسی جسارت استفاده از جوانان را نداشته باشد.

افاضلی خاطر نشان کرد: مسئله دوم این است که در رده پایه آموزش خوبی به بازیکنان داده نمی شود هرچند برخی از مربیان فعالیت بسیار خوبی در این رده سنی دارند اما میانگین آموزشی در رده پایه بسیار پایین است و یا اینکه ایراد دارد. استعدادهایی را در بازیکنان جوان مشاهده می کنیم اما متأسفانه به دلیل اینکه در سنین پایه آموزش درستی ندیده اند هدر رفتند و دیگر نمی توان در سن ۲۰ سالگی به آنها آموزش های ابتدایی را داد. تمامی این مسائل نشان می دهد ما از لحاظ آموزشی عملکرد خوبی نداشتیم و اگر می خواهیم در فوتبال آسیا حرف اول را بزنیم و خودمان را بالا بکشیم باید کار اساسی در رده پایه انجام دهیم.

انتهای پیام / ی

ارسال نظر