|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۸۳

استفاده از الگوی خارجی برای اجرای طرح «ورزش برای همه»

معاون ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: بودجه وزارت در ورزش قهرمانی و همگانی تفکیک شده نیست و ما به فدراسیون ها به صورت متمرکز پول می دهیم.

به گزارش خبرنگار ورزشیخبرگزاری فارس، غلامرضا شعبانی بهار در نشست خبری امروز درباره ورزش همگانی گفت: این معاونت در سایت وزارت ورزش هم اکنون به اسم معاونت بانوان و توسعه ورزش همگانی است اما در تلاش هستیم یک معاونت جداگانه به نام توسعه ورزش همگانی با نگاه استراتژیک و راهبردی نهایی شود. انتظار از ورزش توسعه آن در بین آحاد مردم است به طوری که سلامتی آنها را به همراه داشته باشد به نحوی که باعثشود رابطه انسانی هم تقویت شود.

وی ادامه داد: همه سازمان ها از IOC گرفته تا کوچکترین سازمان ورزشی در دنیا هدف اصلی اش توسعه ورزش آن هم از نوع همگانی است حتی IOC با رسالت قهرمانی اولین منشورش توسعه اخلاق و توسعه ورزش همگانی است. رسالت ما هم این است که ورزش را در بین آحاد مردم توسعه دهیم. مقام معظم رهبری فرموده اند «من همیشه گفته ام و باز هم می گویم ورزش همگانی لازم است ورزش برای جوانان لازم است ورزش برای بزرگسالان و میانسالان هم واجب است» روحانی هم گفته است ورزش باید در سبد خانواده مردم گنجانده شود.

*برای بهبود کیفیت زندگی مردم باید ورزش را توسعه دهیم

معاون وزیر ورزش با اشاره به اینکه مردم انتظار دارند ورزش سلامتی شان را تامین کند تصریح کرد: اگر بخواهیم کیفیت زندگی مردم را بهبود ببخشیم هیچ راهی نداریم مگر اینکه ورزش را توسعه دهیم. اعتقاد دارم ورزش همگانی نیاز امروز و تضمین سلامت آینده مردم است. ما می توانیم با توسعه ورزش بخش عمده ای از ناهنجاری ها را کنترل کرده و به سلامتی مردم کمک کنیم. سیاست ما این است بتوانیم فرهنگ ورزش کردن را در بین مردم توسعه دهیم و امیدوارم یک روزی باشد که بگویند ورزش کردن در جامعه اسلامی ایران نهادینه شده است. در سند چشم انداز ۱۴۰۴ این برنامه را داریم تا ۴۰ درصد از مردم به ورزش بپردازند اما الان با این موضوع خیلی فاصله داریم. عنوان شده ۱۵ تا ۲۵ درصد ورزش می کنند و خانم ها کمترین درصد جامعه آماری هستند. باید بتوانیم یک نظام جامع از ورزش همگانی و روستایی را تامین کرده تا این درصد نفوذ فعالیت ها را افزایش دهیم.

شعبانی بهار در پاسخ به این سوال که بخش های مختلفی در جامعه از جمله شهرداری و برخی فدراسیون ها به ورزش همگانی می پردازند و آیا این موضوع با برنامه وزارت ورزش موازی کاری ندارد عنوان کرد: نظارت، حمایت، ارزیابی و به نوعی جهت دهی جزء مسئولیت های وزارتخانه است. بازوان اجرایی کجا هستند؟ ما سه فدراسیون تخصصی داریم. فدراسیون ورزش های همگانی، فدراسیون ورزش روستایی و انجمن های ورزشی که در ارتباط با توسعه ورزش کار می کنند دستگاه های اجرایی هم متناسب با جامعه آماری برای خودشان کار می کند مانند دانشگاه ها بنابراین نه تنها مشکلی نداریم بلکه مهمترین دستگاهی که به ما کمک می کند شهرداری است.

وی افزود: طرحی را تنظیم می کنیم که شهرداری های بزرگ مسئولیت های اجرایی برنامه های مردمی را بپذیرند. پیشنهاد کردم با تمام شهرداران مراکز استان ها جلسه داشته باشیم، هماهنگ کنیم که آنها چنین مسئولیت هایی را بپذیرند.

*توسعه ورزش به بودجه بالایی نیاز دارد

معاون ورزش همگانی وزارت ورزش در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه بودجه اختصاص داده شده به ورزش همگانی چقدر است و آیا در وزارت ورزش بودجه ای برای آن تعریف شده گفت: در کل توسعه ورزش به بودجه خیلی بالا نیاز دارد ما بودجه معاونت همگانی و قهرمانی را در فدراسیون ها جدا نکردیم چون به صورت ذاتی وظیفه فدراسیون ها پیگیری ورزش همگانی است جلسه ای با روسای فدراسیون ها داشتیم که وزیر ورزش هم حضور داشت روسا بدانند در ارزیابی سالانه عملکرد فدراسیون ها بخش همگانی جداگانه ارزیابی می شود با پولی که می دهیم تفکیک نمی کنیم اما اولین رسالت توسعه ورزش همگانی است. به فدراسیون ها متمرکز پول می دهیم تا براساس ماموریت سازمانی کارشان را انجام دهند. مطمئن باشید اگر فدراسیون ها به تک تک وظایفشان متعهد باشند در آینده در توسعه ورزش همگانی مشکلی نخواهیم داشت. ما به اندازه کافی پول می دهیم و برنامه های ویژه در حوزه تخصصی خودمان را انجام می دهیم. رقم بودجه مشخص نیست براساس برنامه بودجه می گیریم ما حتی به ورزش حرفه ای پول نمی دهیم اما در توسعه ورزش همگانی براساس برنامه وزارتخانه پول می گیرد.

شعبانی بهار در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه شهرداری ها و فدراسیون ها بازوان اصلی ما هستند خاطرنشان کرد: دو هفته پیش فدراسیون دوومیدانی یک برنامه دوی همگانی گذاشته بود. البته فکر می کنم در تهران به آنچه مطلوب ما بوده نرسیده ایم اما فعالیت های خوبی انجام می شود.

معاون وزیر ورزش در پاسخ به این سوال که آیا شما می توانید برای توسعه ورزش همگانی از روش های کشورهای پیشرفته استفاده کنید اظهار داشت: دو نوع روش طراحی برنامه داریم یکی اینکه از صفر شروع کرده و خودمان مهندسی کنیم دوم روش مهندسی معکوس است اینکه ببینیم کشورهای مختلف اگر مدلی ارائه کرده اند استفاده کنیم تیم روی برنامه هایش انرژی نمی گذارد تا مدل طراحی کند بلکه اجرا می کند و اگر بعد نیاز باشد اصلاح می کند. ما یک برنامه «ورزش برای همه» داریم تا حدودی الگویی از نروژ و سوئیس است هماهنگی های آن را بعد از عید انجام می دهیم و آن به این صورت است که سه ماه سالن های ورزشی را رایگان در اختیار می گیریم سه روز بانوان و سه روز مردان تحت نظر مربیان فعالیت می کنند به نتیجه برسیم این طرح را در سراسر کشور اجرا می کنیم.

*جشنواره ورزشی عید نوروز اولین برنامه رسمی ورزش همگانی

شعبانی بهار درباره پاداش هایی که انگیزه مردم را برای ورزش همگانی بیشتر می کند یادآور شد: پاداش با دانش رابطه دارد هرچه دانش افراد بیشتر باشد پاداش ها کمتر می شود. مهمترین نهادی که می تواند در نهادینه سازی ورزش به مردم کمک کند رسانه و در رأس آن صداوسیما است. ما با گروهی در فدراسیون دوچرخه سواری صحبت کرده ایم اما جوایز از پراید به موارد ورزشی تغییر پیدا کرده است. به عنوان مثال کتاب های ورزشی، بلیت های رایگان استخر و سالن های ورزشی جوایز ما هستند.

معاون وزیر در ادامه این نشست خبری از جشنواره ورزشی عید نوروز خبر داد و گفت: این جشنواره به عنوان اولین برنامه رسمی در مناطق روستایی در ۳۱ استان و در ۳۱۰ دهستان انجام می شود. ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر پیش بینی می کنیم در این جشنواره شرکت کنند. منابع مالی را تامین و توزیع کرده ایم این جشنواره از اول تا آخرین روز ۱۳ فروردین اجرا می شود با این شرایط مالی اگر نگاه عمیق وزیر نبود نمی توانستیم برای این برنامه پول بگیریم.

شعبانی بهار همچنین از تفاهم نامه معاون ورزش همگانی با فدراسیون پزشکی ورزشی خبر داد و عنوان کرد: تا امروز هنگامی که یک روستایی می خواست ورزش کند باید کارت بیمه می گرفت. این شخص اگر می خواست در یک شهر رقابت کند باید بیمه شهری می گرفت. صبح امروز با دکتر پورکاظمی هماهنگ کردیم و قطعی شد از ابتدای سال جدید فقط یک کارت برای ورزشکاران روستایی صادر شود که آن هم برای ورزش قهرمانی قابل استفاده خواهد بود. با این کار همه امکانات قابل استفاده است.

انتهای پیام / م

ارسال نظر