|
|
کدخبر: ۱۴۶۸۹۸

مالیات خود را به موقع بپردازیم؛

بحثبدهی های مالیاتی اواخر سال همیشه رونقی فراتر از تبلیغات کالاهای شب عید دارد و هر جای شهر سرتان را بر می گردانید بیلبوردهای مالیاتی را خواهید دید.

گروه ورزش باشگاه خبرنگاران، شاید آن زمان که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی مالیات را " پرداختی های الزامی و بلاعوض " معرفی کرد هیچکس حتی فکرش را هم نمی کرد که روزی مالیات که ماهیتش در راه توسعه است، به عنوان معضلی در بخش های مختلف جامعه از جمله اجتماعی - فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و حتی سیاسی شود.


مالیات را به نوعی، سود اقتصادی دولت می خوانند که البته آنهایی که همیشه از تیغ مالیات جان سالم به در می برند می بایستی تاوان این فرار از توسعه و پیشرفت جامعه را به قیمت پایمال کردن حق زندگی و حقوق اجتماعی افراد بپردازند.

تکلیف قانونی مالیات مشخص و مبرهن است و آنقدر در موردش توضیح شنیدیم که آنرا جزئی از ارکان حیات یک جامعه مدنی و متمایل به پیشرفت می دانند.
و اما این روزها اگر چه باتوجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی بخش های مختلف، ارگان ها و سازمان ها و وزارتخانه ها تلاش بسیاری در این راه انجام می دهند و در بخش خصوصی حتی
NGOها نیز مسیر اقتصاد مقاومتی را به نوعی در چارت تشکیلاتی خود ترسیم کرده اند اما باید قبول کنیم قوانین مبارزه با متخلفان مالیاتی آنقدر چفت و بست ندارد که بتواند جوابگوی اهمیت مالیات در جوامع در حال پیشرفت باشد.
ورزش به عنوان یکی خدماتی که حتی در برخی مواقع با ماده تبصره و حتی توصیه از برخی امور مالیاتی معاف و یا مشمول تخفیف می شوند این روزها در بحثمالیات روزگار خوشی ندارد.

باشگاه های ورزشی با درآمدهای آنچنانی آنقدر از مالیات ها فرار می کنند تا جایی که رقم ها میلیاردی میشود و دست آخر… و نهایت توبیخ آنها یک ممنوع الخروجی آنهم در شرایط خاص با برخی توصیه ها و ماده تبصره های خارج ازقانون قابل حل است که خیلی زود رفع و رجوع می شود.


همین سد کوتاه و البته ناپایدار برای مبارزه با متخلفان مالیاتی هم بعضاً دربرخی کمیته های مجلس اهم از کمیته ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه از افزایش سقف بدهی های مالیاتی برای ممنوع الخروج شدن تسهیلاتی را فراهم میکند.
اما نکته مهم این موضوع است که مگر نه اینکه متخلفان ومتواریان مالیاتی می بایستی با کمند قانون مهار شوند؟


فقط به یک نمونه ورزشی اکتفا کنیم که چند روز قبل هوینس مدیر باشگاه بایرن مونیخ آلمان به دلیل اینکه فقط مالیات یکی از حساب هایش را پرداخت نکرده بود دچار همان کمند قانونی شد که پیشتر آنرا مرحم زخم تخلف مالیاتی عنوان کردیم و ۳.۵ سال حبس را با توجه به شهرت و خدماتش می بایستی در کمند قانون طی کند.


اما جالب است بدانید باشگاه های بزرگ فوتبال با هر کدام میلیاردها تومان بدهی مالیاتی دارند واگر ممنوع الخروج که کمترین بهای تخلف مالیاتی است هم گریبان آن ها را بگیرد آن وقت زمین و زمان را به هم می دوزند و خیلی شیک سر تمرین حاضرشده وخبری از همان کمند معروف نیست…
و ما تازه یا دمان آمدکه توبیخ اگر چه توبیخ است و قانون مالیات اگر چه قانون، اما این کجا و آن کجا!

البته خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری جلساتی تا برخی موارد قتنون مالیات را اصلاح کند و امیدواریم معضل تخلفات مالیاتی بزودی حل شود و قانون التزام قانون مالیاتی روح اجرایی بگیرد.


یادداشت از اکبر باقری

انتهای پیام /


ارسال نظر