|
|
کدخبر: ۱۴۸۰۵۳

طراحی ورزشگاه نسل جدید

مهمترین تجهیزاتی که برای مسابقات ورزشی باید وجود داشته باشد ورزشگاه است، که در نسل جاری باید تمهیدات برای آسایش و آرامش تماشاگران، بازیکنان و افراد سالن اطراف استادیوم و ورزشگاه در نظر گرفته شود.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران،مهمترین تجهیزاتی که برای مسابقات ورزشی باید وجود داشته باشد ورزشگاه است، که در نسل جاری باید تمهیدات برای آسایش و آرامش تماشاگران، بازیکنان و افراد سالن اطراف استادیوم و خیابان اطراف ورزشگاه در نظر گرفته شود یکی از تمهیدات زیست محیطی مناسب است.

به طور کلی ورزشگاه ها را به پنج نسل طبقه بندی می شود که استادیوم های باستانی میزبان که المپیک باستانی در آن ورزشگاه ها برگزار می شد استادیوم های روم، استادیوم های قرون وسطی و ورزشگاه های قرن نوزدهم و ورزشگاه های قرن بیستم که خود دارای سه دوره اول از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۳۰ میلادی، دوره دوم از سال ۱۹۳۰ تا جنگ جهانی دوم و دوره سوم از بعد جنگ جهانی دوم تا سال ۲۰۰۰ بوده و ورزشگاه های نسل جاری، ورزشگاه هایی از ابتدا قرن ۲۱ ساخته مانند آنالیز آرنا و یا باز سازی شده مانند لندن باید دارای استاندارد و شرایط خاص باشند که بتوان آن ها جزو ورزشگاه ها محسوب کرد.

مهرنوش قدسی کارشناس مهندسی ورزش درباره ورزشگاه های نسل جاری به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: در ورزشگاه هایی که پس از سال ۲۰۰۰ دارای شرایطی مثل ایجاد ساز، متحرک، چند منظوره گی، فضا ها طبقه بندی مناسب با طبقه افراد و قابلیت توسعه تا بین اهداف کوتاه مدت متناسب با منابع مالی، سازه قابل گسترش، قابلیت اضافه شدن سکو ها، سقف های دائمی و موقت جهت ایجاد فضاهای تجاری و غیره باشد.

وی در مورد مکان هایی ورزشگاه های امروزی افزود: ورزشگاه ها باید دسترسی مناسب به مناطق شهر دارای مساحت مناسب برای کارهای بالا دستی جهت گسترش و افزایش ورزشگاه و سازگاری با محیط زیست داشته باشد.

کارشناس مهندسی ورزش در مورد مشکلات زیست محیطی ورزشگاه بیان کرد: مشکلات زیست محیطی ورزشگاه شامل افزایش ترافیکف تراکم و سر صدا و اسطه حضور تماشاگران، برگزاری مسابقات و وسایل نقلیه و نور زیاد سایه اندازی روی ساختمان های اطراف ورزشگاه ها می شود.

قدسی در مورد راهکار های کاهش خطرات زیست محیطی در ورزشگاه های نسل جاری گفت: در طراحی و ساخت ورزشگاه ها باید مواردی مانند استفاده از سیستم مناسب نور پردازی که باعثانحراف نور به اطراف تنظیم برنامه های ترافیک، جمعیت حین بازی ایجاد محدودیت در راه های دسترسی به استادیوم، کنترل سر و صدا توسط منعکس جاذب ها ساخت استادیوم دورتر از پایش تر جهت کاهش ارتفاع ظاهری نسبت به سطح متوسط شهر محل ساخت ورزشگاه باید رعایت شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر