|
|
کدخبر: ۱۴۸۷۰۳

ورزشگاه آزادی تهران بزرگترین ورزشگاه ایران است که از لحاظ گنجایش بزرگترین ورزشگاه فوتبال خاورمیانه، چهارمین آسیا و یازدهمین در جهان است.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگارانورزشگاه آزادی تهران ورزشگاه ملی ایران و بزرگترین ورزشگاه کشور است این ورزشگاه برای میزبانی بازی های آسیایی ۱۹۷۴ ساخته شد.

این ورزشگاه در حقیقت بخشی از مجموعه ورزشی آزادی است که بازی های خانگی تیم ملی فوتبال ایران و دو تیم بزرگ پایتخت نشین استقلال و پرسپولیس در این ورزشگاه برگزار می شود.

ورزشگاه آزادی تهران از نظر استانداردها و ضوابط کنفدراسیون فوتبال آسیا دارای نمره A است.

تاریخچه ورزشگاه آزادی

استادیوم آزادی با معیارهای بین المللی و برای بازی های آسیایی ۱۹۷۴ با مساحت ۱۴۱۰۰۰ متر مربع در مجموعه ورزشی آزادی ساخته شد.

این ورزشگاه پیش از انقلاب آریا مهر خوانده می شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی آزادی نام گرفت.

طرح و ساخت این ورزشگاه به عهده عبدالعزیز خرما نفرماییان بود و در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۵۰ گشایش یافت و در ۱۰ شهریور ۱۳۵۳ و همزمان با بازی های آسیایی سال ۱۹۷۴ میلادی تهران افتتاح شد.

این مجموعه ورزشی هم اکنون با دارا بودن سالن های چند منظوره، سالن دوازده هزار نفری و دریاچه مصنوعی یکی از بی نظیرترین مجموعه های ورزشی آسیاست زمین بازی ورزشگاه از چمن و اطراف چمن یک پیست دو میدانی در هشت ردیف از جنس تارتان قرار دارد و در قسمت غربی ورزشگاه و ضلع جنوب جایگاه ویژه، جایگاه گزارشگران صدا وسیما و در جنب راست این محل جایگاه خبرنگاران با ظرفیت ۸۵ نفر احداث شده است.

گنجایش

گنجایش این ورزشگاه ۴۱۲و۸۴ نفر است از لحاظ گنجایش، استادیوم آزادی بزرگترین ورزشگاه فوتبال در خاورمیانه، چهارمین در آسیا و یازدهمین در جهان است.

به تازگی ابهاماتی در مورد گنجایش ورزشگاه ابراز شده است غلامرضا بهروان رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران بر این باور است بیشترین گنجایش ورزشگاه ۸۵۰۰۰ است علاوه بر این گفته می شود پس از نصب صندلی در این ورزشگاه، گنجایش آن به ۷۸ هزار نفر کاهش یافته است.

تعمیر و بازسازی

در بازسازی استادیوم یکصد هزار نفری که از تاریخ خرداد ماه سال ۸۱ لغایت خرداد ماه سال ۸۲ به طول انجامید سکوهای طبقه اول به طور کامل عایق کاری گردید و رختکنهای موجود نیز بازسازی شد.

روشنایی:

روشنایی زمین و ورزشگاه توسط ۴ عدد برج که در شمال غربی، شمال شرقی، جنوب غربی و جنوب شرقی ورزشگاه قرار دارند تامین می شود در بالای این برج ها از چراغ های گازی و مرکوری و تنگستن هالوژن استفاده شده که سطح نوری برابر ۱۶۵۰ لوکس در سطح زمین تولید می کنند که ضریب اختلاف شدت نور در نقاط مختلف ۱۰۱/۱۵ لوکی می باشد.

سیستم ۲صوتی

سیستم صوتی ورزشگاه غیر متمرکز و برای هر جایگاه ورزشگاه از تعدادی بلندگو در جهت های مختلف استفاده شده است.

نمایشگر:

نمایشگر یا اسکور برد ورزشگاه در ابتدا به صورت؟ و تک رنگ بود اما سپس باز سازی و به صورت یک نمایشگر رنگی در آمد و همزمان با بازی ایران، آلمان مورد بهره برداری قرار گرفت.

ابعاد کل این نمایشگر ۵،۷ در ۲۰ متر و قسمت نمایشگر رنگی ۲۰،۷×۴،۱۴ متر است و تفکیک پذیری آن ۲۷۸×۵۷۶ است.

دسترسی وسایل نقلیه

این ورزشگاه محل پارک برای ۴۰۰ وسیله نقلیه به صورت سر پوشیده و ۷ هزار جای پارک در بیرون از ورزشگاه دارد.

معماری

معمار و طراح این ورزشگاه عبدالعزیز فرمانفرمائیان است که آن را برای ظرفیت ۴۱۲/۸۴ تماشاچی طراحی کرد.

طرح استادیوم براساس دید کامل برای همه تماشاچیان در نظر گرفته شده است به طوری که حداکثر دید تماشاچی از مرکز زمین حد شمال و جنوب ۱۳۶ متر و در شرق و غرب ۱۲۹ متر است.

انتهای پیام /


ارسال نظر