|
|
کدخبر: ۱۴۹۰۹۰

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندر انزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد و با مربیگری بهمن صالح نیا که بازیکن تیم ملوان نیز بود، تاسیس شد.

به گزارشگروه ورزش باشگاه خبرنگارانصالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات دانش آموزی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود طی مدت کوتاهی پا به عرصه لیگ دسته اول کشور گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازیهای زیبا و کسب نتایج شایسته، توجه همگان را به خود جلب نمود.

ملوان از سال ۵۲ به بعد در تمام ادوار لیگ ایران حاضر بود و تنها در سال ۷۵ بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد.

ملوان در سال ۷۸ برای دومین بار سقوط کرد. آنها برای سومین بار در سال ۸۱ به دسته اول سقوط کردند، با اینحال یک کارنامه مثبت برای همیشه از ملوان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است.

ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده است. گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانیها بردند اما هنوز ملوان با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و ۳ نایب قهرمانی، صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور است. تا کنون استقلال ۴ بار و تیمهای ملوان و پرسپولیس هر یک ۳ بار موفق به کسب عنوان قهرمانی در جام حذفی شده اند.

انزلی شهر فوتبال در شمال کشور است که اگر نبود ملوان با آن همه ستاره ای که هر سال از دست می دهد جایی در بالاترین صحنه فوتبال کشور نداشت. خصوصیت بارز ملوان ظهور مداوم پدیده هاست و همین باعثمی شود که ملوان حتی در ضعیف ترین وضعیت خود نیز قدرتش را به حریفان دیکته کند. انزلی ستاره ساز فوتبال ایران است و چنین است که هر تیم لیگ برتری یکی دو انزلی چی در ترکیب خود دارد.

در حال حاضر ملوان علاوه بر تیم فوتبال بزرگسالان دارای تیمهای فوتبال نونهالان مدرسه فوتبال، نوجوانان، جوانان، امید و تیمهای قایقرانی، بسکتبال و بوکس و نیز قایقرانی و فوتسال زنان می باشد؛ بطوری که بیش از ۶۰۰ جوان شایسته زیر پوشش این باشگاه فعالیت می کنند. نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه فرماندهان ورزش دوست خود همچون کوچکی(فرماندهی محترم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)، سیاری(جانشین فرماندهی محترم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)، تبهزادفر(فرماندهی محترم منطقه چهارم دریایی)، فرماندهان سابق منطقه که اکنون نیز در سایر رده های ارتش یاور ملوانند(تیمسار صفاری، تیمسار فرهنگی، تیمسار صادقپور، جناب ناخدا عندا… و بسیاری دیگر)، همواره از تمام توان و امکانات خود برای حمایت هرچه بیشتر از باشگاه ملوان اقدام کرده است.

هواداران ملوان در انزلی و سراسر ایران و جهان، همواره به امید حمایت هرچه بیشتر سازمانها و ارگانهای شهری و استانی جهت کسب افتخارات جدید توسط شیرمردان ملوان هستند و در این راه از هیچگونه خدمتی فروگذار نمی کنند؛ مردم ورزشدوستی که ملوان را جزئی از زندگی خود می دانند و در شادی و غمهای آن شریکند ملوان بعد از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مالی تحت پوشش منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است و با نام ملوان منطقه آزاد خوانده می شود.

موسسه فرهنگی ورزشی ملوان منطقه آزاد انزلی طبق قرارداد ۳ ساله ایجاد شد و در این مجموعه جدید مالکیت باشگاه ۸۰ درصد برای منطقه آزاد و ۲۰ درصد برای نیروی دریایی قرار گرفت. پس از آن در سال ۹۱ با تغییرات مدیریتی جدید ۷۰% مالکیت باشگاه رسما و قانونا به حسین هدایتی واگذار و ۳۰% بقیه در اختیار نیروی دریایی باقی ماند.

استادیوم: ورزشگاه جهان پهلوان تختی، گنجایش: ۲۰ هزار نفر

افتخارات و سابقه: - ۱۳۴۸: تاسیس باشگاه - ۱۳۵۱: ورود به لیگ دسته اول ایران(جام تخت جمشید) - ۱۳۵۲: بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید با کسب مقام پنجم، مقام دوم در جام عمران منطقه ای پاکستان - ۱۳۵۳: مقام ششم در جام تخت جمشید، آقای گلی عزیز اسپندار با ۱۰ گل زده - ۱۳۵۴: مقام هفتم در جام تخت جمشید - ۱۳۵۵: بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید(مقام هفتم)، قهرمان اولین دوره جام حذفی ایران با پیروزی ۴ بر یک مقابل تراکتورسازی تبریز - ۱۳۵۶: بهترین تیم شهرستانی ایران در جام تخت جمشید با کسب مقام سوم، آقای گلی عزیز اسپندار با ۱۶ گل زده - ۱۳۵۷: مقام ششم در جام تخت جمشید - ۱۳۶۰: مقام سوم در جام وحدت با شرکت تیمهای سوریه، الجزایر، استقلال، پیروزی و امیدهای ارتش ایران - ۱۳۶۵: قهرمان جام حذفی با غلبه ۲ بر ۱ بر تیم خیبر خرم آباد - قهرمان گروه مقدماتی جام باشگاههای آسیا در سریلانکا(سال ۱۹۸۷ میلادی) در دور مقدماتی این مسابقات در سریلانکا، تیم ملوان در طی ۳ مسابقه با زدن ۲۱ گل و دریافت تنها یک گل به مقام اول گروه رسید اما متاسفانه پیگیری دور بعدی مسابقات با توجه به مسایل بین المللی ممکن نشد. ملوان ۷ - بانک پاکستان ۰(قایقران ۳ گل، محمدیان، احمدزاده، اسپندار، قنبرنژاد) ملوان ۱ - ساندرز سیلان ۱(قایقران) ملوان ۱۲ - مالدیو ۰(قایقران ۴ گل - احمدزاده ۳ گل - اسپندار ۲ گل - محمدیان - دلخوش - قنبرنژاد) - ۱۳۶۶: نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۱ بر ۰ در تک بازی انجام شده در تهران در مقابل تیم پرسپولیس - ۱۳۶۷: نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۵ بر ۳ در دو بازی رفت(پیروزی ۳ بر ۱) و برگشت(شکست ۴ بر ۰) در مقابل شاهین اهواز - ۱۳۶۸: بهترین تیم شهرستانی ایران با کسب مقام سوم در لیگ، آقای گلی محمد احمدزاده با ۱۶ گل زده - ۱۳۶۹: قهرمان جام حذفی با پیروزی ۶ بر ۵ در مقابل استقلال تهران در تک بازی انجام شده در تهران - حذف از مسابقات آسیایی(۱۹۹۲) با دو تساوی ۱-۱ و ۰-۰ در مقابل الرمثه اردن - ۱۳۷۰: مقام چهارم لیگ، نایب قهرمان جام حذفی با شکست ۲ بر ۱ مقابل پرسپولیس در تک بازی انجام شده در تهران - ۱۳۷۱: مقام چهاردهم لیگ - ۱۳۷۲: مقام سیزدهم لیگ - ۱۳۷۳: مقام هفتم لیگ - ۱۳۷۴: مقام دوازدهم لیگ - ۱۳۷۵: مقام چهاردهم لیگ و سقوط به دسته دوم - ۱۳۷۶: قهرمان دسته دوم و صعود به لیگ - ۱۳۷۷: مقام سیزدهم لیگ - ۱۳۷۸: سقوط به دسته دوم - ۱۳۷۹: مقام دهم لیگ حرفه ای - ۱۳۸۰: مقام دوازدهم لیگ حرفه ای - فصل ۸۱ الی ۸۲ لیگ حرفه ای: مقام چهاردهم و سقوط به دسته اول - فصل ۸۲ الی ۸۳: نایب قهرمان دسته اول و صعود به لیگ حرفه ای، نماینده ایران در مسابقات المپیک آسیاو آفریقا - فصل ۸۳ الی ۸۴: مقام هفتم لیگ و کسب عنوان پدیده لیگ حرفه ای - فصل ۸۴ الی ۸۵: مقام یازدهم لیگ حرفه ای - فصل ۸۵ الی ۸۶: حضور در لیگ حرفه ای - فصل ۸۶ الی ۸۷: مقام شانزدهم لیگ حرفه ای


تاریخچه تیمهای پایه
ملوان بندرانزلی همواره به عنوان یک تیم بازیکن ساز در سطح اول فوتبال کشور نام برده می شود. از سال ۱۳۷۳ که شروع فعالیتهای امید, جوانان ونوجوانان ملوان بود این تیم ها عناوین بسیاری را کسب کرده اند که در ادامه به آنها اشاره می شود
تیم فوتبال نونهالان ملوان
۱. از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز نمود
۲. در سال ۱۳۸۲ قهرمان فوتبال استان گیلان
۳. در سال ۱۳۸۲ قهرمان منطقه ۵ کشور
۴. از سال ۱۳۸۲ لغایت ۱۳۸۵ حضور در مسابقات فوتبال کشور
۵. در سال ۱۳۸۶ موفق به کسب مقام قهرمانی مسابقات فوتبال نونهالان زیر گروه کشور گردید و به لیگ دسته یک نونهالان صعود نمود

تیم فوتبال نوجوانان ملوان
۱. از سال ۱۳۷۳ لغایت ۱۳۸۱ شش دوره قهرمان نوجوانان استان گیلان
۲. از سال ۱۳۸۱ لغایت ۱۳۸۵ حضور در مسابقات فوتبال کشور و فهرمان منطقه شمال در سال ۱۳۸۲ وکسب مقام چهارم کشور در سال ۱۳۸۴

تیم فوتبال جوانان ملوان
۱. از سال ۱۳۷۴ کسب ۹ سال قهرمانی متوالی استان گیلان
۲. ضمن شرکت در مسابقات بند ۱ در سال ۱۳۷۸ کسب نایب قهرمانی فوتبال جوانان کشور
۳. در سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۸۱ کسب مقام سوم قهرمانی فوتبال جوانان کشور
۴. در سال۱۳۸۲ کسب مقام چهارمی فوتبال جوانان کشور
۵. در سال ۱۳۸۳ کسب مقام قهرمان جوانان کشور

تیم فوتبال امید ملوان
۱. از سال ۱۳۷۳ لغایت ۱۳۷۶ سه دوره قهرمان امیدهای استان گیلان
۲. در سال ۱۳۷۸ قهرمان فوتبال امیدهای کشور
۳. در سال ۱۳۸۲ کسب مقام سوم امید های کشور
۴. در سالهای ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ قهرمان فوتبال امید های کشور

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندر انزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد(رییس وقت تربیت بدنی نیروی دریایی انزلی) و با مربیگری آقای بهمن صالح نیا که بازیکن تیم ملوان نیز بود، تاسیس گردید. صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات دانش آموزی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود طی مدت کوتاهی پا به عرصه لیگ دسته اول کشور گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازیهای زیبا و کسب نتایج شایسته، توجه همگان را به خود جلب نمود. بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر